נעים להכיר

לצמוח בפקולטה לחקלאות

"הפקולטה" הוא השם שנתנו לפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה תלמידיה ובוגריה. הפקולטה היא מסגרת הלימודים האקדמית היחידה בישראל ללימודי החקלאות והמקצועות המשיקים לחקלאות. תחומי ההוראה והמחקר של הפקולטה נמצאים בהתפתחות מתמדת, בד בבד עם ההתפתחויות הטכנולוגיות, החידושים המדעיים, שינויי הדמוגרפיה והאקלים והתמורות הכלכליות.

בענף החקלאות בישראל התחוללו בשנים האחרונות תמורות רבות, והן נתנו את אותותיהן גם בפקולטה. אם פעם עסקו כאן בחציר, בפרות, בפרדסים או בכותנה, היום נקודת המבט היא מן המולקולות והגנים אל האורגניזם השלם. הפקולטה מאפשרת הכשרה החובקת את האובייקטים החקלאיים ומאפשרת למצות את הפוטנציאל הגלום בהם מבחינת הסביבה, התזונה המופקת מהתוצרת החקלאית והכלכלה המנהלת את תפעול המשאבים המתחדשים.

שלל תחומי לימוד והתמחות מבוקשים מחכה לתלמידים חדשים ומיועד להכשיר אותם להתמודד עם אתגרי החקלאות והסביבה של המאה ה-21. משנבחר התחום, מגוון רחב של מסלולי לימוד וקורסים חושפים את הסטודנטים לנושאים חדשניים רב תחומיים ומרתקים ולהתמחות בתחום העניין האישי של כל סטודנט. סטודנטים לתארים מתקדמים יכולים לשלב קורסים בין-אוניברסיטאיים ותוכניות חילופי סטודנטים בחו"ל.

הפקולטה לחקלאות ברחובות מציעה מענה בעל ערך למתעניינים בלימודים מתחומי מדעי הטבע באוריינטציה יישומית. היא מעניקה לבוגריה ידע נרחב בביולוגיה, במדעי הצמח, הסביבה, מדעי המזון, מדעי בעלי החיים ועוד. למתעניינים בווטרינריה – הפקולטה היא הכתובת היחידה.

בוגרי הפקולטה שאינם ממשיכים לתארים מתקדמים בפקולטה עצמה הם מהסטודנטים המבוקשים ביותר במוסדות מחקר אחרים, ובחברות תעשייתיות בתחומי ביוטכנולוגיה, מזון, תרופות ועוד.     

בחממה

 

 

חקלאות - לא מה שחשבתם

חקלאות זה כבר לא מה שחשבתם       

הפקולטה לחקלאות ברחובות עברה מאז הקמתה תהליכים של התפתחות, צמיחה, התאמה לסביבה, התעצמות והשתנות מקצה אל קצה.

בפקולטה לחקלאות מלמדים את הבסיס הביולוגי להבנה של תהליכים החלים בעולם החי והצומח ובסביבה  העוטפת אותו. הלימודים מכוונים להעניק לתלמידים את הידע הבסיסי במדעי הטבע כדי להבין את התהליכים. בשלבים מתקדמים יישומו של הידע הזה לכלים שיאפשרו העברת המשק החי או הצמח משלב התחלתי עד הפיכתו למוצר חקלאי. גם הבנת הצרכים של סביבת הגידול כלולים במערך הלימודים בשנים האחרונות חלות התקדמויות מרחיקות לכת בהבנה של התהליכים, חלות התפתחויות טכנולוגיות אשר יישומן מאפשר למידה ושליטה באיכות התוצרים, והגברת היבולים ואיכותם. גם האמצעים להבנת סביבת הגידול, וסביבת הניהול  נלמדים בפקולטה לצד מדעי התזונה והמזון.  על הבסיס הרחב הזה נבנות ההתמחויות השונות של הסטודנטים ונשען המחקר החדשני ופורץ הדרך של חוקרי הפקולטה המכשירים את הדורות הבאים של מחקר רב תחומי עתיר רעיונות יצירתיים והישגים.

ההוראה בפקולטה מצטיינת באיכותה ומותאמת לצרכי התלמידים  

לאן כל התהליכים הללו מובילים את הסטודנטים?

 • הנושאים הנלמדים
 • הכלים שיירכשו במהלך הלימודים
 • הפוטנציאל התעסוקתי הצפוי לבוגרי הפקולטה

בואו איתנו להצצה וירטואלית בחוגים השונים אשר יפתחו בפניכם את הצוהר להתמקצעות בנושאים מרתקים בעלי חשיבות רבה בהווה ולעתיד

אגרואקולוגיה ובריאות הצמח

ביוכימיה מדעי המזוןלא מש...

ביוטכנולוגיה בחקלאות

וטרינריה

כלכלת סביבה וניהול

מדעי בעלי החיים

מדעי הצמח בחקלאות

מדעי הקרקע והמים

מדעי התזונה

ניהול מלונאות משאבי מזון ותיירות

שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים

חטיבה בחקלאות ואיכות הסביבה

למה הפקולטה

למה הפקולטה? למה חקלאות?

הפקולטה לחקלאות מזון וסביבה מכונה בקרב תלמידיה ובוגריה  "הפקולטה". הפקולטה היא מסגרת הלימודים האקדמית היחידה בישראל ללימודי החקלאות והמקצועות המשיקים לחקלאות. תחומי  ההוראה והמחקר של הפקולטה נמצאים בהתפתחות מתמדת, ממש כמו חקלאות ישראל המשנה פניה עם התפתחויות טכנולוגיות, חידושים מדעיים שינויי דמוגרפיה אקלים ותמורות כלכליות.

הפקולטה לחקלאות ברחובות מציעה מענה בעל ערך למתעניינים בלימודים מתחומי מדעי הטבע באוריינטציה יישומית. הפקולטה מעניקה לבוגריה ידע נרחב בביולוגיה, במדעי הצמח , הסביבה, מדעי מזון,  מדעי בעלי חיים  ועוד.  למתעניינים בווטרינריה – אנחנו הכתובת היחידה.

בוגרי הפקולטה  שאינם ממשיכים לתארים מתקדמים בפקולטה עצמה  הם מהסטודנטים המבוקשים ביותר במוסדות מחקר אחרים, ובחברות תעשייתיות בתחומי ביוטכנולוגיה, מזון תרופות ועוד.  

מגוון רחב של מסלולי לימוד וקורסים מאפשרים חשיפה לנושאים חדשניים רב תחומיים והתמחות בתחומי עניין של כל תלמיד. סטודנטים לתארים מתקדמים יכולים לשלב קורסים בין אוניברסיטאיים ותוכניות חילופי סטודנטים בחו"ל.

קמפוס הפקולטה לחקלאות הוא אי קטן וירוק בתוך העיר רחובות, אי בו נוצרת ופועלת קהילה אינטימית ותוססת של תלמידי הפקולטה, קרקע פורייה לקשרים חברתיים בין הסטודנטים ותחושת משפחתיות בינם לבין המורים, החוקרים והסגל המנהלי.

הקמפוס נמצא במרחק הליכה גם מאזור התעשייה עתירת הידע בצפון רחובות, אזור שוקק חיים והומה מקומות בילוי בערבים.

הפקולטה נגישה בתחבורה ציבורית ופרטית, היא ממוקמת בטווח של 3-4 דקות  הליכה רגלית מתחנת הרכבת, וכ-10דקות ממרכז העיר רחובות.

יש בה מעונות למגורי סטודנטים, אגודת סטודנטים פעילה ותוססת, מרכז ספורט נופש, מעון יום לילדים  ומרחבים ירוקים המרחיבים את הריאות ואת הדעת.

אפשרויות תעסוקה רבות, עומדות בפני סטודנטים לתקופת הלימודים ברחובות וסביבתה, המאפשרות שילוב  של הלימודים עם מספר שעות עבודה.

 

מה לומדים בפקולטה?

תוכנית אישית לכל סטודנט

הלימודים בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה מגוונים, רב-תחומיים ומאפשרים בניית תוכנית אישית על פי העניין.

קורסי החובה הכלליים נלמדים בשלושת הסמסטרים הראשונים של התואר הראשון (תואר בוגר, B.Sc) והם משותפים לכל תלמידי הפקולטה. אלה הם קורסי מבוא בכימיה, בפיזיקה, במתמטיקה, בסטטיסטיקה, בביולוגיה ובביוכימיה. בהמשך הלימודים מתקיימים במסגרת חוגים בנושאים מתחום הידע של כל חוג.

חטיבת לימודים היא מסגרת לימודים משותפת לשני חוגים או יותר, המורכבת מ"חבילת" קורסים שנועדו להתמקד ולהרחיב ידע בתחומי העניין של התלמיד. לימודים בחטיבת לימודים הם תת התמחות נוספת על התמחות בלימודי החוג, והיא תצוין בתעודה ובגיליון הציונים של התלמיד.

הפקולטה מציעה לתלמידי בוגר מצטיינים תכנית לימודי מחקר ("אמירים"). תלמיד המתקבל לתכנית זו ישלים תואר בוגר, ויעשה תרגיל מחקר בהדרכת אחד המדענים בחוג הלימודים. התרגיל יהווה 25% מכלל לימודי הבוגר. 

ברשימה להלן מצוינים החוגים ללימודי בוגר. בכל חוג יש כמה מסלולי לימוד אפשריים לבחירה.

אגרואקולוגיה ובריאות הצמח

שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים

ביוכימיה ומדעי המזון

ביוטכנולוגיה בחקלאות   

כלכלת סביבה וניהול

מדעי בעלי חיים

מדעי הצמח בחקלאות

  מדעי הקרקע והמים

  מדעי התזונה

  ניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות

  לימודים לדוקטור לרפואה וטרינרית

  תכנית לימודי מחקר ("אמירים")

  לימוד
   

  בחזית המחקר

  ממחקר בסיסי למחקר יישומי

  ההוראה בפקולטה, הן ברמה התאית-מולקולארית והן ברמת האורגניזם השלם, היא אבן יסוד בגיבושה ויישומה של החקלאות המודרנית המתמודדת עם דרישות הזמן והמקום. ההוראה האוניברסיטאית איננה ניתנת, כסיפור מסודר המדוקלם מתוך ספר, אלא כמסכת של תהיות ופתרונות, בדיוק כפי שמתנהל המחקר במעבדה. אנו מציעים לכם מאות קורסים אקדמיים ברמה גבוהה במסגרת מספר רב של חוגים ותוכניות לימוד לבוגר ומוסמך. לרשותכם סגל הוראה מעולה ומיומן, הכולל את המרצים הטובים ביותר בתחומם. כאמור, אלו גם מדענים מהמעלה הראשונה, העוסקים באופן יומיומי במחקר ומביאים איתם לכיתות ניחוחות מחזית המדע. אנו עושים כל מאמץ להעניק לכם יחס נאות, בהירות בדרישות שלנו, מענה לשאלות וסיוע אישי. כל זאת, בצד תשתית של מדריכים ועוזרי הוראה, ספריה עשירה וחוות מחשבים משוכללת. כפי שתיווכחו, הפקולטה היא בית חם במיוחד, מסביר פנים ונטול רשמיות. סגל ההוראה שומר על עיקרון של "דלת פתוחה", והבקשות מהמרצים נענות באדיבות ובמאור פנים.

  ה"אני מאמין" של חוקרי הפקולטה, מאז ייסודה, הוא לעסוק בשאלות חקר בעלות תאחיזה ברורה לצרכים של חקלאות ישראל. הקו המרכזי בחזון המחקרי הוא קיומה של הפקולטה כמרכז מחקר עולמי בנושאי חקלאות, מזון וסביבה. בחזון זה ארבעה דגשים:

  • לקיים זיקה עם חקלאות ישראל וצרכיה.
  • להוות מרכז חקר עולמי לחקלאות, מזון וסביבה.
  • לספק פתרונות חקלאיים ברי קיימא והכשרה חקלאית לעולם בו האוכלוסייה הרעבה גדלה באופן מתמיד.
  • לפתח אמצעים טכנולוגיים אלטרנטיביים הידידותיים לסביבה.

  דוגמאות למחקרים יצירתיים:

  דיסקוטק לעופות -במטרה להגביר את ההטלה של ביצים איכותיות,

  יינות לאניני טעם - אספקטים של ארומה,

  עכבישים הבאים לעבוד עבור הסביבה - הדברה ביולוגית

  דאגה למי השפכים- פטריה המפרקת תרכובת רעילות במי שפכים

  חיידקי העתיד-יטרפו את החיידקים גורמי המחלות ויחליפו אנטיביוטיקה

  מרצים שאיכפת להם

  המרצים עושים את המירב כדי לחשוף את התלמידים לגוף הידע העדכני והתואם ביותר מגוון הנושאים.

  הם מנסים להעמיק את הבנת החומר על ידי שימוש בשיטות הוראה מתקדמות, להעניק לסטודנטים כלים לשיטות מחקר ולחשוף אותם בעיות של תכנון וביצוע של עבודות מחקרושימוש בכלים חדשניים להשגת יעדי המחקר.

  המרצים שלנו משתדלים להיות קשובים לתלמידים.

  בקשות שונות אל המרצה, החל מהסבר על משהו לא מובן וכלה בבקשה מיוחדת  הקשורה להיעדרות משעור או מעבדה, עצה, או כל מצב אחר בו תרצה את התערבות המרצה - תענה בדרך כלל באופן שיפסח על הבירוקרטיה המקובלת במוסדות אחרים.

  בקורסים ספציפיים לחוג אותו תלמד, בדרך כלל נוצרת תחושה של קרבה בין הסטודנטים למרצים, קרוב לוודאי שהמרצה יכיר אותך אישית, לעיתים אף תפגוש את המרצים שלך אוכלים במנזה בשולחן על ידך. תוכל באופן לא פורמלי לפנות, להתייעץ ואף להתלוצץ, תמיד תרגיש שאינך עוד מספר  ת.ז. שאיכפת להם ממך...  

  בחממה

  החיים בקמפוס

  הקמפוס של הפקולטה לחקלאות הוא אי קטן וירוק בתוך העיר רחובות,

  אי המאפשר היווצרות של קהילה אינטימית עבור התלמידים בפקולטה ומהווה קרקע פורייה לקשרים חברתיים בין הסטודנטים לבין עצמם ומעניק תחושת משפחתיות בינם לבין המורים, החוקרים והסגל המינהלי.

  הקמפוס נמצא בהמרחק הליכה גם מאיזור התעשיה עתירת הידע בצפון רחובות, איזור השוקק חיים והומה מקומות בילוי בערבים.

  הנגישות לפקולטה מאוד נוחה, היא ממוקמת בטווח של 3-4 דקות  הליכה רגלית מתחנת הרכבת, וכ-10דקות ממרכז העיר רחובות.

  יש בה מעונות למגורי סטודנטים, אגודת סטודנטים פעילה ותוססת,  מרכז ספורט נופש, מעון יום לילדים  ומרחבים ירוקים המרחיבים את הריאות ואת הדעת.

  אפשרויות תעסוקה רבות, עומדות בפני סטודנטים לתקופת הלימודים ברחובות וסביבתה, המאפשרות שילוב  של הלימודים עם מספר שעות עבודה.

  יום פקולטה