נעים להכיר

לצמוח בפקולטה לחקלאות

"הפקולטה" הוא השם שנתנו לפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה תלמידיה ובוגריה. הפקולטה היא מסגרת הלימודים האקדמית היחידה בישראל ללימודי החקלאות והמקצועות המשיקים לחקלאות. תחומי ההוראה והמחקר של הפקולטה נמצאים בהתפתחות מתמדת, בד בבד עם ההתפתחויות הטכנולוגיות, החידושים המדעיים, שינויי הדמוגרפיה והאקלים והתמורות הכלכליות.

בענף החקלאות בישראל התחוללו בשנים האחרונות תמורות רבות, והן נתנו את אותותיהן גם בפקולטה. אם פעם עסקו כאן בחציר, בפרות, בפרדסים או בכותנה, היום נקודת המבט היא מן המולקולות והגנים אל האורגניזם השלם. הפקולטה מאפשרת הכשרה החובקת את האובייקטים החקלאיים ומאפשרת למצות את הפוטנציאל הגלום בהם מבחינת הסביבה, התזונה המופקת מהתוצרת החקלאית והכלכלה המנהלת את תפעול המשאבים המתחדשים.

שלל תחומי לימוד והתמחות מבוקשים מחכה לתלמידים חדשים ומיועד להכשיר אותם להתמודד עם אתגרי החקלאות והסביבה של המאה ה-21. משנבחר התחום, מגוון רחב של מסלולי לימוד וקורסים חושפים את הסטודנטים לנושאים חדשניים רב תחומיים ומרתקים ולהתמחות בתחום העניין האישי של כל סטודנט. סטודנטים לתארים מתקדמים יכולים לשלב קורסים בין-אוניברסיטאיים ותוכניות חילופי סטודנטים בחו"ל.

הפקולטה לחקלאות ברחובות מציעה מענה בעל ערך למתעניינים בלימודים מתחומי מדעי הטבע באוריינטציה יישומית. היא מעניקה לבוגריה ידע נרחב בביולוגיה, במדעי הצמח, הסביבה, מדעי המזון, מדעי בעלי החיים ועוד. למתעניינים בווטרינריה – הפקולטה היא הכתובת היחידה.

בוגרי הפקולטה שאינם ממשיכים לתארים מתקדמים בפקולטה עצמה הם מהסטודנטים המבוקשים ביותר במוסדות מחקר אחרים, ובחברות תעשייתיות בתחומי ביוטכנולוגיה, מזון, תרופות ועוד.     

בחממה

 

 

חקלאות - לא מה שחשבתם

חקלאות זה כבר לא מה שחשבתם       

הפקולטה לחקלאות ברחובות עברה מאז הקמתה תהליכים של התפתחות, צמיחה, התאמה לסביבה, התעצמות והשתנות מקצה אל קצה.

בפקולטה לחקלאות מלמדים את הבסיס הביולוגי להבנה של תהליכים החלים בעולם החי והצומח ובסביבה  העוטפת אותו. הלימודים מכוונים להעניק לתלמידים את הידע הבסיסי במדעי הטבע כדי להבין את התהליכים. בשלבים מתקדמים יישומו של הידע הזה לכלים שיאפשרו העברת המשק החי או הצמח משלב התחלתי עד הפיכתו למוצר חקלאי. גם הבנת הצרכים של סביבת הגידול כלולים במערך הלימודים בשנים האחרונות חלות התקדמויות מרחיקות לכת בהבנה של התהליכים, חלות התפתחויות טכנולוגיות אשר יישומן מאפשר למידה ושליטה באיכות התוצרים, והגברת היבולים ואיכותם. גם האמצעים להבנת סביבת הגידול, וסביבת הניהול  נלמדים בפקולטה לצד מדעי התזונה והמזון.  על הבסיס הרחב הזה נבנות ההתמחויות השונות של הסטודנטים ונשען המחקר החדשני ופורץ הדרך של חוקרי הפקולטה המכשירים את הדורות הבאים של מחקר רב תחומי עתיר רעיונות יצירתיים והישגים.

ההוראה בפקולטה מצטיינת באיכותה ומותאמת לצרכי התלמידים  

לאן כל התהליכים הללו מובילים את הסטודנטים?

 • הנושאים הנלמדים
 • הכלים שיירכשו במהלך הלימודים
 • הפוטנציאל התעסוקתי הצפוי לבוגרי הפקולטה

בואו איתנו להצצה וירטואלית בחוגים השונים אשר יפתחו בפניכם את הצוהר להתמקצעות בנושאים מרתקים בעלי חשיבות רבה בהווה ולעתיד

אגרואקולוגיה ובריאות הצמח

ביוכימיה מדעי המזוןלא מש...

ביוטכנולוגיה בחקלאות

וטרינריה

כלכלת סביבה וניהול

מדעי בעלי החיים

מדעי הצמח בחקלאות

מדעי הקרקע והמים

מדעי התזונה

ניהול מלונאות משאבי מזון ותיירות

שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים

חטיבה בחקלאות ואיכות הסביבה

למה הפקולטה

למה הפקולטה? למה חקלאות?

 

קרא למה כדאי ללמוד בפקולטה מפי גב' אור גרוס,

נציגת המסיימים בטקס הענקת תעודות תשע"ח
 

הפקולטה לחקלאות מזון וסביבה מכונה בקרב תלמידיה ובוגריה  "הפקולטה". הפקולטה היא מסגרת הלימודים האקדמית היחידה בישראל ללימודי החקלאות והמקצועות המשיקים לחקלאות. תחומי  ההוראה והמחקר של הפקולטה נמצאים בהתפתחות מתמדת, ממש כמו חקלאות ישראל המשנה פניה עם התפתחויות טכנולוגיות, חידושים מדעיים שינויי דמוגרפיה אקלים ותמורות כלכליות.

הפקולטה לחקלאות ברחובות מציעה מענה בעל ערך למתעניינים בלימודים מתחומי מדעי הטבע באוריינטציה יישומית. הפקולטה מעניקה לבוגריה ידע נרחב בביולוגיה, במדעי הצמח , הסביבה, מדעי מזון,  מדעי בעלי חיים  ועוד.  למתעניינים בווטרינריה – אנחנו הכתובת היחידה.

בוגרי הפקולטה  שאינם ממשיכים לתארים מתקדמים בפקולטה עצמה  הם מהסטודנטים המבוקשים ביותר במוסדות מחקר אחרים, ובחברות תעשייתיות בתחומי ביוטכנולוגיה, מזון תרופות ועוד.  

מגוון רחב של מסלולי לימוד וקורסים מאפשרים חשיפה לנושאים חדשניים רב תחומיים והתמחות בתחומי עניין של כל תלמיד. סטודנטים לתארים מתקדמים יכולים לשלב קורסים בין אוניברסיטאיים ותוכניות חילופי סטודנטים בחו"ל.

קמפוס הפקולטה לחקלאות הוא אי קטן וירוק בתוך העיר רחובות, אי בו נוצרת ופועלת קהילה אינטימית ותוססת של תלמידי הפקולטה, קרקע פורייה לקשרים חברתיים בין הסטודנטים ותחושת משפחתיות בינם לבין המורים, החוקרים והסגל המנהלי.

הקמפוס נמצא במרחק הליכה גם מאזור התעשייה עתירת הידע בצפון רחובות, אזור שוקק חיים והומה מקומות בילוי בערבים.

הפקולטה נגישה בתחבורה ציבורית ופרטית, היא ממוקמת בטווח של 3-4 דקות  הליכה רגלית מתחנת הרכבת, וכ-10דקות ממרכז העיר רחובות.

יש בה מעונות למגורי סטודנטים, אגודת סטודנטים פעילה ותוססת, מרכז ספורט נופש, מעון יום לילדים  ומרחבים ירוקים המרחיבים את הריאות ואת הדעת.

אפשרויות תעסוקה רבות, עומדות בפני סטודנטים לתקופת הלימודים ברחובות וסביבתה, המאפשרות שילוב  של הלימודים עם מספר שעות עבודה. 

טקס הענקת תעודות תשע"ח - גב' אור גרוס, נציגת המסיימים 

גב' אור גרוס, נציגת המסיימים

ערב טוב לדיקן, פרופ' בני חפץ, סגן הדיקן, פרופ' שי מורין,
הגב' קארן ידלין, ראשי וראשות החוגים, המשפחות, החברים והחברות
ובראש ובראשונה למסיימים והמסיימות.

כשהגענו לפקולטה לפני יותר משלוש שנים, כל אחת מאיתנו הייתה בשלב אחר בחייה; אם זה אחרי טיול ארוך בחו"ל, אחרי מגוון של עבודות, דירות, מדינות, חלקנו אפילו אחרי תואר בתחום אחר או באוניברסיטה אחרת. הנחיתה לא הייתה קלה לכולן – מעבר לעיר חדשה יכול להיות קשה. לפקולטה יש אווירה ייחודית שלוקח זמן להתרגל אליה, והפן האקדמי, בייחוד עבור אלו מאיתנו שזו הייתה הפעם הראשונה שלהן על ספסל הלימודים, היה מאתגר ומלא באי-וודאות. היו את אלה שהכירו כמה חברים ממסגרות קודמות או שעשו קורסי קיץ וכבר הספיקו לבנות לעצמם מעגל חברתי, אבל אני זוכרת את עצמי מרגישה תחושה מסוימת של בדידות ותלישות. 

נעים היה לראות כמה מהר אנשים מוצאים את מקומן בפקולטה בפרט וברחובות בכלל. בן רגע התחילו להיווצר חבורות, קבוצות לימוד, ארוחות שישי ומסיבות, ורחובות הפכה בעיני רבות מעיר פרובינציאלית שלא ברור מה אנחנו עושות בה, למקום שוקק חיים. נעים היה לראות איך כמעט כולן מוצאות את העזרה האקדמית והאישית שהן זקוקות לה, ותוך סמסטר או שניים, גם אנשים שהיה נדמה שלא למדו למבחן בחיים שלהם, התמודדו עם זה כמו גדולים. כולנו למדנו איך הכי נכון לנו ללמוד, איך להתמודד גם עם הקורסים הפחות אהובים, איך לערער על ציון ומה זה פתיחת מחברות. אצל רובנו עברו כמה סמסטרים עד שהסתיימו קורסי המבוא והגיעו הקורסים המעניינים ביותר, אותם בחרנו בעצמנו. אבל ברחובות רובנו מצאנו את הדרך שלנו לעסוק במה שאנחנו אוהבות גם מחוץ ללימודים; בין אם זה בגינה האורגנית הקהילתית בפקולטה, בהתנדבות במסגרות שונות, בעבודה במעבדות, בתאים פוליטיים שונים או באגודת הסטודנטים והסטונטיות – זו הייתה תקופה של פריחה. הלימודים העמיסו עלינו כמעט תמיד, אבל הישיבות על הדשא, הפריסבי, הבריכה, תחושת הביחד, הרימו את מצב הרוח גם בתקופות הלחוצות ביותר.

עד שהתחלתי ללמוד בפקולטה, לא למדתי במוסד אקדמי אחר, אז לא ידעתי איך להשוות. חברות שלי שלמדו במוסדות אחרים התגאו הרבה פעמים שאצלן הכי טוב, או סיפרו חוויות שונות לגמרי מאלו שאני חוויתי, וזה בסדר גמור. בכל מקרה, עבורי הפקולטה הייתה ועודנה מקום של יופי, של תמימות מסוימת, מקום שבו אם אזדקק לעזרה, לא משנה באיזה תחום, כמעט בוודאות אקבל אותה. מקום שבו אפשר ללמוד בספרייה 12 שעות רצוף או לשכב על הדשא בשמש עם אוזניות ולנמנם במשך שעתיים. היא מקום שבו לא התביישתי לבוא ליום לימודים לבושה בפיג'מה, להסתובב יחפה, להתלכלך בבוץ, לבכות, לצחוק ולהתבטא. יחד עם ביקורת שהייתה לי בתחומים מסוימים ודברים שניסיתי לשנות, הרגשתי שהפקולטה היא מקום מכיל ובראש ובראשונה אנושי. ועל החוויה הזו, של שלוש שנים של אנושיות צרופה (לטוב ולרע), אני מכירה הרבה תודה.

ומבחינה אקדמית? ברור מאוד שקיבלנו את הכלים הטובים ביותר שניתן לקבל בתחומים שלנו. מבחינת מדעי הצמח, התואר אותו אני למדתי, אין עוד מוסד בארץ שמלמד זאת ברמה כזו, בעומק וברוחב של נושאים. כל אחת מצאה את מקומה האקדמי, החל ממי שמתעניינת בחקלאות בשטח, מהסוג של פעם, וכלה בזו שחלומה הוא להנדס גנטית צמחים במעבדה בכלים מולקולאריים. הפקולטה היוותה מצע אקדמי פורה, עם מרצים ומרצות שמאפשרים ומעודדים הבנה של החומר, חשיבה מחוץ לקופסה ויצירתיות. כמעט בכל נושא, המרצות והמתרגלות היו זמינות עבורנו והפגינו הבנה ואנושיות. גם בחוגים אחרים הרמה נשמרה גבוהה לאורך כל הדרך, עם מרצים ומרצות שהם מהחוקרים הבולטים בתחומם, עם השקעה עצומה ואהבה למקצוע. כאשר ניתן לראות מודעות "דרושים" שפונות ספציפית לבוגרי ובוגרות הפקולטה, בכל מיני תחומים, ניתן להבין עד כמה זכינו ללמוד במוסד איכותי ומוביל. כאשר אני מסתכלת על מספר החברות מהחוג שלי שבחרו להמשיך לתואר שני, ברור לי שהפקולטה עשתה עבודה מצוינת בכך שפתחה עבור רבות מאיתנו את התשוקה לחקור, ללמוד ולשאול שאלות, והשאירה אותנו עם טעם של עוד.

היום, כל אחת מאיתנו הולכת לכיוון שנכון ומתאים לה. יש כאלו שבחו"ל וכאלה שבארץ, כאלו שהתחילו לעבוד בעבודת חלומותיהן, כאלה שהתחילו תואר שני באותו תחום כמו התואר הראשון או בתחום אחר לגמרי, כאלו שאין להן מושג מה הן רוצות לעשות; כשאני מסתובבת ברחובות העיר אני כבר לא מרגישה כאילו אני חיה בקיבוץ, לא נעצרת לומר שלום למכרה כל שני צעדים, אני כבר לא יושבת בארוחות שישי עם קבוצה גדולה של חברות וחברים, לא יושבת בשיעור באריוביץ' שם כל הפרצופים ידידותיים, מתווכחת על המזגן עד שנכנעת ולובשת מעיל גם באמצע הקיץ. עכשיו אני יושבת בכיתות אחרות, מקצועיות ונעימות גם הן אבל אף פעם לא ממש עם אותה התחושה הביתית והמחויכת כמו אז. בכל המקומות השונים בהם אנחנו בוחרות להיות ונבחר להיות בהמשך החיים, אני מאמינה שהחוויה הייחודית והיפה של התואר הראשון כאן לא תישכח. לראיה, אבי, שלמד בפקולטה לפני כ-40 שנה, עדיין מספר לי חוויות מהתקופה ההיא עם חיוך רחב על פניו. 

ולבסוף, כמה מילים מהלב: הייתי רוצה לדבר על שוויון זכויות ושוויון הזדמנויות. אני מודה לפרופ' בני חפץ שכבר פתח את הנושא. אני לא מדברת ופונה כאן בלשון רבות מפני שאני רוצה להדיר את הגברים בקהל, או בגלל שאני מחקה את מרב מיכאלי, למרות שהיא מפלסת לנו דרך מדהימה בנושא הזה. אני מדברת ככה כי אני מקווה שהשיח לאט לאט ילך ויתפתח למקום שמכליל את כולנו, ומכיל את כולנו. כי אני חושבת שלמרות שמהפכות גדולות כמו תנועת #metoo, כמו זכות הצבעה לנשים, הן חשובות מאוד, כך גם הדברים הקטנים שנראים לנו אגביים ויומיומיים כמו שפת הדיבור שלנו, הם חשובים וקריטיים לתחושה של נשים שיש להן מקום, באקדמיה ובכל מקום אחר. אני חושבת שצריך להתחיל לפנות אלינו, או להמשיך לפנות אלינו, בכיתות הלימוד, בטפסי הבחינה, בתעודת הסטודנטית, בהצעות עבודה ובהצעות מחקר. ואולי היום זה נראה קטנוני ואולי אומרים באקדמיה ללשון שזה בסדר לדבר ככה, אבל אני חושבת שאולי בעוד כמה עשורים, כאשר חצי מהסגל האקדמי שיישב כאן בטקס הזה יהיה מורכב מנשים, יודו לנו, אלו ששינו את התמונה.

תודה רבה.

 

 

מה לומדים בפקולטה?

תוכנית אישית לכל סטודנט

הלימודים בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה מגוונים, רב-תחומיים ומאפשרים בניית תוכנית אישית על פי העניין.

קורסי החובה הכלליים נלמדים בשלושת הסמסטרים הראשונים של התואר הראשון (תואר בוגר, B.Sc) והם משותפים לכל תלמידי הפקולטה. אלה הם קורסי מבוא בכימיה, בפיזיקה, במתמטיקה, בסטטיסטיקה, בביולוגיה ובביוכימיה. בהמשך הלימודים מתקיימים במסגרת חוגים בנושאים מתחום הידע של כל חוג.

חטיבת לימודים היא מסגרת לימודים משותפת לשני חוגים או יותר, המורכבת מ"חבילת" קורסים שנועדו להתמקד ולהרחיב ידע בתחומי העניין של התלמיד. לימודים בחטיבת לימודים הם תת התמחות נוספת על התמחות בלימודי החוג, והיא תצוין בתעודה ובגיליון הציונים של התלמיד.

הפקולטה מציעה לתלמידי בוגר מצטיינים תכנית לימודי מחקר ("אמירים"). תלמיד המתקבל לתכנית זו ישלים תואר בוגר, ויעשה תרגיל מחקר בהדרכת אחד המדענים בחוג הלימודים. התרגיל יהווה 25% מכלל לימודי הבוגר. 

ברשימה להלן מצוינים החוגים ללימודי בוגר. בכל חוג יש כמה מסלולי לימוד אפשריים לבחירה.

אגרואקולוגיה ובריאות הצמח

שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים

ביוכימיה ומדעי המזון

ביוטכנולוגיה בחקלאות   

כלכלת סביבה וניהול

מדעי בעלי חיים

מדעי הצמח בחקלאות

  מדעי הקרקע והמים

  מדעי התזונה

  ניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות

  לימודים לדוקטור לרפואה וטרינרית

  תכנית לימודי מחקר ("אמירים")

  לימוד
   

  בחזית המחקר

  ממחקר בסיסי למחקר יישומי

  ההוראה בפקולטה, הן ברמה התאית-מולקולארית והן ברמת האורגניזם השלם, היא אבן יסוד בגיבושה ויישומה של החקלאות המודרנית המתמודדת עם דרישות הזמן והמקום. ההוראה האוניברסיטאית איננה ניתנת, כסיפור מסודר המדוקלם מתוך ספר, אלא כמסכת של תהיות ופתרונות, בדיוק כפי שמתנהל המחקר במעבדה. אנו מציעים לכם מאות קורסים אקדמיים ברמה גבוהה במסגרת מספר רב של חוגים ותוכניות לימוד לבוגר ומוסמך. לרשותכם סגל הוראה מעולה ומיומן, הכולל את המרצים הטובים ביותר בתחומם. כאמור, אלו גם מדענים מהמעלה הראשונה, העוסקים באופן יומיומי במחקר ומביאים איתם לכיתות ניחוחות מחזית המדע. אנו עושים כל מאמץ להעניק לכם יחס נאות, בהירות בדרישות שלנו, מענה לשאלות וסיוע אישי. כל זאת, בצד תשתית של מדריכים ועוזרי הוראה, ספריה עשירה וחוות מחשבים משוכללת. כפי שתיווכחו, הפקולטה היא בית חם במיוחד, מסביר פנים ונטול רשמיות. סגל ההוראה שומר על עיקרון של "דלת פתוחה", והבקשות מהמרצים נענות באדיבות ובמאור פנים.

  ה"אני מאמין" של חוקרי הפקולטה, מאז ייסודה, הוא לעסוק בשאלות חקר בעלות תאחיזה ברורה לצרכים של חקלאות ישראל. הקו המרכזי בחזון המחקרי הוא קיומה של הפקולטה כמרכז מחקר עולמי בנושאי חקלאות, מזון וסביבה. בחזון זה ארבעה דגשים:

  • לקיים זיקה עם חקלאות ישראל וצרכיה.
  • להוות מרכז חקר עולמי לחקלאות, מזון וסביבה.
  • לספק פתרונות חקלאיים ברי קיימא והכשרה חקלאית לעולם בו האוכלוסייה הרעבה גדלה באופן מתמיד.
  • לפתח אמצעים טכנולוגיים אלטרנטיביים הידידותיים לסביבה.

  דוגמאות למחקרים יצירתיים:

  דיסקוטק לעופות -במטרה להגביר את ההטלה של ביצים איכותיות,

  יינות לאניני טעם - אספקטים של ארומה,

  עכבישים הבאים לעבוד עבור הסביבה - הדברה ביולוגית

  דאגה למי השפכים- פטריה המפרקת תרכובת רעילות במי שפכים

  חיידקי העתיד-יטרפו את החיידקים גורמי המחלות ויחליפו אנטיביוטיקה

  מרצים שאיכפת להם

  המרצים עושים את המירב כדי לחשוף את התלמידים לגוף הידע העדכני והתואם ביותר מגוון הנושאים.

  הם מנסים להעמיק את הבנת החומר על ידי שימוש בשיטות הוראה מתקדמות, להעניק לסטודנטים כלים לשיטות מחקר ולחשוף אותם בעיות של תכנון וביצוע של עבודות מחקרושימוש בכלים חדשניים להשגת יעדי המחקר.

  המרצים שלנו משתדלים להיות קשובים לתלמידים.

  בקשות שונות אל המרצה, החל מהסבר על משהו לא מובן וכלה בבקשה מיוחדת  הקשורה להיעדרות משעור או מעבדה, עצה, או כל מצב אחר בו תרצה את התערבות המרצה - תענה בדרך כלל באופן שיפסח על הבירוקרטיה המקובלת במוסדות אחרים.

  בקורסים ספציפיים לחוג אותו תלמד, בדרך כלל נוצרת תחושה של קרבה בין הסטודנטים למרצים, קרוב לוודאי שהמרצה יכיר אותך אישית, לעיתים אף תפגוש את המרצים שלך אוכלים במנזה בשולחן על ידך. תוכל באופן לא פורמלי לפנות, להתייעץ ואף להתלוצץ, תמיד תרגיש שאינך עוד מספר  ת.ז. שאיכפת להם ממך...  

  בחממה

  החיים בקמפוס

  הקמפוס של הפקולטה לחקלאות הוא אי קטן וירוק בתוך העיר רחובות,

  אי המאפשר היווצרות של קהילה אינטימית עבור התלמידים בפקולטה ומהווה קרקע פורייה לקשרים חברתיים בין הסטודנטים לבין עצמם ומעניק תחושת משפחתיות בינם לבין המורים, החוקרים והסגל המינהלי.

  הקמפוס נמצא בהמרחק הליכה גם מאיזור התעשיה עתירת הידע בצפון רחובות, איזור השוקק חיים והומה מקומות בילוי בערבים.

  הנגישות לפקולטה מאוד נוחה, היא ממוקמת בטווח של 3-4 דקות  הליכה רגלית מתחנת הרכבת, וכ-10דקות ממרכז העיר רחובות.

  יש בה מעונות למגורי סטודנטים, אגודת סטודנטים פעילה ותוססת,  מרכז ספורט נופש, מעון יום לילדים  ומרחבים ירוקים המרחיבים את הריאות ואת הדעת.

  אפשרויות תעסוקה רבות, עומדות בפני סטודנטים לתקופת הלימודים ברחובות וסביבתה, המאפשרות שילוב  של הלימודים עם מספר שעות עבודה.

  יום פקולטה