לימודים לתואר ראשון

הלימודים בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה מגוונים, רב תחומיים ומאפשרים בניית תוכנית על פי הצורך והעניין.

קורסי החובה הכלליים נלמדים לתואר ראשון (BSc, בוגר) בשלושת הסמסטרים הראשונים והם משותפים לכל תלמידי הפקולטה. אלה הם קורסי מבוא בכימיה, פיזיקה, מתמטיקה, סטטיסטיקה, ביוכימיה וביולוגיה. המשך הלימודים מתקיים במסגרת חוגים בנושאים מתחום הידע של כל חוג.

חטיבת לימודים היא מסגרת לימודים משותפת לשני חוגים או יותר, המורכבת מ"חבילת" קורסים שנועדו לאפשר התמקדות והרחבת ידע בתחומים שהם בעלי עניין לתלמיד. לימודים במסגרת חטיבת לימודים מהווה תת התמחות נוספת על התמחות בלימודי החוג, ותצוין בתעודה ובגיליון הציונים של התלמיד.

הפקולטה מציעה לתלמידי בוגר מצטיינים תכנית לימודי מחקר ("אמירים"). תלמיד המתקבל לתכנית זו ישלים תאר בוגר, ויבצע תרגיל מחקר בהדרכת אחד המדענים בחוג הלימודים. התרגיל יהווה 25% מכלל לימודי הבוגר.

ברשימה המופיעה בעמוד זה מופיעים החוגים השונים ללימודי בוגר, בכל חוג ישנם מספר מסלולי לימוד אפשריים לבחירה , פירוט תוכנית הלימודים של כל מסלול מתקבל מלחיצה על המסלול המבוקש.

הרצאה


אגרואקולוגיה ובריאות הצמח

אגרואקולוגיה וחקלאות בת-קיימא

אחד האתגרים המרכזיים של החקלאות המודרנית במאה ה-21 הוא שיפור היצרנות החקלאית, תוך מזעור הנזקים הסביבתיים הכרוכים בה. מחלות ומזיקים של גידולים חקלאיים גורמים כיום לאובדן של כ-50% מהיבול העולמי ולנזקים סביבתיים משמעותיים בעקבות שימוש בחומרי הדברה רעילים. מציאת פתרונות להפחתת אובדן יבול זה בהתבסס על הבנה מעמיקה של האקולוגיה, הביולוגיה וההתנהגות של גורמי המחלות, המזיקים והאויבים הטבעיים שלהם, היא לב ליבו של תחום האגרואקולוגיה ובריאות הצמח.

אגרואקולוגיה הוא תחום מדעי וגישה חקלאית המשלב עקרונות אקולוגיים בניהול המערכות החקלאיות. בגישה זו מושם דגש על הכרת האורגניזמים המועילים והמזיקים הקיימים בסביבה החקלאית, ויחסי הגומלין בינם לסביבתם, על-מנת לקדם שימוש מושכל במשאבים טבעיים בחקלאות, תוך שמירה על איכות הסביבה והטבע.

תכנית הלימודים לתואר בוגר באגרואקולוגיה ובריאות הצמח מכשירה את בוגריה להיות חלק מענף מדעי ומקצועי המצוי בצמיחה מהירה בארץ ובעולם.

הצטרפו אלינו , אל החוג היחיד בארץ ללימודי אגרואקולוגיה ובריאות הצמח!

trees

החוג לאגרואקולוגיה ובריאות הצמח (715)

החוג לאגרואקולוגיה ובריאות הצמח מקנה לבוגריו ידע מעמיק וראיה רחבה בנושאי חקלאות וסביבה וגישות מתקדמות בחקלאות מודרנית בת-קיימא.

הייחודיות של תכנית הלימודים בחוג הוא ההסתכלות הרחבה על המערכת החקלאית הבאה לידי ביטוי ב:

 • התייחסות למכלול השטחים החקלאיים וסביבתם וליחסי הגומלין בינהם
 • ההתייחסות למגוון הרחב של האורגניזמים הקיימים בשטחים החקלאיים, בדגש על לימוד הביולוגיה של חרקים, וירוסים, חיידקים ופטריות, מזיקים ומועילים לחקלאות ולסביבה.  

תכנית הלימודים החדשנית המוצעת לתלמידי הבוגר בחוג מבוססת על גישה רב-תחומית בהבנת המערכת החקלאית. בהתאם, הלימודים בחוג משלבים תחומי ידע מגוונים כולל אגרונומיה ומדעי הצמח, אנטומולוגיה (מדע החרקים), מיקרוביולוגיה ופיטופתולוגיה (מדע מחלות צמחים), אקולוגיה ושמירת טבע. נושאים אלה נלמדים החל מהרמה המולקולרית והתאית, דרך רמת האורגניזם השלם ועד לרמת המערכות האקולוגיות-חקלאיות בקנה מידה רחב.

תכנית הלימודים כוללת:

 • לימודי יסוד במדעים בתחומי המתמטיקה, הפיסיקה, הכימיה והביולוגיה
 • לימודי ליבה בתחום האגרואקולוגיה – אקולוגיה, מדעי הצמח, מיקרוביולוגיה ומדע מחלות הצמחים, אנטומולוגיה (מדע החרקים).
 • התמחות בענפים שונים בתחום האגרואקולוגיה – גולת הכותרת של תכנית הלימודים בחוג, הכוללת מבחר של למעלה מ-65 קורסים מתקדמים, המבוססים על הרצאות, מעבדות, סיורי שטח וסדנאות מומחים. נושאי ההתמחות האפשריים כוללים (בין היתר):
  • אקולוגיה, פיסיולוגיה והתנהגות של חרקים
  • מיקרוביולוגיה חקלאית וסביבתית
  • ביולוגיה של גורמי מחלות ויחסי גומלין בינם לבין צמחים
  • אפידמיולוגיה וגישות להתמודדות עם גורמי מחלות צמחים
  • ביולוגיה של דבורת הדבש והאבקה
  • חקר השפעות כימיקלים על אורגניזמים
  • הדברה ביולוגית של מזיקים וגורמי מחלות
  • מגוון ביולוגי ושמירת טבע בשטחים חקלאיים

מורי החוג מהמחלקות למחלות צמחים ומיקרוביולוגיה ואנטומולוגיה בפקולטה הם חוקרים מובילים בתחומם, המצויים בחזית המחקר והעשיה החקלאית-סביבתית בארץ ובעולם, ומספקים לתלמידים זווית עדכנית על הנעשה בתחום. אנו פועלים בשיתוף פעולה עם מכון וולקני (מינהל המחקר החקלאי) וחלק מקורסי הבחירה מועברים על ידי מרצים שהם חוקרים במכון וולקני.

  קישור לאתר החוג: אגרואקולוגיה ובריאות הצמח 715

קישור לשנתון לתכנית הלימודים לבוגר באגרואקולוגיה ובריאות הצמח

מסלולים אפשריים בתכנית הלימודים:

אפשרויות התעסוקה לבוגרי החוג:

לבוגרי החוג הכשרה מקיפה ומעמיקה בתחומים מגוונים בביולוגיה, אקולוגיה, חקלאות והשילוב בינהם. הכשרה רב-תחומית זו, בשילוב עם הדגש היישומי הניתן בקורסים רבים, מאפשר לבוגרי החוג להמשיך את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

 • ניהול, פיקוח והדרכה של מערכות חקלאיות בארץ ובעולם, במסגרת משרדי ממשלה (כמו משרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות), רשויות מקומיות, וחברות פרטיות לייעוץ והדרכה חקלאית בארץ ובעולם
 • השתלבות בתעשיות הביוטכנולוגיה, איכות הסביבה, החקלאות והמיקרוביולוגיה 
 • מחקר ופיתוח במוסדות אקדמיים, ממשלתיים ופרטיים
 • מגוון תפקידים בגופי תכנון, שמירת טבע ויערנות
 • המשך לימודים לתארים מתקדמים באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות מובילות בארץ ובחו"ל (זהו תואר בחקלאות אך גם תואר במדעי החיים)
 • המשך ללימודי הוראה ברמות השונות

בעלי תפקידים בחוג

ראשת החוג: ד"ר יעל מנדליק 
טלפון: 08-9489224
אימייל:  Yael.Mandelik@mail.huji.ac.il

 מזכירת החוג: גב' רקפת כלב
   טל: 08-9489219    נייד: 054-8820662    פקס: 08-9466794   
אמייל: rakefetk@savion.huji.ac.il
 

פניות סטודנטים: גב' אורלי טל
08-9489223
אמייל: orlytal@savion.huji.ac.il

ביוכימיה ומדעי המזון

תעשיית המזון עוסקת בפיתוח וייצור מוצרי מזון מתוצרת חקלאית מוגמרת.

האתגרים העומדים בפני תעשיה זו הם רבים ומגוונים וכוללים התמודדות עם טכנולוגיות יצור חדשניות, פיתוח מתמיד של מוצרים בעלי תכונות איכות, מראה, טעם וריח מהנים ומושכים בנוסף, יש חשיבות לבקרת האיכות, ליצור בעלויות נמוכות ולשילוב גורמים תזונתיים המסייעים לבריאות האדם. כל זאת, תוך הקפדה על ייצור לפי תקנים בינלאומיים קפדנים.

תעשיה זו מתמודדת עם ייצור מזונות מסורתיים כמו: יין, לחם, גבינות, ושמן מחד גיסא, וחטיפים, חיידקים פרוביוטים ועוד מאידך גיסא.

לתעשייה מתוחכמת כזו יש צורך בטכנולוגים בעלי ידע רחב בתחומים רבים ומגוונים. הלימודים בחוג מכסים קשת רחבה של נושאים מתכונות פיזיקליות וסנסוריות של מזון ועד לתהליכי תסיסה ובקרת איכות.

מזון

תוכנית הלימודים לתואר "בוגר"

נושאי הלימוד לתואר ראשון מגוונים מאד וכוללים: לימודי תשתית במדעי החיים כגון: פיזיקה, מתמטיקה, כימיה, ביוכימיה, גנטיקה ועוד. לימודי ההתמחות במערך הקורסים הכולל: אנליזה של מזון, כימיה וביוכימיה של מזון, תכונות פיזיקליות של מזון, מיקרוביולוגיה וסניטציה של מזון.

קורסי הבחירה המומלצים כוללים: ייננות, מדעי האריזה, עקרונות בניהול שירותי מזון, מיקרוביולוגיה של חלב, אפיה, ביוטכנולוגיה של מזון, חקיקה ותקינה ועוד.

בוגרינו, עובדים כביוטכנולוגים של מזון בייצור, בפיתוח מוצרים ובבקרות איכות, בניהול מפעלי מזון, בתעשיית התרופות ובתעשיות ביוכימיות וביוטכנולוגיות. חלק מבוגרינו עוסק בהוראה וממשיך את לימודיו לתארים מתקדמים במגוון תחומים.

Nimrod Genisher - Keen Photography +972-54-6277017 www.NimrodGenisher.com
צילום: נמרוד גנישר

אתר החוג ביוכימיה ומדעי המזון

מידע בשנתון על החוג:  ביוכימיה ומדעי המזון 722

מסלולי לימוד בחוג:

ראש החוג: פרופ' עידו ברסלבסקי

טלפון:054-8820955 
ido.braslavsky@mail.huji.ac.il

מזכירת החוג: רווית טלמור

08-9489259
ravitt@savion.huji.ac.il

התמחות בביוטכנולוגיה

התמחות בביוטכנולוגיה בחקלאות

ביוטכנולוגיה- תחום המשלב קשת רחבה של נושאים שונים ממדעי החיים ועד למדעי המחשב והפיזיקה. פיתוח כלים ביוטכנולוגים והרחבת השימוש בהם הביאו למהפכה בתחומי התעשייה הביו-רפואירת, הכימית-פרמצבטית, הדיאגנוסטית, חוושיית המזון, החקלאות והסביבה.

ביוטק
כיום יש חשיבות גדולה לפיתוח מקורות מזון חדשים בדרכים לא קונבנציונליות. תחזית גידול אוכלוסיית העולם טוענת ל סו ביליון נפש בשנת 2050 ומעמידה אתגרים אדירים בפני החקלאות כגורם ראשוני ליצירת מקורות מזון.
אין ספק שהדרך היחידה לעמוד באתגרים אלה היא, על ידי שילוב של שימוש בכלים ביוטכנולוגים, עם גישה כלכלית וניהולית מתאימה.

תוכנית הלימודים תכלול לימודי תשתית במדעי החיים ולימודי התמחות כגון:
הנדסה גנטית,
גנטיקה מולקולרית,
גנומיהה ופרוטאומיקה,
אימונולוגיה,
תרביות תאים,
תהליכי תסיסה
ועוד

התלמידים ייחשפו במהלך הלימודים לנושאים נלווים כמו:
יזמות עיסהית בתחום הבין-טק ובעיות משפטיות ואתיות הכרוכות בנושא.
תוכנית הלימודים תכלול גם התנסות בעבודת מעבדה תוך שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר.
 
מדעני הפקולטה למדעי החקלאות, המזון ואיכות הסביבה עוסקים במחקרים ביוטכנולוגים מגוונים:

הנדסה גנטית של צמחים

להגברת יבול ואיכות המוצרים,
להגברת עמידות למחלות ומזיהים,
לפיתורו עמידות לתנאי עוקה, יובש ומליחות,
לפיתוח חומרי נובע בתעשיית התרופות,
לשיפור איכות המזון וערכו התזונתי,
להשבחת אצות כמרכיב תזונתי.

הנדסה גנטית של בעלי חיים

לשיפור פוריות,

לניטור מחלות ותרפיה גנטית,
להשבחת דגים.

גנומיקה וביואינפורמטיקה

פיתוח אמצעים חדשים לבין-דישון
שימוש בצמחים לניקוי הקרקעות ומקורות מים ממזהמים
חיידקים ושמרים מהונדסים בתעשיית המזון.

 

אתר התוכנית ההתמחות בביוטכנולוגיה

מידע בשנתון על: תוכנית ההתמחות בביוטכנולוגיה

מסלולם:

מדעי הצמח וביוטכנולוגיה בחקלאות (791)

אגרואקולוגיה ובריאות הצמח וביוטכנולוגיה בחקלאות (792)

ביוכימיה ומדעי המזון וביוטכנולוגיה בחקלאות (793)

בעלי חיים וביוטכנולוגיה בחקלאות (794)

כלכלת סביבה וביוטכנולוגיה בחקלאות (795)

 

 

ראש התוכנית:
ד"ר מגי לוי
דוא"ל: levym@agri.huji.ac.il
טלפון: 08-9489162
פקס: 08-9466768

מיקום המשרד: ‎המחלקה לאנטומולוגיה – בניין אייזנברג, חדר 6
 

מזכירת התוכנית:
גב אורלי טל 
דוא"ל: orlytal@savion.huji.ac.il
טלפון: 08-9489223
פקס: 08-9466768

מיקום המשרד: ‎המחלקה לאנטומולוגיה – בניין אייזנברג, חדר

כלכלת סביבה וניהול

לאתר החוג לכלכלת סביבה 

החוג לכלכלת סביבה וניהול של האוניברסיטה העברית מציע תכנית לימודים איכותית, מגוונת בעלת אוריינטציה יישומית בתחום הכלכלה והניהול, ברמת בוגר, מוסמך ודוקטור, וכל זאת באווירה הביתית של הפקולטה לחקלאות ברחובות. החוג בעל היסטוריה ומורשת של מצוינות ונחשב בין המובילים בתחומו בעולם.

החוג מונה כתריסר חברי סגל אקדמי בכיר. כולם בעלי תואר דוקטור מהטובות שבאוניברסיטאות העולם. רובם החלו את דרכם כתלמידים בחוג אותו הם מובילים כיום.

השכלה אקדמית היא נכס לכל החיים, ועל כן מטרתנו היא לאפשר לתלמידינו להפיק את המרב מלימודיהם. תכנית ההוראה כוללת מגוון של קורסים ברמה ובאיכות המקבילה למוסדות ההוראה המובילים בעולם, תוך שימת דגש על ההיבטים היישומיים הנדרשים מכלכלנים בשוק העבודה. אנו מכשירים כלכלנים בעלי ידע רחב בתחום הניהול, ובנוסף מציעים שילוב ייחודי של לימודי כלכלה וניהול עם מדעי החיים, תוך מתן אפשרות לתלמיד לקבוע את המשקל היחסי של תחומים אלו, על ידי בחירת מסלול לימודים התואם את העדפותיו. משרעת האפשרויות נעה בין מסלול הכולל לימודי כלכלה וניהול בלבד, עם התמחות אפשרית בשיווק ומימון או בהכנה ללימודי מוסמך במנהל עסקים בירושלים, עבור דרך חטיבות המשלבות לימודי סביבה או חקלאות, וכלה בתכנית מאתגרת המשלבת לימודי כלכלה וביו-טכנולוגיה.

כלכלה

בוגרי החוג מבוקשים מאוד בכל ענפי המשק - חברות פרטיות ומוסדות ממשלתיים - רבים מהבוגרים ומהמורים מילאו וממלאים תפקידי מפתח במשק כגון מנכ"לים של חברות ענק ("טבע", "תנובה") ושל משרדי ממשלה (אוצר, ביטחון, הגנת הסביבה), וכן תפקידי ניהול בכירים בבנק ישראל, בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בנקים מסחריים, חברות ביטוח, חברות פרסום, חברות השקעות וחברות ייעוץ.

בפני הבוגרים פתוחות גם אפשרויות רבות להמשך לימודים לתארים מתקדמים, במסגרת החוג או באוניברסיטאות אחרות בארץ ובעולם. אלו שבחרו במסלול האקדמי עשו זאת בהצלחה מרובה. החוג מציע אפשרות להתמחות ייחודית בכלכלת סביבה וניהול משאבי טבע, נושא המוגדר בפי כלכלנים רבים כ"הבעיה" של המאה ה-21. בישראל, העלייה בהכנסה וברמת החיים מובילים להחמרה מתמדת בתקנות השמירה על הסביבה, להטלת האחריות המשפטית על פירמות מזהמות, וכתוצאה מכך להטמעת סיכונים סביבתיים בשיקולי השקעה וניהול סיכונים בגופים מוסדיים פרטיים. הקורסים בכלכלת סביבה, כלכלת משאבי טבע וכלכלת אנרגיה וקיימות, ביחד עם קורסים רלוונטיים מתחום מדעי החיים, הופכים את החוג לכלכלת סביבה וניהול למוקד להכשרת כלכלנים בעלי ידע בתחום זה, שהביקוש אליו במשק הולך וגדל.

לאתר החוג לכלכלת סביבה וניהול

תוכנית הלימודים במסגרת החוג לכלכלת סביבה וניהול:

א. לימודי תשתית מקיפים במתמטיקה, סטטיסטיקה ומחשבים.

ב. לימודי יסוד ולימודים מתקדמים בכלכלה: מבואות לכלכלה ותיאוריה כלכלית (מיקרו ומאקרו) מבנה ענפי, כלכלת ישראל, כלכלה ציבורית, כלכלת אינפורמציה והחלטות בתנאי אי ודאות, כלכלת הצמיחה, והפיתוח, תורת המשחקים ועוד.

ג. לימודי יסוד ולימודים מתקדמים בתחומי הניהול: חשבונאות ותמחיר, מימון וניהול פיננסי, יסודות השיווק וחקר שווקים, חשיבה אסטרטגית וקבלת החלטות, משפט מנהלי ועוד.

ד. לימודים ייחודים בכלכלת סביבה ומשאבי טבע + ניצול ותמחור של משאבי טבע מתכלים ומתחדשים, ערך כלכלי של מוצרים ציבוריים סביבתיים. כלכלת אנרגיה וקיימות, פארקים ויערות, ריאות ירוקות, התערבות ממשלתית לעומת פתרון שוק של בעיות סביבתיות, דיני איכות הסביבה ועוד.

ה. לימודים ייחודיים בכלכלה חקלאות: תכנון חקלאי, כלכלת החקלאות הישראלית, כלכלת קואופרטיבים, כלכלת המשפחה הכפרית, תיירות כפרית, שיווק תוצרת חקלאית, משפט חקלאי ועוד.

ו. אפשרות ללימודי יסוד וקורסי בחירה בתחום מדעי החיים: ביוטכנולוגיה, אקולוגיה בחקלאות בתחומים של קרקע ומים, אגרואקולוגיה ובריאות הצמח, בעלי חיים ועוד.

החוג מציע שתי תכניות לימודים משולבות המיועדות למועמדים בעלי נתוני קבלה גבוהים במיוחד:

1. תואר "בוגר" בכלכלת סביבה וניהול ברחובות עם תואר "מוסמך" במנהל עסקים של האוניברסיטה העברית בירושלים. משך הלימודים 4-5 שנים.

2. תכנית משולבת עם לימודי ביוטכנולוגיה בחקלאות. בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בתפקידי ניהול בתעשיית הביוטכנולוגיה ו/או להמשיך ללימודים מתקדמים בכלכלת סביבה וניהול או בביוטכנולוגיה.

 

אתר החוג כלכלת סביבה וניהול

מידע  בשנתון על החוג: כלכלת סביבה וניהול (717)

 כל מסלולי הלימוד:

 כלכלת סביבה וניהול וחטיבת איכות הסביבה (1701)
 כלכלת סביבה וניהול (1710)
 כלכלת סביבה וניהול - אמירים (1755)
 כלכלת סביבה וניהול+הכנה למוסמך במנהל עסק (7217)
 כלכלת סביבה וניהול וחטיבה בשיווק ובמימון (1715)
 כלכלת סביבה וניהול וחטיבה בחקלאות (1722)

 

ראש החוג

ד"ר עידו קן
טלפון: 08-9489233

e-mail: Iddo.Kan@mail.huji.ac.il   

מזכירת החוג: גב' מירי ארזי
טלפון:08-9489230
פקס:08-9466267
e-mail: miriguy@savion.huji.ac.il

מדעי בעלי החיים

 חקלאות בעלי החיים תופסת היום כ-40% מכלל החקלאות בארץ וכוללת את ענפי הבקר, הצאן, העופות והמדגה. קיימת חשיבות עצומה ללימוד מתקדם של מדע בעלי החיים החל מרמת התא הבודד ועד רמת החיה, שכן החקלאות המודרנית האינטנסיבית דורשת ידע והתמחות גבוהים על מנת להפעילה בהצלחה.

בעלי חיים

תוכנית לימודי הבוגר של החוג לבעלי חיים היא ייחודית מסוגה. היא משלבת לימודים כלליים במדעי החיים עם לימודים המתקדמים בביולוגיה ופיסיולוגיה של בעל החיים השלם. החוג מכשיר בוגרים במסלולים חקלאיים קלסיים וכן במסלולים כלליים במדעי החיים.

לתלמידים מצטיינים מוצע מסלול לימודים ייחודי - תכנית "אמירים" - המאפשר לשלב בלימודי הבוגר תרגיל מחקר העשוי לשמש בסיס ללימודים המתקדמים.

מערך הלימודים כולל:

א. לימודי תשתית במדעי החיים כגון: כימיה, ביוכימיה, ביולוגיה מולקולרית, גנטיקה, אימונולוגיה, היסטולוגיה.

ב. לימודים המתקדמים בביולוגיה של בעל החיים השלם כגון; אמבריולוגיה, פיסיולוגיה, אנדוקרינולוגיה, הזנה, טיפוח בעלי החיים, רבייה, פתלוגיה.

ג. לימודי התמחות המאורגנים בסלים הבאים:

 • מעלי גרה
 • עופות
 • דגים
 • הזנה
 • גנטיקה והשבחה

ניתן לשלב בתואר התמחות נוספת במסגרת חטיבות הלימודים:

 • חקלאות ואיכות הסביבה
 • חקלאות כלכלה ושיווק

אתר החוג: מדעי בעלי החיים

מידע בשנתון על החוג: מדעי בעלי החיים (718)

מסלולי לימוד בחוג:

 

דוגמאות לקורסי התמחות ברמת הבוגר:

 • גידול בקר לחלב
 • הזנת בקר
 • מבוא לחקלאות ימית
 • מזונות והזנת עופות ודגים
 • ממשק עופות
 • ייצור חלב והפקתו
 • רביית דגים
 • היבטים של איכות הסביבה בגידול בעלי חיים
 • גנטיקה וטיפוח בחקלאות המים

תחומי העיסוק של בוגרי החוג:

 • ריכוז ענפי משק חקלאי
 • הדרכה והוראה במוסדות שונים
 • תעשיות ביוטכנולוגיות
 • תעשיות חקלאיות
 • איכות הסביבה
 • שווק

בעלי תפקידים בחוג

ראש החוג ד"ר ליאור דוד
טלפון:08-9489038
e-mail:lior.david@mail.huji.ac.il

מזכירת החוג - גב' יעל לויטוס טלפון: 08-9489119
e-mail: yaellew@savion.huji.ac.il

מדעי הצמח בחקלאות

החוג למדעי הצמח בחקלאות

חקלאות בשנות ה 2000

החקלאות המודרנית עומדת כיום בפני הצורך להגדיל את אספקת המזון לאוכלוסיית העולם ולשפר את איכותו תוך שימוש במשאבי מים וקרקע מוגבלים.

חקלאות העתיד במדינות מפותחות צפויה להיות ברובה אינטנסיבית, הן מבחינת ההשקעות בגורמי ייצור והן מבחינת רמת הידע והתמחות שידרשו כדי להפעילה בהצלחה. חקלאות זו תושתת בין היתר על

 • ​הישגי המחקר הביולוגי, הביוטכנולוגיה והאגרוטכנולוגי.
 • ​הבנת תהליכים בסיסיים הקובעים את היבול והאיכות של התוצרת החקלאית.
 • ​שיטות מתקדמות לגידול צמחים תוך ניצול יעיל של משאבי קרקע מים ודשן.
 • ​טיפוח זנים חדשים בשיטות השבחה קלאסיות ובהנדסה גנטית.
 • ​מודעות גוברת לאיכות הסביבה.

 

סטודנטים במעבדת הקורס "מבוא למדעי הצמח״

 

הלימודים לתואר בוגר במדעי החקלאות מיועדים להכשיר אגרונומים ומדענים אשר יובילו את חקלאות העתיד להישגים באמצעות ידע מעמיק במדע בסיסי משולב עם ידע שימושי בחקלאות מודרנית.

החוג למדעי הצמח בחקלאות (710)

מציע תכנית לימודם חדישה, מגוונת ורב תחומית לתואר "בוגר" המותאמת לצרכים העתידיים ולאתגרים של החקלאות, הביולוגיה והביוטכנולוגיה של הצמח. מידע מפורט על החוג  הלימודים מבוססים על הרצאות עיוניות, התנסות אישית במעבדה, סיורים ופגישות עם מומחים שונים.

תכנית הלימודים מאפשרת התמחות מוקדמת של התלמידים בתחומים מוגדרים ומעשיים, ויחד עם זאת היא מקנה את הבסיס המדעי והמקצועי הדרוש ללימודים מתקדמים לתואר מוסמך ודוקטור. החוג מופעל על ידי מורי "המכון למדעי הצמח וגנטיקה בחקלאות". סגל המכון מונה כ30 מורים-חוקרים, המוכרים בתחומי פעילותם בישראל ובעולם כולו. הפעילות האקדמית של חברי המכון במחקר ובהוראה משלבת את תחומי המדע הביולוגי הבסיסי עם מחקר יישומי של צמחי יבול חקלאיים, החל ברמה המולקולרית והתאית, דרך מחקר הצמח השלם ועד לדינמיקה של אוכלוסיות צמחים בשדה, במטע ובמערכת טבעית.

תכנית הלימודים בנויה משלושה נדבכים:

 • א. ​לימודי תשתית במדעים הכוללים מתמטיקה, פיסיקה, כימיה וביולוגיה.
 • ב.​ לימודי יסוד במדעי החיים, החל מהרמה המולקולרית ועד לרמת הצמח השלם, בנושאי פיסיולוגיה, אקולוגיה, גנטיקה ועוד.
 • ג.​ לימודי התמחות הכוללים כ-70 קורסי בחירה העוסקים בביולוגיה בסיסית לצד עקרונות גידול, ייצור וממשק של ענפי הצומח בחקלאות.

קורסי ההתמחות מאורגנים בסלים הכוללים:

 1. ​עצי פרי
 2. ​יערנות
 3. ​גידולי שדה וירקות
 4. ​צמחי נוי
 5. גנטיקה והשבחה

אתר החוג: מדעי הצמח בחקלאות

מידע בשנתון על החוג למדעי הצמח בחקלאות (710)

  כמו כן התלמידים יכולים להצטרף לתוכנית לימודים אחת נוספת:

  תחומי העיסוק של בוגרי החוג

  1. המשך ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות מובילות אחרות בארץ ובעולם.
  2. השתלבות בתעשיית הביוטכנולוגיה והאגרוביוטכנולוגיה.
  3. תעסוקה בחברות פרטיות המפתחות זנים חדשים של גידולים, במגוון משרות.
  4. השתלבות במשקים חקלאים.
  5. תעסוקה במשרד החקלאות ומשרדי ממשלה אחרים, כגון המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות ועוד.
  6. השתלבות בגופי שמירת הטבע ויערנות.
  7. לימודי המשך לתעודת הוראה ועיסוק בהוראה.

  בעלי תפקידים בחוג

  ראש החוג: פרופ' ז'וזה גרינצוויג
  טלפון:08-9489781
  e-mail: jose.gruenzweig@mail.huji.ac.il

  מזכירת החוג: גב' איריס סובול

  טלפון: 08-9489333
  e-mail: iris.sobol@mail.huji.ac.il

  מדעי הקרקע והמים

  בחוג נלמדים ונחקרים תחומים שעניינם במערכת הסביבתית הכוללת את הקרקע, המים והאטמוספירה, תוך הדגשת ההיבטים הקשורים בתהליכים הדינמיים המתרחשים בשכבת הקרקע העליונה שהיא גם בית גידולו של הצמח.

  בישראל, המסווגת כאיזור צחיח למחצה עד צחיח, הקיום של ממשק קרקע ומים אופטימלי, ושימוש בשיטות מתוחכמות של עיבוד, השקייה ודישון, הם תנאים הכרחיים לקיום חקלאות מודרנית. במקביל יש לטפל בבעיות הסביבתיות הקשורות בזיהום הקרקע, המים העיליים, מי התהום והאטמוספירה, ולוודא שאין מדלדלים את המשאבים או פוגעים באופן חמור באיכותם.
   קרקע ומים
  המחקר וההוראה בתחומים הנ"ל נסמכים על שלוב ההיבטים הכימיים והפיזיקליים של הקרקע, המים והאטמוספירה, במכלול הנושאים הקשורים בחקר משאבים אלה, וביחסי הגומלין שביניהם לבין החקלאות ואיכות הסביבה.

  הנושאים העיקריים בהם עוסקים חברי החוג בהוראה ובמחקר הם:
  איכות הסביבה, זיהום קרקע ומים, מיחזור, יחסי קרקע-מים-צמח, השקייה, דישון, פיזיקה וכימיה של הקרקע, הידראוליקה, פדולוגיה, מינרולוגיה, חומרים אורגניים בקרקע, הסעת חלקיקים ומזהמים בסביבה נקבוביח סדוקה ובאטמוספירה, אגרומטאורולוגיה ומשאבי מים.

  הודות להכשרה הרב-גונית שתלמידי החוג למדעי הקרקע והמים מקבלים, הם נקלטים לאחר סיום לימודיהם באקדמיה, בתעשיה, בשרות ההדרכה והמקצוע, בחברת "מקורות", בתה׳׳ל, בגופים העוסקים בסיוע לארצות מתפתחות, בתפקידי יעוץ וניהול שונים, במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, במשרד להגנת הסביבה, במשרד לתשתיות לאומיות וברשות המים.

  רבים מהבוגרים ממשיכים את לימודיהם לתואר שני ושלישי בחוג או במסגרות אחרות.

  חקלאות ואיכות הסביבה

  תלמידי החוג יכולים להצטרף לחטיבת לימודים "חקלאות ואיכות הסביבה", ולשלב קורסים בהגנת הצומח ובניהול וכלכלת משאבי טבע.

  המלצה לנרשמים לחוג

  לתלמידים עם רקע חסר (בתחומי המתמטיקה, הכימיה או הפיזיקה), מומלץ לנצל את תקופת הקיץ ללימודי הכנה מתאימים. ניתן לפנות ליו׳׳ר החוג לייעוץ בנושא.

  אתר החוג מדעי הקרקע והמים

  מידע בשנתון על החוג: מדעי הקרקע והמים (716)

  מסלולי לימוד בחוג:

  ראש החוג: פרופ משה שנקר
  טלפון: 08-9489349

  מזכירת החוג: גב' נעמי מימון
  טלפון: 08-9489340
  פקס: 08-9475181
  e-mail: neomim@savion.huji.ac.il

  תלמידים

  לימודי תזונה

  בית ספר למדעי התזונה נומד 1969-ב במטרה להכשיר דיאטנים קליניים ותזנאים ולקדם את המחקר בתחום מדעי התזונה.

  לימודים לתואר בוגר מתקיימים באוניברסיטה העברית בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה עײש רוברט ה סמית, רחובות.

  מטרת לימודי ה״בוגר" היא לרכוש ידע בסיסי בתזונת האדם, בתזונה קלינית, במזון ובמדעי הבריאות של האדם, וכן להכשיר אנשי מקצוע להדרכה, להוראה ולמחקר. הלימודים לקראת תואר "בוגר במדעי התזונה" נמשכים 6 סמסטרים (3 שנים).

  יררקות

  תוכנית הלימודים:

  כוללת לימודי תשתית במדעי התייח ומדעי התברה ולימודי התמתות בתזונת האדם הבריא והחולה.

  רשימת קורסים עיקריים בתזונה:

  • אנטומיה ופיסיולוגיה של גוף האדם.
  • ביוכימיה, תזונת האדם, דיאטטיקה.
  • השמנה והפרעות אכילה.
  • ביולוגיה מוליקולרית.
  • היבטים מטבולייח במאמץ גופּני.
  • תורת המזון והכנתו.
  • תזונה מולקולרית.
  • תוכניות חינוך תזונתי.
  • תזונה במעגל החיים.

  הכשרה מקצועית בתזונה קלינית

  תוכנית ההכשרה המקצועית בתזונה קלינית, היא באחריות משרד הבריאות בלבד. רשאי להצטרף לתוכנית ההכשרה, תלמיד שבידו אישור על סיום חובותיו ללימודי הבוגר בממוצע משוקלל של 70 לפחות, וציון 75 במספר קורסים נבחרים.

  אתר החוג מדעי התזונה

  מידע בשנתון על החוג: מדעי התזונה (712)

  מסלולי לימוד בחוג:

   

  בעלי תפקידים בחוג

  ראש החוג פרופ' אורן תירוש
  טלפון:08-9489623
  e-mail:Oren.Tirosh@mail.huji.ac.il

  מזכירת החוג - גב' גילי אבידור גפני
  טלפון:

  08-9489265
  פקס: 08-9363208

  e-mail: giliag@savion.huji.ac.il

  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A4%D7%AA_%D7%9E%D7%95%D7%A9%D7%92%D7%99%D7%9D#/media/File:FDBs_madpyramide_2011.jpg

   

  ניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות

  hotel

  להמריא לקריירת ניהול בינלאומית עם התואר המוביל מסוגו בארץ!

  בקמפוס ברחובות: תכנית לימודים חדישה וייחודית, מגוונת ורב תחומית, ברמה אקדמית הגבוהה בארץ.

  השילוב הייחודי של לימודי ליבה בניהול וכלכלה בשילוב לימודי תיירות, מלונאות, תזונה ומזון מעניקים תשתית אופטימלית הנדרשת למנהלי תיירות מודרניים, ופותחת אפשרויות מגוונות לקריירה מקצועית בתפקידי ניהול במגוון תחומים. בוגרינו מבוקשים למשרות ניהול ברשתות המובילות בתחום התיירות (הילטון, דן, וולדורף אסטוריה, אל על, ועוד) בתפקידים שונים כגון: מנהלי שיווק, מנהלי תפעול וביקורת, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי מזון ומשקאות, מנהלי קשרי לקוחות, מנהלי אתרים (Booking.com בישראל), יזמים בתחום המסעדנות.

  לפרטים: צרו קשר עם גילה   08-9489086,  gilas@savion.huji.ac.il או השאירו פרטים כאן  ונשמח לחזור אליכם

  וגוס

  למה ללמוד אצלנו?

      ללמוד ממרצים יוצאי אוניברסיטאות מובילות בחו"ל וממנהלים בכירים מעסקי התיירות, המלונאות, והמסעדנות
      לימודים עיוניים והכשרה מעשית בארץ ובחו"ל (לאס וגאס, ברצלונה, ועוד)
      אופציה לתכנית משולבת (תואר ראשון ותואר שני במנהל עסקים ב-4 שנים)
      יחס אישי חם בקמפוס ירוק ומאיר עיניים ברחובות, 5 דק' הליכה מהרכבת
      מלגות למצטיינים בשיתוף עם רשתות המלונות המובילות
      תואר של האוניברסיטה הטובה בארץ (ובין 100 הטובות בעולם):     "קשה, אבל הכי טוב!"

  הלימודים בחוג לניהול מלונאות משאבי מזון ותיירות נפרשים על פני שישה סמסטרים, התוכנית מתבססת על שילוב ייחודי בין שלושה תחומים עיקריים:

  1. מנהל עסקים וכלכלה 2. ניהול תיירות ומלונאות 3. ניהול מזון ותזונה

   

  קורסים לדוגמא בתכנית:

  מנהל עסקים וכלכלה:   מבוא לכלכלה, התנהגות ארגונית, ניהול משאבי אנוש, תורת הצרכן, יסודות השיווק, יסודות המימון, ניתוח דוחות כספיים וניהול אסטרטגי.

  ניהול תיירות ומלונאות: מבוא לתעשיית התיירות, ארגון ותפעול המלון, ניהול מערכות מידע, תכנון מערכות מזון לבתי מלון, שיווק במלונאות ותיירות, כלכלת תיירות, ניהול תעופתי וסוכנויות נסיעות, ניהול שרותי אירוח, לימודי שפה זרה.

  ניהול מזון ותזונה: ניהול אירועים ומסעדות,  דיאטטיקה, תורת היין, סדנה בתורת המזון ואומנות הבישול, תזונה ופיזיולוגיה, ניהול מערכות הזנה, ניהול וביקורת מערכות מזון ומשקאות.

  יש אפשרות להשתלב בתכנית משולבת

  (תואר ראשון בניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות + תואר שני במנהל עסקים) :

  מועמדים עם נתוני קבלה גבוהים יכולים להרשם לתכנית. בתכנית זו עם סיום לימודי תואר ראשון בניהול, מלונאות, משאבי מזון ותיירות ניתן להמשיך ישירות ללא בחינות או דרישות מיוחדות ללימודי תואר שני (MBA) בבית הספר למנהל עסקים של האוניברסיטה העברית.

  מפגשים עם מנהלים בענף

  במהלך הלימודים ניתנות סדנאות ונערכים מפגשים עם מנהלים בתעשיית התיירות. כמו כן מתקיימים סיורים מקצועיים עם הדרכה בעסקים שונים כמו בתי מלון, יקבים, חברות קייטרינג ועוד.

   הכשרה מעשית (סטאז׳)

  החוג מעודד את תלמידיו לבצע הכשרה מעשית בעסקים בתחום התיירות, בהיקף של 800 שעות בשכר (כ- 5 חודשים) שניתן לבצעה במהלך שלוש שנות הלימודים. ההכשרה מקנה ניסיון בעבודה בתעשיית התיירות ומאפשרת להם להשתלב בעסקים השונים עם סיום הלימודים.

  לחוג הסכם ייחודי עם מלון Venetian המפורסם בלאס וגאס ארה"ב. סטודנטים נבחרים זוכים להכשרה המתבצעת כחודשיים במהלך הקיץ וכוללת ליווי צמוד של מנהלים והתנסות בכל המחלקות במלון.

  אפשרות לסטאז' ב Venetian  לאס וגאס

  סטודנטיות שלנו בהכשרה מעשית ב-Venetian  בקיץ 2015 

  מלון

  מידע בשנתון על החוג: ניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות (729)

  מסלולי לימוד

   


  אפשרויות מלגה (ייחודי לחוג)

  רשת מלונות דן, התאחדות בתי המלון והקרן להנצחת יאיר אנגל ז"ל מעניקים מדי שנה מלגות לסטודנטים מצטיינים בחוג.

  דוגמאות תעסוקה מתלמידי ובוגרי החוג:

  • מנהלי  בתי מלון ומנהלי מחלקות בבתי מלון ברחבי הארץ ובחו"ל
  • מנהלי מזון ומשקאות בבתי מלון יוקרתיים כמו וולדוף אסטוריה, הילטון ורשת דן
  • מנהלת אתר Booking.com
  • מפתחי אתרי אינטרנט ואפליקציות בתחום התיירות
  • מנהלת מוזיאון מגדל דוד
  • בעלים ומנהלי מסעדות, ברים וחברות קייטרינג
  • קצינת מדור ,מנהל מח' הרכש, אגף המזון במשטרה
  • אחראי קשרי לקוחות בבתי מלון וחברות הייטק
  • מנהל הוצאות במלון וולדורף אסטוריה
  • יועצת יין ואירוח מטעם "יקבי כרמל"
  • מרכז מכירות ושירות בשדה התעופה, אל-על
  • רכז תיירות - מרחב הנגב המערבי

  סדנאות בהשתתפות מנהלים בכירים בתעשיה

  תנאי קבלה

  בהתאם לקריטריונים של האוניברסיטה העברית: מבחן פסיכומטרי, תעודת בגרות ישראלית מלאה.
  על מנת לברר סיכויי קבלה לחוג יש להתקשר למדור רישום וקבלה של האוניברסיטה:02-5882888.

  קבלה ישירה: מועמדים בעלי ממוצע בגרות משוקלל של 10.0 ומעלה יתקבלו ללא בחינה
  פסיכומטרית. מועמדים אלה נדרשים להיבחן במבחן אמי׳׳ר על מנת לקבוע רמתם באנגלית.

  מועמדים עם ציון פסיכומטרי של 650 ומעלה יוכלו להתקבל ישירות ללא הגבלה על ציוני הבגרות.

  בעלי תפקידים בחוג

  ראש החוג
  פרופ' עליזה פליישר
  טלפון:08-9489144
  e-mail: aliza.f@mail.huji.ac.il


  מזכירת החוג - גב' גילה שוהם
  טלפון: 08-9489086
  פקס: 08-9466267
  e-mail:gilas@savion.huji.ac.il


  מועמדים בעלי תעודות לא ישראליות יפנו למשרד לקבלת תלמידים מחו"ל
  טלפון: 02-5882607
  דואר אלקטרוני:
  admission@roth.hul.huji.ac.il

  אפשרות למגורים במעונות הסטודנטים

  תיירות

  שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים

   

  תנאי החקלאות האינטנסיבית והקצב המהיר של תהליכי העיור והתיעוש בישראל הגבירו את חשיבותם של שמירת איכות הסביבה ושל השימור, הטיפוח והניהול הנכון של השטחים הפתוחים כגון יער טבעי ונטוע, מרעה טבעי, נחלים ושמורות נובע. בהיבט זה, התפקיד העתידי של החקלאות לא יצטמצם לייצור מזון, אלא יתפוס מקום מרכזי בשימור הנוף ואיכות הסביבה. לכן, יש חשיבות רבה במציאת דרכים למזעור נזקי החקלאות ובפיתוח חקלאות בת קיימא, ידידותית לסביבה. נושאים אלו הם יעדים מרכזיים בפעילות הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ונלמדים בשלוש מסגרות לימודים ברמת הבוגר והמוסמך.

  שטח

  תכנית לימודים זו מאפשרת התמחות בשמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים, עם דגש על אקולוגיה יישומית ושיקומית. מטרת התכנית להקנות לתלמידים ידע בסיסי ומתקדם בביולוגיה ואקולוגיה, בשילוב עם רכישת כלים יישומיים הנחוצים בשימור ובשיקום הטבע, בדגש על חשיבות השונות הביולוגית במערכת האקולוגית. התכנית תכשיר עתודת חוקרים ואנשי מקצוע החסרים היום בגופים המטפלים בשטחים פתוחים, כגון קק"ל, רשות שמורות הטבע, משרדי איכות הסביבה והחקלאות, מועצות אזוריות, עיריות וגופים מהסקטור הפרטי עוסקים בתכנון סביבתי. התכנית משותפת לשלושה חוגים: מדעי הצמח בחקלאות, אגרואקולוגיה ובריאות הצמח ומדעי בעלי החיים. היקף הלימודים בתוכנית כ-25% מהלימודים לתואר בוגר.

  התכנית כוללת:

  • לימודי יסוד במדעי הטבע והחקלאות המשותפים לכל תלמידי הפקולטה.
  •  קורסי מבוא במדעי הצמח, מדעי החי, אקולוגיה, גיאולוגיה, מדעי הקרקע וכלכלה.
  •  קורסים ייחודיים למתמחים בתכנית בשמירת טבע, ניהול יער טבעי ונטוע, שטחי מרעה טבעי ושמורות טבע.


  פרוט של מערך הקורסים בתוכנית הלימודים ”שמירת טבע מנהל שטחים פתוחים" (726) מופיע באתר האינטרנט

  אתר החוג שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים

  מידע בשנתון על החוג: שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים 726

  מסלולי לימוד

      שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים - בשילוב מדעי הצמח (2610)
      שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים בשילוב אגרואקולוגיה (2615)
     שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים בשילוב מדעי בעלי חיים (2618)
   

  שטח

  ייעוץ: ראש התכנית
  פרופ' ז'וזה גרינצוויג jose.gruenzweig@mail.huji.ac.il
  טלפון: 08-9489782


   

   

   

  חטיבה בחקלאות ואיכות הסביבה

  הלימודים בחטיבה מתרכזים בהיבטים סביבתיים של החקלאות בארץ. תכנית הלימודים כוללת הצגת האפשרויות המגוונות להקטנת הזיהום הסביבתי של סביבת האדם קרקע, מים, אטמוספירה  באמצעות שימוש מושכל בתשומות חקלאיות ובטכנולוגיות מודרניות והערכה כללית של שימור הסביבה. מוצג תפקידה החיובי של החקלאות כמטהרת גורמי זיהום עירוניים וכפריים. מודגש תפקידה המרכזי של החקלאות בשימור השטחים הפתוחים לרווחת תושבי כלל המדינה.


  חטיבת הלימודים "החקלאות ואיכות הסביבה" משותפת לחוגים מדעי הצמח; אגרואקולוגיה ובריאות הצמח; מדעי הקרקע והמים; כלכלת סביבה וניהול; מדעי בעלי החיים. בוגרי החטיבה מקבלים תעודה "בוגר במדעי החקלאות” והתמחות ב"חקלאות ואיכות הסביבה.

  סביבה

  תכנית הלימודים בחטיבת הלימודים "החקלאות ואיכות הסביבה" כוללת:

  • קורסי יסוד במדעי הטבע והחקלאות המשותפים לכל תלמידי הפקולטה.
  • קורסי מבוא במדעי הצומח, מדעי החי, אקולוגיה, גיאולוגיה, מדעי הקרקע וכלכלה.
  • קורסי התמחות בנושאי איכות הסביבה, משאבי מים.

  מסגרות לימודים

  חוגים
  הלימודים לתואר בוגר בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה מוצעים במסגרת החוגים הבאים:
  710 מדעי הצמח בחקלאות
  712 מדעי התזונה
  715 אגרואקולוגיה ובריאות הצמח
  716 מדעי הקרקע והמים
  717 כלכלת סביבה וניהול
  718 מדעי בעלי-החיים
  722 ביוכימיה ומדעי המזון
  729 ניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות


  תוכניות לימודים משולבות עם חוג ראשי:
  התמחויות בביוטכנולוגיה בחקלאות
  791 מדעי הצמח וביוטכנולוגיה בחקלאות
  792 אגרואקולוגיה ובריאות הצמח וביוטכנולוגיה בחקלאות.
  793 ביוכימיה ומדעי המזון וביוטכנולוגיה בחקלאות
  794 מדעי בעלי חיים וביוטכנולוגיה בחקלאות
  795 כלכלת סביבה וניהול וביוטכנולוגיה
  340 תוכנית לימודים משולבת בוגר במדעי החקלאות + מסומך במנהל עסקים
  התכונית משלבת לימודי מוסמך במנהל עסקים עם אחד מחוגי הבוגר
  הבאים: 717,729
  726 תוכנית לימודים: שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים
  תוכנית משולבת עם החוגים הבאים: 710,715,718


  חטיבת לימודים
  חטיבת לימודים היא מסגרת לימודים משותפת לשני חוגים או יותר, המורכבת מ"חבילת" קורסים שנועדו לאפשר התמקדות והרחבת ידע בתחומים שהם בעלי עניין לתלמיד. לימודים במסגרת חטיבת לימודים מהווה תת התמחות נוספת על התמחות בלימודי החוג, ותצוין בתעודה ובגיליון הציונים של התלמיד.

  חטיבות הלימודים בפקולטה
  7101 החקלאות ואיכות הסביבה - משותפת לחוגים 710,715,716,717,718,729
  7502 חטיבה בחקלאות – לחוג 717
  7505 חקלאות כלכלה ושיווק - משותפת לחוגים 710,715,718,722
  7115 חטיבה בשיווק ובמימון – משותפת לחוגים 717,729

  היקף תוכנית הלימודים תוכנית הלימודים מחייבת אותך לעמוד בדרישות קורסים במיכסה של 150 נ"ז לפחות להשלמת התואר (126 נ"ז ב"כלכלה חקלאית ומינהל בחקלאות"; 130 נ"ז ב"ניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות"), שרובם חובה ומיעוטם בחירה, בהתאם לפירוט של החוג בו אתה רשום.

  " אבני פינה" - תוכנית אבני פינה הינה תוכנית לימודים אוניברסיטאית חדשה המציעה קורסים להרחבת דעת לקהל הסטודנטים של האוניברסיטה העברית.
  בפקולטה לחקלאות התוכנית מציעה קורסים בתחומים מדעי הרוח והחברה. רבים מקורסי התוכנית הם ייעודיים ונבנו במיוחד כקורסי אבני פינה לתוכנית. חלק מהקורסים הם קורסים ותיקים, שנועדו מלכתחילה לתלמידי פקולטה או חוג מסוימים, נמצאו מתאימים גם לתוכנית החדשה וייפתחו לתלמידים מפקולטות אחרות.

  התוכנית מבוססת על חלוקת תחומי הדעת באוניברסיטה לשלושה: תחום המדעים הניסויים; תחום הרוח; תחום החברה. תלמיד לתואר בוגר הלומד בחוג/ חוגים מתחום דעת אחד מהשלושה ילמד קורסים מתוכנית אבני פינה משני התחומים האחרים. תלמיד לתואר בוגר הלומד בחוגים משני תחומי דעת ילמד קורסים מתוכנית אבני פינה מתחום הדעת השלישי.

  הצע הקורסים מופיע בתוכנית הלימודים של כל חוג.

  סדרי ההרשמה ותנאי הקבלה

  הרשמה למועמדים חדשים ולתלמידים ותיקים המבקשים להתקבל ללימודי שנה א' בפקולטה, מתקיימת באמצעות המדור לרישום וקבלה (למועמדים בעלי תעודת בגרות ישראלית) ובאמצעות המשרד לקבלת תלמידים מחו"ל (למועמדים מחו"ל) - במועדים המפורסמים על ידי משרדים אלה.


  מידע מפורט על סדרי הרשמה, מועדי הגשת בקשות ותנאי קבלה, מופיע ב"מדריך לנרשם" המתפרסם סמוך למועד פתיחת ההרשמה (חודש ינואר). כמו כן ניתן לקבל מידע במוקד טלפוני במספרים: 02-5882342; 02-5882882; 02-5882888. המוקד פועל בימים א'-ה' בין השעות 8.30-16.30. ובאתר האינטרנט של האוניברסיטה העברית-http://info.huji.ac.il.
  מועמדים ותיקים מהאוניברסיטה העברית המבקשים להתקבל ללימודים משנה ב' ומעלה בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה, יירשמו במדור לרישום וקבלה. תלמידים ותיקים מהפקולטה לחקלאות המבקשים להתקבל ללימודים משנה ב' ומעלה יפעלו על פי ההנחיות בסעיף מעבר מחוג לחוג. מועמדים ממוסדות אחרים להשכלה גבוהה מהארץ או מחו"ל המבקשים להתקבל ללימודים משנה ב' ומעלה, חייבים להירשם במדור לרישום וקבלה.

  עומס הלימודים ומשך הלימודים

  עומס הלימודים ומשך הלימודים
  זמני הלימודים
  שנת לימודים מחולקת ל-2 סמסטרים: סמסטר א' וסמסטר ב'. כל סמסטר הוא בן כ-14 שבועות. בין הסמסטרים יש חופשה של כ-4 שבועות לצורך קיום בחינות מועד א' של סמסטר א'.

  הלימודים מתקיימים, עקרונית, 5 ימים בשבוע: ביום א' בין השעות 21-10; בימים ב'-ה' בין השעות 21-8. יום ו' משמש לסיורים, להשלמות, ולפתרון בעיות מיוחדות של מערכת השעות ולוח הבחינות. במקרים מיוחדים ייתכנו חריגות מהנ"ל.

  תכנון עומס הלימודים
  מערך הלימודים ל"בוגר" מתוכנן ל-6 סמסטרים רצופים (3 שנות לימוד). מכסת לימודים של כ-27-28 נ"ז בסמסטר מאפשרת השלמת הלימודים לתואר בשלוש שנים. הלימודים מחייבים השקעה נוספת של זמן רב לעיון והתעמקות בחומר הנלמד, קריאה נוספת, הכנת תרגילים, דו"חות מעבדה ועוד. לכן, מומלץ שהתלמידים לא יקחו על עצמם עומס לימודים רב יותר. תלמידים המרגישים שיכולתם והכנתם המוקדמת מאפשרים להם ללמוד קורסים רבים יותר, רשאים לעשות זאת.

  דחיית קורסים והארכת משך הלימודים
  קיימת אפשרות להתקדם בקצב איטי מהמקובל ע"י פריסת הלימודים על פני תקופה של 5 שנות לימוד רצופות לכל היותר. לבעלי זיכויים תקוצר התקופה באופן יחסי להיקף הזיכוי. מתום חמש שנים, קיימת אפשרות להמשיך ללימוד רק באישור ו' ההוראה.

  הארכה של משך הלימודים מסיבה כלשהי מחייבת תכנון זהיר. אין להשתתף בקורסים של שנה מתקדמת לפני (סיום או לפחות לימודים בו-זמניים) של כל קורסי החובה של השנים הקודמות. כמו כן, אין להשתתף בקורס ללא השלמת הקורסים המהווים דרישה מוקדמת לקורס זה, בין אם הם קורסי חובה או בחירה.

  פיצול לימודים
  תלמיד רשאי לפצל שנת לימודים לשנתיים. על התלמיד לבדוק בקפדנות את כללי שכר הלימוד במקרה של פיצול לימודים. הכללים מופיעים ב"חוברת הוראות והסברים לסדרי הרשמה".

  הגבלת משך הלימודים
  למרות שהלימודים יכולים להמשך מעבר לשלש שנים, הכלל הקובע יהיה שלמילוי החובות לתואר יילקחו בחשבון רק קורסים שנלמדו בחמש השנים האחרונות. כלל זה תקף גם במקרה של הפסקה במהלך הלימודים לתואר.

  תרגיל סמינרי, תרגיל מחקר

  א "תרגיל סמינרי" (71259) מיועד לתלמידי "בוגר", בתוכנית לימודים מלאה בחוג (מקרים חריגים ידונו עם סגן הדיקן לענייני הוראה).שממוצע ציוניהם ב-4 הסמסטרים הראשונים לפחות הוא 75 או יותר, המעונינים להתנסות בניתוח ביקורתי של נושא, תוך התבססות על מקורות ספרותיים וידע אישי של אנשי מקצוע.

  נוהל
  על התלמיד לבחור מנחה מבין מורי החוג שאליו משתייך התלמיד, או מחוג אחר בפקולטה באישור ראש החוג של התלמיד. מקרים חריגים ידונו עם סגן הדיקן לענייני הוראה. הסכמת המורה לשמש כמנחה שלו מותנית בכך שבדק ומצא, שהתלמיד זכאי לכלול את התרגיל בתוכנית הלימודים שלו.

  המנחה והתלמיד יציעו נושא, וייפנו לראש החוג בבקשה לאשרו. את הקורס ירשום, התלמיד רק לאחר שראש החוג יאשר את הנושא.
  עליו למסור עותקים מודפסים של התרגיל לו' הלימודים ולראש החוג.
  התרגיל יזכה אותו ב-3 נ"ז. הציון ייקבע ע"י המנחה, אך יתקבל במזכירות רק בחתימת ראש החוג.
  את התרגיל עליו לרשום כקורס שנתי. יוכל לרשמו לקראת סמסטר ב' באישור המזכירות. הנקודות תפוצלנה - 1.5 בכל סמסטר.

  ב. "תרגיל מחקר" (71260  או 71266) מיועד לתלמידי "בוגר", המעוניינים להתנסות במחקר מקורי בהיקף קטן על נושא בעל זיקה לתחום ההתמחות של החוג בו הם לומדים העומדים בתנאים הבאים:
  * ממוצע ציוניהם ב-4 הסמסטרים הראשונים הוא 81 או יותר
  * סיימו את כל חובותיהם לשנה א' וב'
  * מתעתדים לסיים את לימודיהם בשנה השלישית לתואר.
  הפורסים תואר יכולים לבצע תרגיל מחקר בשנת הלימודים השלישית או הרביעית ובלבד שסיימו את כל חובות שנה א' וב' ועתידים לסיים את התואר בתום השנה הרביעית.
  מקרים חריגים ידונו בוועדת הוראה.

  נוהל
  על התלמיד לבחור מנחה מבין מורי החוג שאליו משתייך התלמיד, או מחוג אחר בפקולטה באישור ראש החוג של התלמיד. מקרים חריגים ידונו עם סגן הדיקן לענייני הוראה. הסכמת המורה לשמש כמנחה שלו מותנית בכך, שהתלמיד הציג בפניו אישור מהמזכירות לענייני הוראה שהוא זכאי לכלול את התרגיל בתוכנית הלימודים שלו.

  המנחה והתלמיד יבחרו נושא מתאים ויגישו לראש החוג תכנית מחקר בעברית או באנגלית בהיקף של 2 עד 3 עמ', כותרת,מבוא קצר,השערת המחקר, מטרות,שיטות, מהלך המחקר ורשימת ספרות. התכנית תלווה בדף שער הכולל את שם התכנית, שמות התלמיד,המנחה ויו"ר החוג עם מקום לחתימתם. רישום תרגיל מחקר בתכנית הלימודים של התלמיד מותנה בהצגת תכנית מחקר וטופס התקשרות עם מנחה לועדת הוראה במזכירות לענייני הוראה.
  את התרגיל יש לרשום כקורס שנתי לקראת הסמסטר החמישי. רישום במהלך הסמסטר החמישי יהיה חריג ויתקבל במזכירות לענייני הוראה רק באישור ראש החוג, וסגן דיקן לענייני הוראה.
  התרגיל יזכה אותו ב-8 נ"ז.

  הדו"ח על תרגיל המחקר יכלול בצורה מאוזנת את כל המרכיבים של דו"ח מחקרי מקורי בהתחשב בהיקפו המצומצם: תקציר, מבוא וסקר ספרות, מטרות, שיטות, תוצאות, דיון ומסקנות ורשימת ספרות.הדו"ח יוגש על פי הנחיות החוג, בגרסה דיגיטלית או מודפסת משני צדי הדף ברווח וחצי, והיקפו יהיה עד 25 עמודים. מומלץ שכתיבת החלקים הראשונים בדו"ח תושלם במהלך הסמסטר החמישי כדי לאפשר לתלמיד להתרכז בצד המחקרי בפועל במהלך הסמסטר השישי. ממצאי תרגיל המחקר לא יוכלו לשמש כחלק של עבודת גמר לתואר שני.

  על התלמיד למסור עותקים של הדו"ח המסכם של מחקרו לראש החוג ולוועדת הלימודים של החוג, לאחר אישור המנחה. הציון על הדו"ח ייקבע ע"י המנחה - (50%) וע"י יו"ר החוג ובוחן מקצועי נוסף, שימנה ראש החוג,יחד - (50%). הציון יועבר למזכירות ע"י ראש החוג.

  מעבר חוג

  תלמיד שהתקבל לאחד החוגים של הפקולטה לחקלאות מזון וסביבה, ומעוניין לעבור לחוג אחר:

  1. אם טרם התחיל ללמוד, עליו להפנות בקשה למדור רישום וקבלה באמצעות טופס "שינוי עדיפות", שאותו יקבל במדור רישום וקבלה או באמצאות האינטרנט: http://info.huji.ac.il - רישום ומעקב - שינוי הרישום ושינוי עדיפות (פרטים. ב"מדריך לנרשם").

  2 תלמיד של הפקולטה לחקלאות מזון וסביבה:
  בשנה א' יהיה עליו לפנות בבקשה למדור רישום וקבלה באמצעות טופס שינוי עדיפות. מדור רישום וקבלה יטפלו בבקשות שיגיעו אליהם עד השבוע השלישי מתחילת שנת הלימודים. הבקשה תאושר, אם יתקיימו התנאים הבאים בקשר לחוג שאליו תלמיד מבקש לעבור:

  א) יש מקום בחוג.
  ב) התלמיד עומד בתנאי הקבלה העדכניים לחוג.

  בשנה ב' יוכל לנסות לעבור חוג באחד משני התהליכים הבאים:

  א) לחוגים 712,718,722, אם ירשם מחדש במדור רישום וקבלה כמקובל.
  תלמיד שלא הגיע לסף הקבלה הנדרש על בסיס הממוצע המשוקלל של ציוני תעודת הבגרות שלו וציונו בבחינה הפסיכומטרית, תיבדק אפשרות לקבלו על-סמך היותו בעל "רקע אקדמי":
  - סיים לימודי שנה אקדמית אחת לפחות בהיקף של 45 נ"ז או יותר.
  - יש התאמה בין תוכנית לימודיו הקודמים ובין תוכנית הלימודים בחוג אליו מבקש להתקבל.
  - בחינה פסיכומטרית בציון 550 לפחות.
  - פטור ב"אנגלית" וב"עברית".

  ב) לחוגים 710,715,716,726 אם יפנה בכתב לועדת הוראה, מלווה בחוות דעת יו"ר החוג שאליו התלמיד מעוניין לעבור.

  ג) לחוגים 717,729 - המעבר אליהם כרוך בפניה לועדת הוראה - ראה תת סעיף ב'. סיים לימודי שנה אקדמית אחת לפחות בהיקף של 38 נ"ז או יותר.

  ד) לחוגים 791,792,793,794,795 אם ירשם מחדש במדור רישום וקבלה כמקובל.
  תלמיד שלא הגיע לסף הקבלה הנדרש על בסיס הממוצע המשוקלל של ציוני תעודת הבגרות שלו וציונו בבחינה הפסיכומטרית, תיבדק אפשרות לקבלו על-סמך היותו בעל "רקע אקדמי":
  - סיים לימודי שנה אקדמית אחת לפחות בהיקף של 45 נ"ז או יותר ובממוצע של 85.
  - יש התאמה בין תוכנית לימודיו הקודמים ובין תוכנית הלימודים בחוג אליו מבקש להתקבל.
  - בחינה פסיכומטרית בציון 600 לפחות.
  - פטור ב"אנגלית" וב"עברית".

  ה) בחירת המועמדים: המועמדים העומדים בתנאים שפורטו לעיל, ידורגו לפי כלל הציונים האקדמיים שהשיג המועמד באוניברסיטה. יתקבלו בעלי ההישגים הטובים ביותר בהתאם למספר המקומות שיתפנו בשנה ב'.

  ו) מי שאושרה בקשתו (ע"י מדור רישום וקבלה או ועדת הוראה) חייב למלא טופס "מעבר מחוג לחוג" (הנמצא במזכירות), להחתים את ראש החוג ולמסור את הטופס למזכירות.

  תכנית ״אמירים״

   

  תוכנית מצטיינים למדעי החקלאות

  פקולטה: חקלאות, מזון וסביבה קמפוס: רחובות

  אודות התוכנית: מצטיינים? מקומכם איתנו.

  תכנית "אמירים" היא תכנית לימודי מחקר ייחודית לסטודנטים מצטיינים המבוססת על השתתפות הסטודנטים בתרגיל מחקר רב-היקף אשר יתבצע במעבדות המחקר בפקולטה כבר במהלך התואר הראשון. אנו מציעים לסטודנטים בתכנית להרכיב מערכת לימודים אישית בהתאם לפרויקט שלהם, ואף להשתלב בלימודי קורסים מתקדמים.

  כל סטודנט בתוכנית יזכה לחונך מבין המרצים בפקולטה בהתאם לתחומי העניין שלו, יצטרף לקבוצת מחקר פעילה ויבצע מחקר כבר במהלך התואר הראשון. מבנה הלימודים יהיה בהתאם לתכנית האישית שתיקבע בתיאום עם ראש החוג, מרכז התכנית והחונך האישי.

  בתעודת הבוגר ירשם שהסטודנט סיים תכנית "אמירים" לתלמידים מצטיינים.

  תלמידי אמירים

   

  יום אמירים 2016  - עוד תמונות

  למה כדאי להצטרף לתכנית "אמירים":

  תכנית "אמירים" היא ייחודית לאוניברסיטה העברית והיחידה מבין תכניות המצטיינים במוסדות האקדמאיים השונים המציעה מערכת לימודים המיועדת רק לסטודנטים המשתתפים, בשילוב ביצוע מחקר פעיל. התכנית נבנתה במיוחד לתלמידים בעלי יכולות גבוהות, אמביציה וסקרנות מדעית.

  היא מציעה לסטודנטים מצטיינים לשלב התנסות מחקרית כבר בלימודי התואר הראשון ולהשיג יתרון וניסיון מעשי בתום לימודי התואר. התוכנית מעניקה כלים להצלחה בעולם האקדמי ולכן מתאימה במיוחד לסטודנטים שמתכננים להמשיך בלימודים לתארים מתקדמים.

  התכנית מתגאה בלימודים במסגרת קבוצה קטנה ואיכותית, פעילויות העשרה, סגל הוראה שנבחר בקפידה ופטור משכר לימוד לסטודנטים. וותק של 25 שנים מעניקים לתכנית זו את מעמדה.

  הצטרפו אלינו! לתכנית המצטיינים מהמבוקשות בארץ, הכוללת גם מלגת לימודים.

   

  אפשרויות ההמשך של בוגרי התכנית:

  בוגרי התכנית בעבר המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  • מסלול מקוצר וממומן להשלמת תואר מוסמך על בסיס הפרויקט באותה המעבדה.
  • המשך ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות מובילות אחרות.
  • התמקצעות בתחום הלימודים בעזרת הכלים המצוינים שמציעה התכנית.
  • השתלבות בתעשיות שונות: בתעשיית הביו- דיזל, בתעשיית ההיי טק, בתעשית הביו-טק
  • תעסוקה בחברות פיתוחים ויישומיים של טכנולוגיות חקלאיות.
  • השתלבות במגזר הציבורי במגוון משרות: משרד החקלאות, נציבות המים, שירות ההידרולוגי, מכון הגיאולוגי, משרד להגנת הסביבה, משרד התשתיות, בחברת "מקורות" ועוד.

  מבנה הלימודים:

  אנו מציעים לסטודנטים מצטיינים להצטרף לתוכנית החל מהסמסטר השלישי של התואר הראשון ולסיימה בתום הסמסטר השישי. סטודנטים שיוזמנו להשתתף (על בסיס הישגי שנה א), יבחרו מנחה מהפקולטה וישתלבו  במעבדת המחקר שלו לביצוע תרגיל המחקר.

  לאחר בחירת המנחה ונושא תרגיל המחקר, ירכיב הסטודנט תוכנית לימודים אישית המותאמת לנושא שבחר. כאשר תרגיל המחקר יהווה 25% מהיקף הלימודים לתואר. במהלך הסמסטרים 3-6 והקיץ, יבצע הסטודנט את המחקר בהדרכת המנחה וישתתף במפגשי העשרה של התוכנית. עם תום הסמסטר השישי, התלמיד יגיש את תרגיל המחקר בפורמט של עבודת גמר, ויציג את מחקרו במפגש "יום אמירים" חגיגי בצורת הרצאה ופוסטר. היתרון הגדול של התוכנית, בצד ההתנסות המעשית, הוא האפשרות להמשיך ולפתח את תרגיל המחקר כבסיס ללימודי המשך של הסטודנט בפקולטה במסלול ישיר לתואר שני או לדוקטורט.

  תנאי קבלה והשתתפות:

  סטודנטים המסיימים את לימודי השנה הראשונה בממוצע משוקלל של 94.0 ומעלה והיקף הלימודים בשני הסמסטרים הראשונים כולל את כל קורסי החובה של שנה א' בחוג יוזמנו להצטרף לתוכנית. הסטודנטים ישיגו ממוצעי ציונים שלא יפחתו מ- 90 במהלך שנה"ל השנייה והשלישית. תרגיל המחקר יוגש עם סיומו כעבודה, פוסטר והרצאה שיעברו שיפוט, והציון המשוקלל ייכלל בחישוב ממוצע ציוני תואר הבוגר.

  מלגות

  סטודנטים בתוכנית זכאים למלגת "אמירים" בהתאם להתקדמותם במטלות פרויקט "אמירים", ושמירה על ממוצע הציונים הנדרש.

  מעבר למוסמך מקוצר ומהלכו

  המשך עבודת אמירים למוסמך תתבצע במעבדתו של מנחה פרויקט האמירים. במהלך השנה השלישית של הבוגר ניתן לבצע ולאחסן קורסי מוסמך (עד 12 נ"ז), כחלק מתוכנית הלימודים. במהלך ההרשמה לתואר השני יגיש הסטודנט תכנית לימודי למוסמך, כולל הקורסים שאוחסנו, ותכנית מחקר להמשך העבודה על פי הנחיות הפקולטה. בתום ביצוע הקורסים והמחקר ייבחן הסטודנט על פי כללי החוג אליו הוא שייך.

  ייעוץ:

  רכזת התכנית: פרופ׳ אפרת מונסונגו-אורנן  efrat.mo@mail.huji.ac.il

  שעות קבלה: יום ד 13-15

  מזכירת התכנית: קארן ידלין  kareny@savion.huji.ac.il

  טל. 08-9489431

   

  מזכירות לענייני הוראה, צריף 5, ימים א –ה 10-12 ו 13 - 15

  יום אמירים
  יום אמירים 2016  - עוד תמונות

  מחקרים במסגרת תוכנית ״אמירים״

  אמירים מצטיינים 2012 2013 2014 2015 2016

  תשע"ב

  תלמיד/ה חוג נושא העבודה הפרויקט בוצע בהנחית:
  סרגי אנפילוב 718

  השפעת שומן החלב על ההתפתחות והתכונות המכאניות
  של העצם בחולדות צעירות

  סרגי
  אפרת מונסונגו אורנן
  רון שחר
  דנה בר צבי 718

  שיפור והשבחה בשיטות גנטיות של עדרי עיזים

  גילה כחילה
  משה קול
  ליאור גדות 718

  דינמיקת הנגיעות בחיידק Cardinium ב- Culicoides imicola
  לאורך השנה בשני ישובים בעלי שונות גיאוגרפית

  יובל גוטליב
  נעמה גלוברמן 718

  מסלולי בקרה של סינתזת הורמוני רבייה באמנון הייאור

  ברטה סיוון
  רון הדס 718

  בחינת השפעתם של פטלטים ובי-פנילים עתירי כלור,
  משבשי פעילות אנדוקרינית, על התפתחות זקיק שחלת הבקר

  רוני
  צבי רוט
  מיכל הר-טל 712 מיכל

  השפעת קלציטריול על לוחית הגדילה והתארכות העצם

  אפרת מונסונגו אורנן
  רותם זלינגר 717

  בחירת המזון של אנשים כתלות בחברה (הרכב, קירבה, כמות אנשים וכו') בה הם נמצאים

  אמיר היימן
  אור יהלום 718

  אפיון ותפקידה הביולוגי של רקמת הנדן בצמחי 3C

  מנחם מושליון
  רותם כהן 712

  השפעה של תזמון אכילה ומזון עתיר שומן על מקצבים מטבוליים יממתיים

  אורן פרוי
  שביט מדהלה 717

  אופן התמחור במשק המים בישראל למשקי הבית ולתאגידי המים העירונים

  אלי פיינרמן
  מתי מזרחי 718

  חקר מנגנוני הפלישה של חיידקי אשרכיה קולי מחוללי דלקת בדרכי השתן לאפיתל בשתן באדם

  נחום שפיגל
  בועז סלע 718

  השפעת תוספת של טנינים וספונינים למנת בעלי גרה על ייצור מתאן ויעילות ניצול האנרגיה בכרס

  סמיר מבג'יש

  תשע"ג

  תלמיד/ה חוג נושא העבודה הפרויקט בוצע בהנחית:
  טל אזאגי 718

  בדיקת כשרות היתוש כולכית מצוייה כוקטור לנגיף הקדחת הקיקיונית

  אייל קלמנט
  מיכל איזנברג 722

  אל תהיה כבד (שומני) – על כולסטרול, כבד ומה שביניהם

  אורן תירוש
  אלקיים ענת 718

  אוטופאגוציטוזה ודלקת

  רם רייפן
  בלנק חבקין טל 722

  מעורבות חומרים נדיפים מביחסי גומלין בין חיידקים

  יעל הלמן
  גרובר נעמה 718

  בקרת ביטוי רצפטור לנוירוטרנסמיטור וקישורו לליגנד באמנון,
  של גן המעורב במסלול הרבייה בדגים

  ברטה סיוון
  שי דוכין 710

  הגברת תרופה למלריה בטבק

    שי_דוכין_תשעג
  סשה ויינשטיין
  חזן ליזי 722

  מה מריר בגבינה שלי?

    ליזי_חזן_תשעג
  מאשה ניב
  יערי עדן 710

  השפעת אור על מבנה ותפקיד מערכת אור

  צח אדם
  יערי עירא 717

  בדיקת עלות-תועלת של שימוש בגידולי כיסוי להדברה
  ביולוגית של אקרית החלודה בעצי הדר

  אלי פיינרמן
  לדור דר 712

  פיתוח שיטה כמותית להערכה אנטומית של פגיעה וסקולרית קוגנטיבית בחולדות

  אהרון טרואן
  לוי טל 718

  איתור אתרים בגנום המשפיעים על און-כלאיים בשמרים

  ליאור דוד
  סילוצקי קטי 712

  הסוד להרזיה מצוי בפטריה

  בטי שורץ
  עשת שקד 710

  גידולי כיסוי לעידוד מגוון המינים וההדברה הביולוגית בפרדס

  משה קול
  ציטרין מרדכי 717

  שימוש בצופר הרכב והשפעותיו על נהיגה

  איל ארט

  תשע"ד

  תלמיד/ה חוג נושא העבודה הפרויקט בוצע בהנחית:
  בורג חן 712

  השפעת הרכב ותזמון מתן מזון על ביטוי ופעילות החלבון BDNF

  אורן פרוי
  גניש עידית 717

  השכלה אקדמית אל מול הכשרה מקצועית

  יקיר פלסנר
  דדון מעיין 722

  השפעת מזון עתיר שומן על חילוף החומרים היומי

  אורן פרוי
  כרמי עדי 712 עדי_כרמי_תשעד

  השפעת משקאות קלים על תהליכי גדילה והתפתחות השלד

  אפרת מונסונגו אורנן
  מידניק אושרי 717

  השפעת אופן הצגת מידע קלורי על בחירת מנות במסעדה

  איל ארט
  אמיר הימן
  ניגן בעז 710

  הפוטנציאל להשתנות – האם ביטוי של גן אחד יכול להוביל ליצירת נצר משורש?

  ליאור אשד ויליאמס
  סרוסי גיא 722

  חלבונים נוגדי קפיאה והשפעתם על תהליכי חמצון בשומן בשר

  עידן ברסלבסקי
  יוסי קנר
  שטרן יוסי 710

  מנגנוני בקרה למעבר מים בצמח

  מנחם מושליון
  שפייזר כצנל עדי 712

  השפעת שמני מאכל על חמצון בשר אדום במודל קיבה

  אורן תירוש
  יוסי קנר
  שפירא גל 718

  השבחה קומבינטורית על ארטמיזין,
  תרופה נגד מלריה, בצמחים ארנסגניים

  גל_שפירא_תשעד
  סשה וינשטיין

  תשע"ה

  תלמיד/ה חוג נושא העבודה הפרויקט בוצע בהנחית:
  אידלין-הררי עופר 715

  אבולוציה של אנזימי נטרול רעלים בקומפלס המינים של כנימת עש הטבק

  שי מורין
  אשד תום 718

  קדחת המערות – קרציית המערות בישראל ונגיעותה בחיידק מחולל מחלה

  גד בנעט
  אליק אליהו 712

  מטבוליזם ברזל בסוכרת מסוג 2

  רם רייפן
  בלומנרייך שני 722

  השפעות ויטמין 9B והזדקנות על ביטוי מוחי של גנים הקשורים לדמנציה

  שני_בלומנרייך_תשעה
  אהרון טרואן
  גדות עומר 718

  בקרה ואיזון בתזונת דבורת הדבש

  עומר_גדות_תשעה
  שרון שפיר
  דהן עופר 710

  אמצעים לאיתור גנים מפטריות לשיפור הפקת ביו-דלק

  עודד ירדן
  ישראלי אלון 710

  מפרח לפרי: עגבנייה, אוקסין ומה שביניהם

  אלון_ישראלי_תשעה
  נעמי אורי
  לוי שניר 717

  מה יהיה גובה הפנסיה שלנו?

  שניר_לוי_תשעה
  איל קמחי
  מדהלה אורי 722

  ביטוי ואפיון חלבוני משי עכביש רקומביננטיים ליצירת סיבים

  עודד שוסיוב
  מונפרד חן 718

  עדרי בקר בישראל: סכנה לשחפת?

  גילה כחילה
  שושנה נועה 718

  ביטוי גנים ע"י החיידק Coxiella בקרציית הכלב

  יובל גוטליב
  שנהב לי-אור 712

  שומן טרנס - מה הוא עושה לכבד שלנו?

  ליאור_שנהב_תשעה
  אורן תירוש
  אפרת מונסונגו אורנן
  שרעבי ניצן 722

  חיזוי הפעלה של קולטני טעם מר בעופות

  ניצן_שרעבי_תשעה
  מאשה ניב

  ללא שנה

  תלמיד/ה חוג נושא העבודה הפרויקט בוצע בהנחית:
  אוחיון נטע 712

  The role of Omega 3 Fatty Acids in Bone Formation and Elongation

  נטע
  בטי שורץ
  אפרת מונסונגו אורנן
  אליאור נילי 718

  פיתוח שיטות מתקדמות לחקר תעלות יונים בזרמת פרים

  נילי
  צביקה רוט
  גרוסמן דנה 718

  השפעה של פטלטים, משבשי פעילות אנדוקרינית, על ביציות בקר

  דנה
  צביקה רוט
  דרוקר שקד 718

  השפעת מתן תוסף תזונתי המכיל יחס גבוה של חומצות שומן מסוג אומגה- 3 על איכות תאי הזרע בפרים

  שקד
  צביקה רוט
  כפיר טל 712

  ביסוס כלי מחקר להבנת תפקיד הסיליה בכונדרוציטים?

  כפירטל
  אפרת מונסונגו אורנן
  פרידמן ערן 718

  טיפולים הורמונאליים לשיפור פוריות קיץ וסתיו בפרות חלב

  ערן
  צביקה רוט
  צור ניצן 717

  שינויים בהתפלגות גודל המשק החקלאי בישראל בין השנים 1971-1995

  ניצן צור
  איל קמחי