לימודים לתואר ראשון

הלימודים בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה מגוונים, רב תחומיים ומאפשרים בניית תוכנית על פי הצורך והעניין.

קורסי החובה הכלליים נלמדים לתואר ראשון (BSc, בוגר) בשלושת הסמסטרים הראשונים והם משותפים לכל תלמידי הפקולטה. אלה הם קורסי מבוא בכימיה, פיזיקה, מתמטיקה, סטטיסטיקה, ביוכימיה וביולוגיה. המשך הלימודים מתקיים במסגרת חוגים בנושאים מתחום הידע של כל חוג.

חטיבת לימודים היא מסגרת לימודים משותפת לשני חוגים או יותר, המורכבת מ"חבילת" קורסים שנועדו לאפשר התמקדות והרחבת ידע בתחומים שהם בעלי עניין לתלמיד. לימודים במסגרת חטיבת לימודים מהווה תת התמחות נוספת על התמחות בלימודי החוג, ותצוין בתעודה ובגיליון הציונים של התלמיד.

הפקולטה מציעה לתלמידי בוגר מצטיינים תכנית לימודי מחקר ("אמירים"). תלמיד המתקבל לתכנית זו ישלים תאר בוגר, ויבצע תרגיל מחקר בהדרכת אחד המדענים בחוג הלימודים. התרגיל יהווה 25% מכלל לימודי הבוגר.

ברשימה המופיעה בעמוד זה מופיעים החוגים השונים ללימודי בוגר, בכל חוג ישנם מספר מסלולי לימוד אפשריים לבחירה , פירוט תוכנית הלימודים של כל מסלול מתקבל מלחיצה על המסלול המבוקש.

הרצאה


אגרו אינפורמטיקה

חטיבת לימודים  (32 נ"ז)  באגרואינפורמטיקה

רוצים לקבל כלים עבור חקלאות מדייקת, תזונה מותאמת אישית, חיישנים חדישים?
מעכשיו ניתן לשלב את הלימודים עם תוכנית חישובית חדשה באגרואינפורמטיקה

תכנית לימודים המקנה ללומדים בה יידע תיאורטי ומעשי בגישות חישוביות מודרניות בתחום החקלאות, המזון והסביבה

מהי אגרו-אינפורמטיקה?

3d

מחקרים רבים בתחום החקלאות, המזון והסביבה עוסקים באיסוף, ניתוח והבנה של מידע כמותי. בעידן המודרני נדרשים כלים חישוביים הן לניהול ועיבוד המידע והן להפקת תובנות. על כך בדיוק אמונה האגרואינפורמטיקה, שהינה תחום דעת אינטרדיסציפלינרי חדש המשלב בין עולם החקלאות, המזון והסביבה לעולם המתמטיקה, מדעי המחשב, הפיזיקה וההנדסה.

אגרואינפורמטיקה: מבנה וקורסים


מה החשיבות בלימוד הנושא?

הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת קבלת נתונים רבים מחיישנים הממוקמים בשדה, מהדמיות ברמת המקרו (לוויינים מרובי-ערוצים) והמיקרו (מיקרוסקופיה), מאנליזות גנומיות ועוד. הדרך היחידה לעשות שימוש מושכל במידע רב זה היא על ידי פיתוח דרכים חדשות לשמירה וארגון, עיבוד וניתוח, הכוללות אלגוריתמים מתמטיים, מודלים, תוכנות מחשב, כלים סטטיסטיים ולמידת מכונה. כך ניתן לחבר מיליוני פיסות מידע לתמונה שלמה המאפשרת לזהות את תבניות הפעולה העיקריות. פיתוח של טכנולוגיות חדשות וגישות חקלאיות מתקדמות בעזרת האגרואינפורמטיקה, מאפשר ביטחון תזונתי לאוכלוסיית העולם המתפתחת תוך שמירה על איכות הסביבה ומשאבי הטבע.

 

למי מיועדת התכנית?

network

לסטודנטים המעוניינים להעמיק את הידע בגישות חישוביות מודרניות ולרכוש הן את היכולות התיאורטיות והן את היכולות המעשיות בתחום. חטיבת הלימודים משולבת ב-7 מתוך 8 תכניות הלימודים לבוגר (חוגים) בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה: אגרואקולוגיה ובריאות הצמח, ביוכימיה ומדעי המזון, כלכלת סביבה וניהול, מדעי בעלי החיים, מדעי הצמח בחקלאות, מדעי הקרקע והמים ומדעי התזונה. תנאי סף להרשמה: תנאי הקבלה של החוג הרלוונטי, ובנוסף, ציון של 80 ומעלה בבגרות במתמטיקה בהיקף של 5 יחידות ובמקצוע מדעי נוסף.

 

מה לומדים?

חטיבת הלימודים באגרואינפורמטיקה  (32 נקודות זכות)  מיועדת להקנות לבוגריה מגוון יכולות חישוביות. מבסיס מתמטי חזק המשולב בקורסי תכנות בסיסי ומתקדם, דרך יידע בכתיבת מודלים וביצוע סימולציות, בגישות סטטיסטיות לניתוח ”Big Data“, בביואינפורמטיקה, בעיבוד תמונות, בחישה ובחקלאות מדייקת, ועד יכולת שימוש בלמידת מכונה.

field

מה עושים עם זה לאחר סיום הלימודים?

 

בוגרי החטיבה ירכשו במהלך הלימודים יכולת חישובית גבוהה, ובמקביל יידע רב בתחומי הלימוד: חקלאות ואיכות הסביבה, ייצור המזון, התזונה וכלכלת הסביבה. חברות רבות בתחומי הביו טק, האגרו-טק הפוד-טק ותעשיית התרופות זקוקות בדיוק לידע משולב ולא שגרתי זה. לכן, אנו צופים יתרון משמעותי לבוגרי התכנית הן בהשתלבות בשוק העבודה והן בקבלה לתארים מתקדמים במוסדות בארץ ובחו"ל.

 

 

 

אגרואינפורמטיקה: מבנה וקורסים

courses

 

יש לכן/לכם עוד שאלות?

מורי ויועצי התכנית:

דר' תמר פרידלנדר
08-9489620
tamar.friedlander@mail.huji.ac.il

דר' יונתן פרידמן
08-9489161
yonatan.friedman@mail.huji.ac.il

דר' אסף לוי
08-9489596
alevy@mail.huji.ac.il

 

אגרואקולוגיה ובריאות הצמח

אגרואקולוגיה וחקלאות בת-קיימא

אחד האתגרים המרכזיים של החקלאות המודרנית במאה ה-21 הוא שיפור היצרנות החקלאית, תוך מזעור הנזקים הסביבתיים הכרוכים בה. מחלות ומזיקים של גידולים חקלאיים גורמים כיום לאובדן של כ-50% מהיבול העולמי ולנזקים סביבתיים משמעותיים בעקבות שימוש בחומרי הדברה רעילים. מציאת פתרונות להפחתת אובדן יבול זה בהתבסס על הבנה מעמיקה של האקולוגיה, הביולוגיה וההתנהגות של גורמי המחלות, המזיקים והאויבים הטבעיים שלהם, היא לב ליבו של תחום האגרואקולוגיה ובריאות הצמח.

אגרואקולוגיה הוא תחום מדעי וגישה חקלאית המשלב עקרונות אקולוגיים בניהול המערכות החקלאיות. בגישה זו מושם דגש על הכרת האורגניזמים המועילים והמזיקים הקיימים בסביבה החקלאית, ויחסי הגומלין בינם לסביבתם, על-מנת לקדם שימוש מושכל במשאבים טבעיים בחקלאות, תוך שמירה על איכות הסביבה והטבע.

תכנית הלימודים לתואר בוגר באגרואקולוגיה ובריאות הצמח מכשירה את בוגריה להיות חלק מענף מדעי ומקצועי המצוי בצמיחה מהירה בארץ ובעולם.

הצטרפו אלינו , אל החוג היחיד בארץ ללימודי אגרואקולוגיה ובריאות הצמח!

trees

החוג לאגרואקולוגיה ובריאות הצמח (715)

החוג לאגרואקולוגיה ובריאות הצמח מקנה לבוגריו ידע מעמיק וראיה רחבה בנושאי חקלאות וסביבה וגישות מתקדמות בחקלאות מודרנית בת-קיימא.

הייחודיות של תכנית הלימודים בחוג הוא ההסתכלות הרחבה על המערכת החקלאית הבאה לידי ביטוי ב:

 • התייחסות למכלול השטחים החקלאיים וסביבתם וליחסי הגומלין בינהם
 • ההתייחסות למגוון הרחב של האורגניזמים הקיימים בשטחים החקלאיים, בדגש על לימוד הביולוגיה של חרקים, וירוסים, חיידקים ופטריות, מזיקים ומועילים לחקלאות ולסביבה.  

תכנית הלימודים החדשנית המוצעת לתלמידי הבוגר בחוג מבוססת על גישה רב-תחומית בהבנת המערכת החקלאית. בהתאם, הלימודים בחוג משלבים תחומי ידע מגוונים כולל אגרונומיה ומדעי הצמח, אנטומולוגיה (מדע החרקים), מיקרוביולוגיה ופיטופתולוגיה (מדע מחלות צמחים), אקולוגיה ושמירת טבע. נושאים אלה נלמדים החל מהרמה המולקולרית והתאית, דרך רמת האורגניזם השלם ועד לרמת המערכות האקולוגיות-חקלאיות בקנה מידה רחב.

תכנית הלימודים כוללת:

 • לימודי יסוד במדעים בתחומי המתמטיקה, הפיסיקה, הכימיה והביולוגיה
 • לימודי ליבה בתחום האגרואקולוגיה – אקולוגיה, מדעי הצמח, מיקרוביולוגיה ומדע מחלות הצמחים, אנטומולוגיה (מדע החרקים).
 • התמחות בענפים שונים בתחום האגרואקולוגיה – גולת הכותרת של תכנית הלימודים בחוג, הכוללת מבחר של למעלה מ-65 קורסים מתקדמים, המבוססים על הרצאות, מעבדות, סיורי שטח וסדנאות מומחים. נושאי ההתמחות האפשריים כוללים (בין היתר):
  • אקולוגיה, פיסיולוגיה והתנהגות של חרקים
  • מיקרוביולוגיה חקלאית וסביבתית
  • ביולוגיה של גורמי מחלות ויחסי גומלין בינם לבין צמחים
  • אפידמיולוגיה וגישות להתמודדות עם גורמי מחלות צמחים
  • ביולוגיה של דבורת הדבש והאבקה
  • חקר השפעות כימיקלים על אורגניזמים
  • הדברה ביולוגית של מזיקים וגורמי מחלות
  • מגוון ביולוגי ושמירת טבע בשטחים חקלאיים

מורי החוג מהמחלקות למחלות צמחים ומיקרוביולוגיה ואנטומולוגיה בפקולטה הם חוקרים מובילים בתחומם, המצויים בחזית המחקר והעשיה החקלאית-סביבתית בארץ ובעולם, ומספקים לתלמידים זווית עדכנית על הנעשה בתחום. אנו פועלים בשיתוף פעולה עם מכון וולקני (מינהל המחקר החקלאי) וחלק מקורסי הבחירה מועברים על ידי מרצים שהם חוקרים במכון וולקני.

  קישור לאתר החוג: אגרואקולוגיה ובריאות הצמח 715

קישור לשנתון לתכנית הלימודים לבוגר באגרואקולוגיה ובריאות הצמח

מסלולים אפשריים בתכנית הלימודים:

אפשרויות התעסוקה לבוגרי החוג:

לבוגרי החוג הכשרה מקיפה ומעמיקה בתחומים מגוונים בביולוגיה, אקולוגיה, חקלאות והשילוב בינהם. הכשרה רב-תחומית זו, בשילוב עם הדגש היישומי הניתן בקורסים רבים, מאפשר לבוגרי החוג להמשיך את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

 • ניהול, פיקוח והדרכה של מערכות חקלאיות בארץ ובעולם, במסגרת משרדי ממשלה (כמו משרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות), רשויות מקומיות, וחברות פרטיות לייעוץ והדרכה חקלאית בארץ ובעולם
 • השתלבות בתעשיות הביוטכנולוגיה, איכות הסביבה, החקלאות והמיקרוביולוגיה 
 • מחקר ופיתוח במוסדות אקדמיים, ממשלתיים ופרטיים
 • מגוון תפקידים בגופי תכנון, שמירת טבע ויערנות
 • המשך לימודים לתארים מתקדמים באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות מובילות בארץ ובחו"ל (זהו תואר בחקלאות אך גם תואר במדעי החיים)
 • המשך ללימודי הוראה ברמות השונות

בעלי תפקידים בחוג

ראשת החוג: ד"ר יעל מנדליק 
טלפון: 08-9489224
אימייל:  Yael.Mandelik@mail.huji.ac.il

 מזכירת החוג: גב' רקפת כלב
   טל: 08-9489219    נייד: 054-8820662    פקס: 08-9466794   
אמייל: rakefetk@savion.huji.ac.il
 

פניות סטודנטים: גב' אורלי טל
08-9489223
אמייל: orlytal@savion.huji.ac.il

ביוכימיה ומדעי המזון

תעשיית המזון עוסקת בפיתוח וייצור מוצרי מזון מתוצרת חקלאית מוגמרת.

האתגרים העומדים בפני תעשיה זו הם רבים ומגוונים וכוללים התמודדות עם טכנולוגיות יצור חדשניות, פיתוח מתמיד של מוצרים בעלי תכונות איכות, מראה, טעם וריח מהנים ומושכים בנוסף, יש חשיבות לבקרת האיכות, ליצור בעלויות נמוכות ולשילוב גורמים תזונתיים המסייעים לבריאות האדם. כל זאת, תוך הקפדה על ייצור לפי תקנים בינלאומיים קפדנים.

תעשיה זו מתמודדת עם ייצור מזונות מסורתיים כמו: יין, לחם, גבינות, ושמן מחד גיסא, וחטיפים, חיידקים פרוביוטים ועוד מאידך גיסא.

לתעשייה מתוחכמת כזו יש צורך בטכנולוגים בעלי ידע רחב בתחומים רבים ומגוונים. הלימודים בחוג מכסים קשת רחבה של נושאים מתכונות פיזיקליות וסנסוריות של מזון ועד לתהליכי תסיסה ובקרת איכות.

מזון

תוכנית הלימודים לתואר "בוגר"

נושאי הלימוד לתואר ראשון מגוונים מאד וכוללים: לימודי תשתית במדעי החיים כגון: פיזיקה, מתמטיקה, כימיה, ביוכימיה, גנטיקה ועוד. לימודי ההתמחות במערך הקורסים הכולל: אנליזה של מזון, כימיה וביוכימיה של מזון, תכונות פיזיקליות של מזון, מיקרוביולוגיה וסניטציה של מזון.

קורסי הבחירה המומלצים כוללים: ייננות, מדעי האריזה, עקרונות בניהול שירותי מזון, מיקרוביולוגיה של חלב, אפיה, ביוטכנולוגיה של מזון, חקיקה ותקינה ועוד.

בוגרינו, עובדים כביוטכנולוגים של מזון בייצור, בפיתוח מוצרים ובבקרות איכות, בניהול מפעלי מזון, בתעשיית התרופות ובתעשיות ביוכימיות וביוטכנולוגיות. חלק מבוגרינו עוסק בהוראה וממשיך את לימודיו לתארים מתקדמים במגוון תחומים.

Nimrod Genisher - Keen Photography +972-54-6277017 www.NimrodGenisher.com
צילום: נמרוד גנישר

אתר החוג ביוכימיה ומדעי המזון

מידע בשנתון על החוג:  ביוכימיה ומדעי המזון 722

מסלולי לימוד בחוג:

ראש החוג: פרופ' עידו ברסלבסקי

טלפון:054-8820955 
ido.braslavsky@mail.huji.ac.il

מזכירת החוג: רווית טלמור

08-9489259
ravitt@savion.huji.ac.il

התמחות בביוטכנולוגיה

התמחות בביוטכנולוגיה בחקלאות

ביוטכנולוגיה- תחום המשלב קשת רחבה של נושאים שונים ממדעי החיים ועד למדעי המחשב והפיזיקה. פיתוח כלים ביוטכנולוגים והרחבת השימוש בהם הביאו למהפכה בתחומי התעשייה הביו-רפואירת, הכימית-פרמצבטית, הדיאגנוסטית, חוושיית המזון, החקלאות והסביבה.

ביוטק
כיום יש חשיבות גדולה לפיתוח מקורות מזון חדשים בדרכים לא קונבנציונליות. תחזית גידול אוכלוסיית העולם טוענת ל סו ביליון נפש בשנת 2050 ומעמידה אתגרים אדירים בפני החקלאות כגורם ראשוני ליצירת מקורות מזון.
אין ספק שהדרך היחידה לעמוד באתגרים אלה היא, על ידי שילוב של שימוש בכלים ביוטכנולוגים, עם גישה כלכלית וניהולית מתאימה.

תוכנית הלימודים תכלול לימודי תשתית במדעי החיים ולימודי התמחות כגון:
הנדסה גנטית,
גנטיקה מולקולרית,
גנומיהה ופרוטאומיקה,
אימונולוגיה,
תרביות תאים,
תהליכי תסיסה
ועוד

התלמידים ייחשפו במהלך הלימודים לנושאים נלווים כמו:
יזמות עיסהית בתחום הבין-טק ובעיות משפטיות ואתיות הכרוכות בנושא.
תוכנית הלימודים תכלול גם התנסות בעבודת מעבדה תוך שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר.
 
מדעני הפקולטה למדעי החקלאות, המזון ואיכות הסביבה עוסקים במחקרים ביוטכנולוגים מגוונים:

הנדסה גנטית של צמחים

להגברת יבול ואיכות המוצרים,
להגברת עמידות למחלות ומזיהים,
לפיתורו עמידות לתנאי עוקה, יובש ומליחות,
לפיתוח חומרי נובע בתעשיית התרופות,
לשיפור איכות המזון וערכו התזונתי,
להשבחת אצות כמרכיב תזונתי.

הנדסה גנטית של בעלי חיים

לשיפור פוריות,

לניטור מחלות ותרפיה גנטית,
להשבחת דגים.

גנומיקה וביואינפורמטיקה

פיתוח אמצעים חדשים לבין-דישון
שימוש בצמחים לניקוי הקרקעות ומקורות מים ממזהמים
חיידקים ושמרים מהונדסים בתעשיית המזון.

 

אתר התוכנית ההתמחות בביוטכנולוגיה

מידע בשנתון על: תוכנית ההתמחות בביוטכנולוגיה

מסלולם:

מדעי הצמח וביוטכנולוגיה בחקלאות (791)

אגרואקולוגיה ובריאות הצמח וביוטכנולוגיה בחקלאות (792)

ביוכימיה ומדעי המזון וביוטכנולוגיה בחקלאות (793)

בעלי חיים וביוטכנולוגיה בחקלאות (794)

כלכלת סביבה וביוטכנולוגיה בחקלאות (795)

 

 

ראש התוכנית:
ד"ר מגי לוי
דוא"ל: Maggie.levy@mail.huji.ac.il
טלפון: 08-9489162
פקס: 08-9466768

מיקום המשרד: ‎בבניין המחלקה למחלות צמחים ומיקרוביולוגיה - בניין לאוטרמן

מזכירת התוכנית:
גב אורלי טל 
דוא"ל: orlytal@savion.huji.ac.il
טלפון: 08-9489223
פקס: 08-9466768

מיקום המשרד: המחלקה לאנטומולוגיה - בניין אוטו ורבורג, חדר 10

כלכלת סביבה וניהול

לאתר החוג לכלכלת סביבה 

החוג לכלכלת סביבה וניהול של האוניברסיטה העברית מציע תכנית לימודים איכותית, מגוונת בעלת אוריינטציה יישומית בתחום הכלכלה והניהול, ברמת בוגר, מוסמך ודוקטור, וכל זאת באווירה הביתית של הפקולטה לחקלאות ברחובות. החוג בעל היסטוריה ומורשת של מצוינות ונחשב בין המובילים בתחומו בעולם.

החוג מונה כתריסר חברי סגל אקדמי בכיר. כולם בעלי תואר דוקטור מהטובות שבאוניברסיטאות העולם. רובם החלו את דרכם כתלמידים בחוג אותו הם מובילים כיום.

השכלה אקדמית היא נכס לכל החיים, ועל כן מטרתנו היא לאפשר לתלמידינו להפיק את המרב מלימודיהם. תכנית ההוראה כוללת מגוון של קורסים ברמה ובאיכות המקבילה למוסדות ההוראה המובילים בעולם, תוך שימת דגש על ההיבטים היישומיים הנדרשים מכלכלנים בשוק העבודה. אנו מכשירים כלכלנים בעלי ידע רחב בתחום הניהול, ובנוסף מציעים שילוב ייחודי של לימודי כלכלה וניהול עם מדעי החיים, תוך מתן אפשרות לתלמיד לקבוע את המשקל היחסי של תחומים אלו, על ידי בחירת מסלול לימודים התואם את העדפותיו. משרעת האפשרויות נעה בין מסלול הכולל לימודי כלכלה וניהול בלבד, עם התמחות אפשרית בשיווק ומימון או בהכנה ללימודי מוסמך במנהל עסקים בירושלים, עבור דרך חטיבות המשלבות לימודי סביבה או חקלאות, וכלה בתכנית מאתגרת המשלבת לימודי כלכלה וביו-טכנולוגיה.

כלכלה

בוגרי החוג מבוקשים מאוד בכל ענפי המשק - חברות פרטיות ומוסדות ממשלתיים - רבים מהבוגרים ומהמורים מילאו וממלאים תפקידי מפתח במשק כגון מנכ"לים של חברות ענק ("טבע", "תנובה") ושל משרדי ממשלה (אוצר, ביטחון, הגנת הסביבה), וכן תפקידי ניהול בכירים בבנק ישראל, בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בנקים מסחריים, חברות ביטוח, חברות פרסום, חברות השקעות וחברות ייעוץ.

בפני הבוגרים פתוחות גם אפשרויות רבות להמשך לימודים לתארים מתקדמים, במסגרת החוג או באוניברסיטאות אחרות בארץ ובעולם. אלו שבחרו במסלול האקדמי עשו זאת בהצלחה מרובה. החוג מציע אפשרות להתמחות ייחודית בכלכלת סביבה וניהול משאבי טבע, נושא המוגדר בפי כלכלנים רבים כ"הבעיה" של המאה ה-21. בישראל, העלייה בהכנסה וברמת החיים מובילים להחמרה מתמדת בתקנות השמירה על הסביבה, להטלת האחריות המשפטית על פירמות מזהמות, וכתוצאה מכך להטמעת סיכונים סביבתיים בשיקולי השקעה וניהול סיכונים בגופים מוסדיים פרטיים. הקורסים בכלכלת סביבה, כלכלת משאבי טבע וכלכלת אנרגיה וקיימות, ביחד עם קורסים רלוונטיים מתחום מדעי החיים, הופכים את החוג לכלכלת סביבה וניהול למוקד להכשרת כלכלנים בעלי ידע בתחום זה, שהביקוש אליו במשק הולך וגדל.

לאתר החוג לכלכלת סביבה וניהול

תוכנית הלימודים במסגרת החוג לכלכלת סביבה וניהול:

א. לימודי תשתית מקיפים במתמטיקה, סטטיסטיקה ומחשבים.

ב. לימודי יסוד ולימודים מתקדמים בכלכלה: מבואות לכלכלה ותיאוריה כלכלית (מיקרו ומאקרו) מבנה ענפי, כלכלת ישראל, כלכלה ציבורית, כלכלת אינפורמציה והחלטות בתנאי אי ודאות, כלכלת הצמיחה, והפיתוח, תורת המשחקים ועוד.

ג. לימודי יסוד ולימודים מתקדמים בתחומי הניהול: חשבונאות ותמחיר, מימון וניהול פיננסי, יסודות השיווק וחקר שווקים, חשיבה אסטרטגית וקבלת החלטות, משפט מנהלי ועוד.

ד. לימודים ייחודים בכלכלת סביבה ומשאבי טבע + ניצול ותמחור של משאבי טבע מתכלים ומתחדשים, ערך כלכלי של מוצרים ציבוריים סביבתיים. כלכלת אנרגיה וקיימות, פארקים ויערות, ריאות ירוקות, התערבות ממשלתית לעומת פתרון שוק של בעיות סביבתיות, דיני איכות הסביבה ועוד.

ה. לימודים ייחודיים בכלכלה חקלאות: תכנון חקלאי, כלכלת החקלאות הישראלית, כלכלת קואופרטיבים, כלכלת המשפחה הכפרית, תיירות כפרית, שיווק תוצרת חקלאית, משפט חקלאי ועוד.

ו. אפשרות ללימודי יסוד וקורסי בחירה בתחום מדעי החיים: ביוטכנולוגיה, אקולוגיה בחקלאות בתחומים של קרקע ומים, אגרואקולוגיה ובריאות הצמח, בעלי חיים ועוד.

החוג מציע שתי תכניות לימודים משולבות המיועדות למועמדים בעלי נתוני קבלה גבוהים במיוחד:

1. תואר "בוגר" בכלכלת סביבה וניהול ברחובות עם תואר "מוסמך" במנהל עסקים של האוניברסיטה העברית בירושלים. משך הלימודים 4-5 שנים.

2. תכנית משולבת עם לימודי ביוטכנולוגיה בחקלאות. בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בתפקידי ניהול בתעשיית הביוטכנולוגיה ו/או להמשיך ללימודים מתקדמים בכלכלת סביבה וניהול או בביוטכנולוגיה.

 

אתר החוג כלכלת סביבה וניהול

מידע  בשנתון על החוג: כלכלת סביבה וניהול (717)

 כל מסלולי הלימוד:

ראש החוג

ד"ר עידו קן
טלפון: 08-9489233

e-mail: Iddo.Kan@mail.huji.ac.il   

מזכירת החוג: גב' מירי ארזי
טלפון:08-9489230
פקס:08-9466267
e-mail: miriguy@savion.huji.ac.il

מדעי בעלי החיים

 חקלאות בעלי החיים תופסת היום כ-40% מכלל החקלאות בארץ וכוללת את ענפי הבקר, הצאן, העופות והמדגה. קיימת חשיבות עצומה ללימוד מתקדם של מדע בעלי החיים החל מרמת התא הבודד ועד רמת החיה, שכן החקלאות המודרנית האינטנסיבית דורשת ידע והתמחות גבוהים על מנת להפעילה בהצלחה.

בעלי חיים

תוכנית לימודי הבוגר של החוג לבעלי חיים היא ייחודית מסוגה. היא משלבת לימודים כלליים במדעי החיים עם לימודים המתקדמים בביולוגיה ופיסיולוגיה של בעל החיים השלם. החוג מכשיר בוגרים במסלולים חקלאיים קלסיים וכן במסלולים כלליים במדעי החיים.

לתלמידים מצטיינים מוצע מסלול לימודים ייחודי - תכנית "אמירים" - המאפשר לשלב בלימודי הבוגר תרגיל מחקר העשוי לשמש בסיס ללימודים המתקדמים.

מערך הלימודים כולל:

א. לימודי תשתית במדעי החיים כגון: כימיה, ביוכימיה, ביולוגיה מולקולרית, גנטיקה, אימונולוגיה, היסטולוגיה.

ב. לימודים המתקדמים בביולוגיה של בעל החיים השלם כגון; אמבריולוגיה, פיסיולוגיה, אנדוקרינולוגיה, הזנה, טיפוח בעלי החיים, רבייה, פתלוגיה.

ג. לימודי התמחות המאורגנים בסלים הבאים:

 • מעלי גרה
 • עופות
 • דגים
 • הזנה
 • גנטיקה והשבחה

ניתן לשלב בתואר התמחות נוספת במסגרת חטיבות הלימודים:

 • חקלאות ואיכות הסביבה
 • חקלאות כלכלה ושיווק

אתר החוג: מדעי בעלי החיים

מידע בשנתון על החוג: מדעי בעלי החיים (718)

מסלולי לימוד בחוג:

 

דוגמאות לקורסי התמחות ברמת הבוגר:

 • גידול בקר לחלב
 • הזנת בקר
 • מבוא לחקלאות ימית
 • מזונות והזנת עופות ודגים
 • ממשק עופות
 • ייצור חלב והפקתו
 • רביית דגים
 • היבטים של איכות הסביבה בגידול בעלי חיים
 • גנטיקה וטיפוח בחקלאות המים

תחומי העיסוק של בוגרי החוג:

 • ריכוז ענפי משק חקלאי
 • הדרכה והוראה במוסדות שונים
 • תעשיות ביוטכנולוגיות
 • תעשיות חקלאיות
 • איכות הסביבה
 • שווק

בעלי תפקידים בחוג

ראש החוג ד"ר ליאור דוד
טלפון:08-9489038
e-mail:lior.david@mail.huji.ac.il

מזכירת החוג - גב' יעל לויטוס טלפון: 08-9489119
e-mail: yaellew@savion.huji.ac.il

מדעי הצמח בחקלאות

החוג למדעי הצמח בחקלאות

חקלאות בשנות ה 2000

החקלאות המודרנית עומדת כיום בפני הצורך להגדיל את אספקת המזון לאוכלוסיית העולם ולשפר את איכותו תוך שימוש במשאבי מים וקרקע מוגבלים.

חקלאות העתיד במדינות מפותחות צפויה להיות ברובה אינטנסיבית, הן מבחינת ההשקעות בגורמי ייצור והן מבחינת רמת הידע והתמחות שידרשו כדי להפעילה בהצלחה. חקלאות זו תושתת בין היתר על

 • ​הישגי המחקר הביולוגי, הביוטכנולוגיה והאגרוטכנולוגי.
 • ​הבנת תהליכים בסיסיים הקובעים את היבול והאיכות של התוצרת החקלאית.
 • ​שיטות מתקדמות לגידול צמחים תוך ניצול יעיל של משאבי קרקע מים ודשן.
 • ​טיפוח זנים חדשים בשיטות השבחה קלאסיות ובהנדסה גנטית.
 • ​מודעות גוברת לאיכות הסביבה.

 

סטודנטים במעבדת הקורס "מבוא למדעי הצמח״

 

הלימודים לתואר בוגר במדעי החקלאות מיועדים להכשיר אגרונומים ומדענים אשר יובילו את חקלאות העתיד להישגים באמצעות ידע מעמיק במדע בסיסי משולב עם ידע שימושי בחקלאות מודרנית.

החוג למדעי הצמח בחקלאות (710)

מציע תכנית לימודם חדישה, מגוונת ורב תחומית לתואר "בוגר" המותאמת לצרכים העתידיים ולאתגרים של החקלאות, הביולוגיה והביוטכנולוגיה של הצמח. מידע מפורט על החוג  הלימודים מבוססים על הרצאות עיוניות, התנסות אישית במעבדה, סיורים ופגישות עם מומחים שונים.

תכנית הלימודים מאפשרת התמחות מוקדמת של התלמידים בתחומים מוגדרים ומעשיים, ויחד עם זאת היא מקנה את הבסיס המדעי והמקצועי הדרוש ללימודים מתקדמים לתואר מוסמך ודוקטור. החוג מופעל על ידי מורי "המכון למדעי הצמח וגנטיקה בחקלאות". סגל המכון מונה כ30 מורים-חוקרים, המוכרים בתחומי פעילותם בישראל ובעולם כולו. הפעילות האקדמית של חברי המכון במחקר ובהוראה משלבת את תחומי המדע הביולוגי הבסיסי עם מחקר יישומי של צמחי יבול חקלאיים, החל ברמה המולקולרית והתאית, דרך מחקר הצמח השלם ועד לדינמיקה של אוכלוסיות צמחים בשדה, במטע ובמערכת טבעית.

תכנית הלימודים בנויה משלושה נדבכים:

 • א. ​לימודי תשתית במדעים הכוללים מתמטיקה, פיסיקה, כימיה וביולוגיה.
 • ב.​ לימודי יסוד במדעי החיים, החל מהרמה המולקולרית ועד לרמת הצמח השלם, בנושאי פיסיולוגיה, אקולוגיה, גנטיקה ועוד.
 • ג.​ לימודי התמחות הכוללים כ-70 קורסי בחירה העוסקים בביולוגיה בסיסית לצד עקרונות גידול, ייצור וממשק של ענפי הצומח בחקלאות.

קורסי ההתמחות מאורגנים בסלים הכוללים:

 1. ​עצי פרי
 2. ​יערנות
 3. ​גידולי שדה וירקות
 4. ​צמחי נוי
 5. גנטיקה והשבחה

אתר החוג: מדעי הצמח בחקלאות

מידע בשנתון על החוג למדעי הצמח בחקלאות (710)

כמו כן התלמידים יכולים להצטרף לתוכנית לימודים אחת נוספת:

תחומי העיסוק של בוגרי החוג

 1. המשך ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות מובילות אחרות בארץ ובעולם.
 2. השתלבות בתעשיית הביוטכנולוגיה והאגרוביוטכנולוגיה.
 3. תעסוקה בחברות פרטיות המפתחות זנים חדשים של גידולים, במגוון משרות.
 4. השתלבות במשקים חקלאים.
 5. תעסוקה במשרד החקלאות ומשרדי ממשלה אחרים, כגון המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות ועוד.
 6. השתלבות בגופי שמירת הטבע ויערנות.
 7. לימודי המשך לתעודת הוראה ועיסוק בהוראה.

בעלי תפקידים בחוג

ראש החוג: פרופ' ז'וזה גרינצוויג
טלפון:08-9489781
e-mail: jose.gruenzweig@mail.huji.ac.il

מזכירת החוג: גב' איריס סובול

טלפון: 08-9489333
e-mail: iris.sobol@mail.huji.ac.il

מדעי הקרקע והמים

 

בחוג נלמדים ונחקרים תחומים שעניינם במערכת הסביבתית הכוללת את הקרקע, המים והאטמוספירה, תוך הדגשת ההיבטים הקשורים בתהליכים הדינמיים המתרחשים בשכבת הקרקע העליונה שהיא גם בית גידולו של הצמח.

בישראל, המסווגת כאיזור צחיח למחצה עד צחיח, הקיום של ממשק קרקע ומים אופטימלי, ושימוש בשיטות מתוחכמות של עיבוד, השקייה ודישון, הם תנאים הכרחיים לקיום חקלאות מודרנית. במקביל יש לטפל בבעיות הסביבתיות הקשורות בזיהום הקרקע, המים העיליים, מי התהום והאטמוספירה, ולוודא שאין מדלדלים את המשאבים או פוגעים באופן חמור באיכותם.
 קרקע ומים
המחקר וההוראה בתחומים הנ"ל נסמכים על שלוב ההיבטים הכימיים והפיזיקליים של הקרקע, המים והאטמוספירה, במכלול הנושאים הקשורים בחקר משאבים אלה, וביחסי הגומלין שביניהם לבין החקלאות ואיכות הסביבה.

הנושאים העיקריים בהם עוסקים חברי החוג בהוראה ובמחקר הם:
איכות הסביבה, זיהום קרקע ומים, מיחזור, יחסי קרקע-מים-צמח, השקייה, דישון, פיזיקה וכימיה של הקרקע, הידראוליקה, פדולוגיה, מינרולוגיה, חומרים אורגניים בקרקע, הסעת חלקיקים ומזהמים בסביבה נקבוביח סדוקה ובאטמוספירה, אגרומטאורולוגיה ומשאבי מים.

הודות להכשרה הרב-גונית שתלמידי החוג למדעי הקרקע והמים מקבלים, הם נקלטים לאחר סיום לימודיהם באקדמיה, בתעשיה, בשרות ההדרכה והמקצוע, בחברת "מקורות", בתה׳׳ל, בגופים העוסקים בסיוע לארצות מתפתחות, בתפקידי יעוץ וניהול שונים, במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, במשרד להגנת הסביבה, במשרד לתשתיות לאומיות וברשות המים.

רבים מהבוגרים ממשיכים את לימודיהם לתואר שני ושלישי בחוג או במסגרות אחרות.

חקלאות מודרנית

תלמידי החוג יכולים להצטרף לתכנית הלימודים אגרו אינפורמטיקה המקנה ללומדים בה יידע תיאורטי ומעשי בגישות חישוביות מודרניות בתחום החקלאות, המזון והסביבה. 

מרבית קורסי החובה של תכנית הלימודים אגרו אינפורמטיקה הינם חלק מתכנית הלימודים של בוגר מדעי הקרקע והמים ולכן תלמידים הלומדים במסלול בוגר מדעי קרקע ומים ישתלבו בצורה המיטבית בתכנית הנ"ל.

חקלאות ואיכות הסביבה

תלמידי החוג יכולים להצטרף לחטיבת לימודים "חקלאות ואיכות הסביבה", ולשלב קורסים בהגנת הצומח ובניהול וכלכלת משאבי טבע.

המלצה לנרשמים לחוג

לתלמידים עם רקע חסר (בתחומי המתמטיקה, הכימיה או הפיזיקה), מומלץ לנצל את תקופת הקיץ ללימודי הכנה מתאימים. ניתן לפנות ליו׳׳ר החוג לייעוץ בנושא.

אתר החוג מדעי הקרקע והמים

מידע בשנתון על החוג: מדעי הקרקע והמים (716)

מסלולי לימוד בחוג:

ראש החוג: פרופ רוני וולך
טלפון: 08-9489170
 

מזכירת החוג: גב' נעמי מימון
טלפון: 08-9489340
פקס: 08-9475181
e-mail: neomim@savion.huji.ac.il

 

 
תלמידים

לימודי תזונה

בית ספר למדעי התזונה נוסד 1969- במטרה להכשיר דיאטנים קליניים ותזונאים ולקדם את המחקר בתחום מדעי התזונה. לימודים לתואר בוגר מתקיימים באוניברסיטה העברית בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ברחובות.

לימודי תואר בוגר במדעי התזונה, מקנים קודם כל תואר ראשון במדעי החיים (BSc), בנוסף מטרתו היא לרכוש ידע בסיסי בתזונת האדם, בתזונה קלינית, במזון ובמדעי הבריאות של האדם, וכן להכשיר אנשי מקצוע להדרכה, להוראה ולמחקר.

הלימודים לקראת תואר בוגר במדעי התזונה נמשכים 6 סמסטרים (3 שנים).

יררקות

תוכנית הלימודים:

כוללת לימודי תשתית במדעי החיים ומדעי החברה ולימודי התמחות בתזונת האדם הבריא והחולה.

רשימת קורסים עיקריים בתזונה:

•אנטומיה ופיסיולוגיה של גוף האדם
•ביוכימיה
•תזונת האדם
•דיאטטיקה
•השמנה והפרעות אכילה
•ביולוגיה מולקולרית
•היבטים מטבוליים במאמץ גופּני
•תורת המזון והכנתו
•תזונה מולקולרית
•תכניות חינוך תזונתי
•תזונה במעגל החיים

הכשרה מקצועית בתזונה קלינית

תכנית ההכשרה המקצועית בתזונה קלינית  היא באחריות משרד הבריאות בלבד.

רשאי להצטרף לתוכנית ההכשרה תלמיד שבידו אישור על סיום חובותיו ללימודי הבוגר בממוצע משוקלל של 70 לפחות,  וציון  75במספר קורסים נבחרים.

אתר החוג מדעי התזונה

מידע בשנתון על החוג: מדעי התזונה (712)

מסלולי לימוד בחוג:

בעלי תפקידים בחוג

ראש החוג פרופ׳ אפרת מונסונגו אורנן
e-mail:efrat.mo@mail.huji.ac.il

מזכירת החוג - גב' גילי אבידור גפני
טלפון: 08-9489265
פקס: 08-9363208

e-mail: giliag@savion.huji.ac.il

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A4%D7%AA_%D7%9E%D7%95%D7%A9%D7%92%D7%99%D7%9D#/media/File:FDBs_madpyramide_2011.jpg

 

ניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות

hotel

להמריא לקריירת ניהול בינלאומית עם התואר המוביל מסוגו בארץ!

בקמפוס ברחובות: תכנית לימודים חדישה וייחודית, מגוונת ורב תחומית, ברמה אקדמית הגבוהה בארץ.

השילוב הייחודי של לימודי ליבה בניהול וכלכלה בשילוב לימודי תיירות, מלונאות, תזונה ומזון מעניקים תשתית אופטימלית הנדרשת למנהלי תיירות מודרניים, ופותחת אפשרויות מגוונות לקריירה מקצועית בתפקידי ניהול במגוון תחומים. בוגרינו מבוקשים למשרות ניהול ברשתות המובילות בתחום התיירות (הילטון, דן, וולדורף אסטוריה, אל על, ועוד) בתפקידים שונים כגון: מנהלי שיווק, מנהלי תפעול וביקורת, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי מזון ומשקאות, מנהלי קשרי לקוחות, מנהלי אתרים (Booking.com בישראל), יזמים בתחום המסעדנות.

לפרטים: צרו קשר עם גילה   08-9489086,  gilas@savion.huji.ac.il או השאירו פרטים כאן  ונשמח לחזור אליכם

instagram facebook

וגוס

למה ללמוד אצלנו?

    ללמוד ממרצים יוצאי אוניברסיטאות מובילות בחו"ל וממנהלים בכירים מעסקי התיירות, המלונאות, והמסעדנות
    לימודים עיוניים והכשרה מעשית בארץ ובחו"ל (לאס וגאס, ברצלונה, ועוד)
    אופציה לתכנית משולבת (תואר ראשון ותואר שני במנהל עסקים ב-4 שנים)
    יחס אישי חם בקמפוס ירוק ומאיר עיניים ברחובות, 5 דק' הליכה מהרכבת
    מלגות למצטיינים בשיתוף עם רשתות המלונות המובילות
    תואר של האוניברסיטה הטובה בארץ (ובין 100 הטובות בעולם):     "קשה, אבל הכי טוב!"

הלימודים בחוג לניהול מלונאות משאבי מזון ותיירות נפרשים על פני שישה סמסטרים, התוכנית מתבססת על שילוב ייחודי בין שלושה תחומים עיקריים:

1. מנהל עסקים וכלכלה 2. ניהול תיירות ומלונאות 3. ניהול מזון ותזונה

 

קורסים לדוגמא בתכנית:

מנהל עסקים וכלכלה:   מבוא לכלכלה, התנהגות ארגונית, ניהול משאבי אנוש, תורת הצרכן, יסודות השיווק, יסודות המימון, ניתוח דוחות כספיים וניהול אסטרטגי.

ניהול תיירות ומלונאות: מבוא לתעשיית התיירות, ארגון ותפעול המלון, ניהול מערכות מידע, תכנון מערכות מזון לבתי מלון, שיווק במלונאות ותיירות, כלכלת תיירות, ניהול תעופתי וסוכנויות נסיעות, ניהול שרותי אירוח, לימודי שפה זרה.

ניהול מזון ותזונה: ניהול אירועים ומסעדות,  דיאטטיקה, תורת היין, סדנה בתורת המזון ואומנות הבישול, תזונה ופיזיולוגיה, ניהול מערכות הזנה, ניהול וביקורת מערכות מזון ומשקאות.

יש אפשרות להשתלב בתכנית משולבת

(תואר ראשון בניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות + תואר שני במנהל עסקים) :

מועמדים עם נתוני קבלה גבוהים יכולים להרשם לתכנית. בתכנית זו עם סיום לימודי תואר ראשון בניהול, מלונאות, משאבי מזון ותיירות ניתן להמשיך ישירות ללא בחינות או דרישות מיוחדות ללימודי תואר שני (MBA) בבית הספר למנהל עסקים של האוניברסיטה העברית.

מפגשים עם מנהלים בענף

במהלך הלימודים ניתנות סדנאות ונערכים מפגשים עם מנהלים בתעשיית התיירות. כמו כן מתקיימים סיורים מקצועיים עם הדרכה בעסקים שונים כמו בתי מלון, יקבים, חברות קייטרינג ועוד.

 הכשרה מעשית (סטאז׳)

החוג מעודד את תלמידיו לבצע הכשרה מעשית בעסקים בתחום התיירות, בהיקף של 800 שעות בשכר (כ- 5 חודשים) שניתן לבצעה במהלך שלוש שנות הלימודים. ההכשרה מקנה ניסיון בעבודה בתעשיית התיירות ומאפשרת להם להשתלב בעסקים השונים עם סיום הלימודים.

לחוג הסכם ייחודי עם מלון Venetian המפורסם בלאס וגאס ארה"ב. סטודנטים נבחרים זוכים להכשרה המתבצעת כחודשיים במהלך הקיץ וכוללת ליווי צמוד של מנהלים והתנסות בכל המחלקות במלון.

אפשרות לסטאז' ב Venetian  לאס וגאס

סטודנטיות שלנו בהכשרה מעשית ב-Venetian  בקיץ 2015 

מלון

מידע בשנתון על החוג: ניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות (729)

מסלולי לימוד

 


אפשרויות מלגה (ייחודי לחוג)

רשת מלונות דן, התאחדות בתי המלון והקרן להנצחת יאיר אנגל ז"ל מעניקים מדי שנה מלגות לסטודנטים מצטיינים בחוג.

דוגמאות תעסוקה מתלמידי ובוגרי החוג:

 • מנהלי  בתי מלון ומנהלי מחלקות בבתי מלון ברחבי הארץ ובחו"ל
 • מנהלי מזון ומשקאות בבתי מלון יוקרתיים כמו וולדוף אסטוריה, הילטון ורשת דן
 • מנהלת אתר Booking.com
 • מפתחי אתרי אינטרנט ואפליקציות בתחום התיירות
 • מנהלת מוזיאון מגדל דוד
 • בעלים ומנהלי מסעדות, ברים וחברות קייטרינג
 • קצינת מדור ,מנהל מח' הרכש, אגף המזון במשטרה
 • אחראי קשרי לקוחות בבתי מלון וחברות הייטק
 • מנהל הוצאות במלון וולדורף אסטוריה
 • יועצת יין ואירוח מטעם "יקבי כרמל"
 • מרכז מכירות ושירות בשדה התעופה, אל-על
 • רכז תיירות - מרחב הנגב המערבי

סדנאות בהשתתפות מנהלים בכירים בתעשיה

תנאי קבלה

בהתאם לקריטריונים של האוניברסיטה העברית: מבחן פסיכומטרי, תעודת בגרות ישראלית מלאה.
על מנת לברר סיכויי קבלה לחוג יש להתקשר למדור רישום וקבלה של האוניברסיטה:02-5882888.

קבלה ישירה: מועמדים בעלי ממוצע בגרות משוקלל של 10.0 ומעלה יתקבלו ללא בחינה
פסיכומטרית. מועמדים אלה נדרשים להיבחן במבחן אמי׳׳ר על מנת לקבוע רמתם באנגלית.

מועמדים עם ציון פסיכומטרי של 650 ומעלה יוכלו להתקבל ישירות ללא הגבלה על ציוני הבגרות.

בעלי תפקידים בחוג

ראש החוג
פרופ' אייל ארט
טלפון:08-9489375
e-mail: eyal.ert@mail.huji.ac.il


מזכירת החוג - גב' גילה שוהם
טלפון: 08-9489086
פקס: 08-9466267
e-mail:gilas@savion.huji.ac.il

 

דף facebook של החוג


מועמדים בעלי תעודות לא ישראליות יפנו למשרד לקבלת תלמידים מחו"ל
טלפון: 02-5882607
דואר אלקטרוני:
admission@roth.hul.huji.ac.il

אפשרות למגורים במעונות הסטודנטים

תיירות

שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים

 

תנאי החקלאות האינטנסיבית והקצב המהיר של תהליכי העיור והתיעוש בישראל הגבירו את חשיבותם של שמירת איכות הסביבה ושל השימור, הטיפוח והניהול הנכון של השטחים הפתוחים כגון יער טבעי ונטוע, מרעה טבעי, נחלים ושמורות נובע. בהיבט זה, התפקיד העתידי של החקלאות לא יצטמצם לייצור מזון, אלא יתפוס מקום מרכזי בשימור הנוף ואיכות הסביבה. לכן, יש חשיבות רבה במציאת דרכים למזעור נזקי החקלאות ובפיתוח חקלאות בת קיימא, ידידותית לסביבה. נושאים אלו הם יעדים מרכזיים בפעילות הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ונלמדים בשלוש מסגרות לימודים ברמת הבוגר והמוסמך.

שטח

תכנית לימודים זו מאפשרת התמחות בשמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים, עם דגש על אקולוגיה יישומית ושיקומית. מטרת התכנית להקנות לתלמידים ידע בסיסי ומתקדם בביולוגיה ואקולוגיה, בשילוב עם רכישת כלים יישומיים הנחוצים בשימור ובשיקום הטבע, בדגש על חשיבות השונות הביולוגית במערכת האקולוגית. התכנית תכשיר עתודת חוקרים ואנשי מקצוע החסרים היום בגופים המטפלים בשטחים פתוחים, כגון קק"ל, רשות שמורות הטבע, משרדי איכות הסביבה והחקלאות, מועצות אזוריות, עיריות וגופים מהסקטור הפרטי עוסקים בתכנון סביבתי. התכנית משותפת לשלושה חוגים: מדעי הצמח בחקלאות, אגרואקולוגיה ובריאות הצמח ומדעי בעלי החיים. היקף הלימודים בתוכנית כ-25% מהלימודים לתואר בוגר.

התכנית כוללת:

 • לימודי יסוד במדעי הטבע והחקלאות המשותפים לכל תלמידי הפקולטה.
 •  קורסי מבוא במדעי הצמח, מדעי החי, אקולוגיה, גיאולוגיה, מדעי הקרקע וכלכלה.
 •  קורסים ייחודיים למתמחים בתכנית בשמירת טבע, ניהול יער טבעי ונטוע, שטחי מרעה טבעי ושמורות טבע.


פרוט של מערך הקורסים בתוכנית הלימודים ”שמירת טבע מנהל שטחים פתוחים" (726) מופיע באתר האינטרנט

אתר החוג שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים

מידע בשנתון על החוג: שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים 726

מסלולי לימוד

    שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים - בשילוב מדעי הצמח (2610)
    שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים בשילוב אגרואקולוגיה (2615)
   שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים בשילוב מדעי בעלי חיים (2618)
 

שטח

ייעוץ: ראש התכנית
פרופ' ז'וזה גרינצוויג jose.gruenzweig@mail.huji.ac.il
טלפון: 08-9489782


 

 

 

חטיבה בחקלאות ואיכות הסביבה

הלימודים בחטיבה מתרכזים בהיבטים סביבתיים של החקלאות בארץ. תכנית הלימודים כוללת הצגת האפשרויות המגוונות להקטנת הזיהום הסביבתי של סביבת האדם קרקע, מים, אטמוספירה  באמצעות שימוש מושכל בתשומות חקלאיות ובטכנולוגיות מודרניות והערכה כללית של שימור הסביבה. מוצג תפקידה החיובי של החקלאות כמטהרת גורמי זיהום עירוניים וכפריים. מודגש תפקידה המרכזי של החקלאות בשימור השטחים הפתוחים לרווחת תושבי כלל המדינה.


חטיבת הלימודים "החקלאות ואיכות הסביבה" משותפת לחוגים מדעי הצמח; אגרואקולוגיה ובריאות הצמח; מדעי הקרקע והמים; כלכלת סביבה וניהול; מדעי בעלי החיים. בוגרי החטיבה מקבלים תעודה "בוגר במדעי החקלאות” והתמחות ב"חקלאות ואיכות הסביבה.

סביבה

תכנית הלימודים בחטיבת הלימודים "החקלאות ואיכות הסביבה" כוללת:

 

 • קורסי יסוד במדעי הטבע והחקלאות המשותפים לכל תלמידי הפקולטה.
 • קורסי מבוא במדעי הצומח, מדעי החי, אקולוגיה, גיאולוגיה, מדעי הקרקע וכלכלה.
 • קורסי התמחות בנושאי איכות הסביבה, משאבי מים.

חטיבה בחקלאות כלכלה ושיווק

חטיבה בחקלאות, כלכלה ושיווק מוצעת לתלמידי המדעים הניסויים (צמח, אגרואקולוגיה ובריאות הצמח) המעוניינים להעשיר את הידע הקדמי והמעשי, אותו ירכשו בתחום לימודיהם העיקרי, בקורסים מתחומי שיווק, מנהל עסקים וכלכלה. התוכנית מאפשרת לתלמיד בחטיבה להמיר קורסי בחירה בתחום התמחותם העיקרי בקורסי החטיבה לחקלאות, כלכלה ושיווק בהיקף שלא יפחת מ 33 נקודות זכות.

workshop

לתוכנית יש מספר יתרונות שהראשון בהם הוא רכישת כלים ניהוליים שיאפשרו התמודדות טובה יותר עם ניהול של עסק. היתרון השני הוא רכישת ידע אקדמי מגוון בינתחומי במהותו. היתרון השלישי הוא שתוכנית הלימוד בחטיבה מעניקה לבוגרים הכשרה נדרשת בשוק העבודה. תוכנית זאת היא ייחודית לאוניברסיטה העברית.

לתלמידים מצטיינים בממוצע ציונים מצטבר של 85 ומעלה מוצעות מלגות הצטיינות בשתי רמות. האחת לתלמידים שהשיגו ממוצע ציונים מצטבר של 85-90 והשנייה לממוצע ציונים מצטבר 91-100. מלגות עידוד ניתנות לתלמידי שנה ב' לאחר השלמת הקורס הראשון "ניהול השיווק" בציון של למעלה מ 85 וממוצע ציונים מצטבר שלא יפחת מ 85.

בתום הלימודים יוענק לבוגרי החטיבה תואר "בוגר במדעי החקלאות" ותצוין חטיבת הלימוד בחקלאות כלכלה שיווק (כפוף להסכמת ואישור מל"ג).

מסלולי לימוד

מסלול מדעי הצמח בחקלאות וחטיבת שיווק (1015)

מסלול אגרואקולוגיה ובריאות הצמח - חטיבת כלכלה ושיווק (1505)

student

ייעוץ:

ראש החטיבה: פרופ' אמיר היימן
Amir.Heiman@mail.huji.ac.il

מזכירת התוכנית: גב' מירי גיא
miriguy@savion.huji.ac.il
08-9489230

 

היחידה לאנגלית של קמפוס רחובות

היחידה לאנגלית כשפה זרה


קמפוס רחובות צריף 4


טלפון: 08-9489834


מספרי קורסי היחידה לאנגלית: ‏ 71051, 71052, 71053, 71105

שם תפקיד דוא"ל
ד"ר אביטל וקנין רכזת אקדמית היחידה לאנגלית ש"ז רחובות Avital.vaknin@mail.huji.ac.il
ד"ר רינה רייכלין מרצה rina.raichlin@gmail.com
מר דוד הדר  מרצה davidhadar81@gmail.com
גב' ג'ודי רוטשטיין מרצה Judy.courses@gmail.com
גב' סתוית שוחט מזכירת היחידה shohat.stavit@mail.huji.ac.il

 

אתר היחידה לאנגלית בירושלים באתר האוניברסיטה

מסגרות לימודים

חוגים
הלימודים לתואר בוגר בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה מוצעים במסגרת החוגים הבאים:
710 מדעי הצמח בחקלאות
712 מדעי התזונה
715 אגרואקולוגיה ובריאות הצמח
716 מדעי הקרקע והמים
717 כלכלת סביבה וניהול
718 מדעי בעלי-החיים
722 ביוכימיה ומדעי המזון
729 ניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות


תוכניות לימודים משולבות עם חוג ראשי:
התמחויות בביוטכנולוגיה בחקלאות
791 מדעי הצמח וביוטכנולוגיה בחקלאות
792 אגרואקולוגיה ובריאות הצמח וביוטכנולוגיה בחקלאות.
793 ביוכימיה ומדעי המזון וביוטכנולוגיה בחקלאות
794 מדעי בעלי חיים וביוטכנולוגיה בחקלאות
795 כלכלת סביבה וניהול וביוטכנולוגיה
340 תוכנית לימודים משולבת בוגר במדעי החקלאות + מסומך במנהל עסקים
התכונית משלבת לימודי מוסמך במנהל עסקים עם אחד מחוגי הבוגר
הבאים: 717,729
726 תוכנית לימודים: שמירת טבע ומנהל שטחים פתוחים
תוכנית משולבת עם החוגים הבאים: 710,715,718


חטיבת לימודים
חטיבת לימודים היא מסגרת לימודים משותפת לשני חוגים או יותר, המורכבת מ"חבילת" קורסים שנועדו לאפשר התמקדות והרחבת ידע בתחומים שהם בעלי עניין לתלמיד. לימודים במסגרת חטיבת לימודים מהווה תת התמחות נוספת על התמחות בלימודי החוג, ותצוין בתעודה ובגיליון הציונים של התלמיד.

חטיבות הלימודים בפקולטה
7101 החקלאות ואיכות הסביבה - משותפת לחוגים 710,715,716,717,718,729
7502 חטיבה בחקלאות – לחוג 717
7505 חקלאות כלכלה ושיווק - משותפת לחוגים 710,715,718,722
7115 חטיבה בשיווק ובמימון – משותפת לחוגים 717,729

היקף תוכנית הלימודים תוכנית הלימודים מחייבת אותך לעמוד בדרישות קורסים במיכסה של 150 נ"ז לפחות להשלמת התואר (126 נ"ז ב"כלכלה חקלאית ומינהל בחקלאות"; 130 נ"ז ב"ניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות"), שרובם חובה ומיעוטם בחירה, בהתאם לפירוט של החוג בו אתה רשום.

" אבני פינה" - תוכנית אבני פינה הינה תוכנית לימודים אוניברסיטאית חדשה המציעה קורסים להרחבת דעת לקהל הסטודנטים של האוניברסיטה העברית.
בפקולטה לחקלאות התוכנית מציעה קורסים בתחומים מדעי הרוח והחברה. רבים מקורסי התוכנית הם ייעודיים ונבנו במיוחד כקורסי אבני פינה לתוכנית. חלק מהקורסים הם קורסים ותיקים, שנועדו מלכתחילה לתלמידי פקולטה או חוג מסוימים, נמצאו מתאימים גם לתוכנית החדשה וייפתחו לתלמידים מפקולטות אחרות.

התוכנית מבוססת על חלוקת תחומי הדעת באוניברסיטה לשלושה: תחום המדעים הניסויים; תחום הרוח; תחום החברה. תלמיד לתואר בוגר הלומד בחוג/ חוגים מתחום דעת אחד מהשלושה ילמד קורסים מתוכנית אבני פינה משני התחומים האחרים. תלמיד לתואר בוגר הלומד בחוגים משני תחומי דעת ילמד קורסים מתוכנית אבני פינה מתחום הדעת השלישי.

הצע הקורסים מופיע בתוכנית הלימודים של כל חוג.

סדרי ההרשמה ותנאי הקבלה

הרשמה למועמדים חדשים ולתלמידים ותיקים המבקשים להתקבל ללימודי שנה א' בפקולטה, מתקיימת באמצעות המדור לרישום וקבלה (למועמדים בעלי תעודת בגרות ישראלית) ובאמצעות המשרד לקבלת תלמידים מחו"ל (למועמדים מחו"ל) - במועדים המפורסמים על ידי משרדים אלה.


מידע מפורט על סדרי הרשמה, מועדי הגשת בקשות ותנאי קבלה, מופיע ב"מדריך לנרשם" המתפרסם סמוך למועד פתיחת ההרשמה (חודש ינואר). כמו כן ניתן לקבל מידע במוקד טלפוני במספרים: 02-5882342; 02-5882882; 02-5882888. המוקד פועל בימים א'-ה' בין השעות 8.30-16.30. ובאתר האינטרנט של האוניברסיטה העברית-http://info.huji.ac.il.
מועמדים ותיקים מהאוניברסיטה העברית המבקשים להתקבל ללימודים משנה ב' ומעלה בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה, יירשמו במדור לרישום וקבלה. תלמידים ותיקים מהפקולטה לחקלאות המבקשים להתקבל ללימודים משנה ב' ומעלה יפעלו על פי ההנחיות בסעיף מעבר מחוג לחוג. מועמדים ממוסדות אחרים להשכלה גבוהה מהארץ או מחו"ל המבקשים להתקבל ללימודים משנה ב' ומעלה, חייבים להירשם במדור לרישום וקבלה.

עומס הלימודים ומשך הלימודים

עומס הלימודים ומשך הלימודים
זמני הלימודים
שנת לימודים מחולקת ל-2 סמסטרים: סמסטר א' וסמסטר ב'. כל סמסטר הוא בן כ-14 שבועות. בין הסמסטרים יש חופשה של כ-4 שבועות לצורך קיום בחינות מועד א' של סמסטר א'.

הלימודים מתקיימים, עקרונית, 5 ימים בשבוע: ביום א' בין השעות 21-10; בימים ב'-ה' בין השעות 21-8. יום ו' משמש לסיורים, להשלמות, ולפתרון בעיות מיוחדות של מערכת השעות ולוח הבחינות. במקרים מיוחדים ייתכנו חריגות מהנ"ל.

תכנון עומס הלימודים
מערך הלימודים ל"בוגר" מתוכנן ל-6 סמסטרים רצופים (3 שנות לימוד). מכסת לימודים של כ-27-28 נ"ז בסמסטר מאפשרת השלמת הלימודים לתואר בשלוש שנים. הלימודים מחייבים השקעה נוספת של זמן רב לעיון והתעמקות בחומר הנלמד, קריאה נוספת, הכנת תרגילים, דו"חות מעבדה ועוד. לכן, מומלץ שהתלמידים לא יקחו על עצמם עומס לימודים רב יותר. תלמידים המרגישים שיכולתם והכנתם המוקדמת מאפשרים להם ללמוד קורסים רבים יותר, רשאים לעשות זאת.

דחיית קורסים והארכת משך הלימודים
קיימת אפשרות להתקדם בקצב איטי מהמקובל ע"י פריסת הלימודים על פני תקופה של 5 שנות לימוד רצופות לכל היותר. לבעלי זיכויים תקוצר התקופה באופן יחסי להיקף הזיכוי. מתום חמש שנים, קיימת אפשרות להמשיך ללימוד רק באישור ו' ההוראה.

הארכה של משך הלימודים מסיבה כלשהי מחייבת תכנון זהיר. אין להשתתף בקורסים של שנה מתקדמת לפני (סיום או לפחות לימודים בו-זמניים) של כל קורסי החובה של השנים הקודמות. כמו כן, אין להשתתף בקורס ללא השלמת הקורסים המהווים דרישה מוקדמת לקורס זה, בין אם הם קורסי חובה או בחירה.

פיצול לימודים
תלמיד רשאי לפצל שנת לימודים לשנתיים. על התלמיד לבדוק בקפדנות את כללי שכר הלימוד במקרה של פיצול לימודים. הכללים מופיעים ב"חוברת הוראות והסברים לסדרי הרשמה".

הגבלת משך הלימודים
למרות שהלימודים יכולים להמשך מעבר לשלש שנים, הכלל הקובע יהיה שלמילוי החובות לתואר יילקחו בחשבון רק קורסים שנלמדו בחמש השנים האחרונות. כלל זה תקף גם במקרה של הפסקה במהלך הלימודים לתואר.

תרגיל סמינרי, תרגיל מחקר

א "תרגיל סמינרי" (71259) מיועד לתלמידי "בוגר", בתוכנית לימודים מלאה בחוג (מקרים חריגים ידונו עם סגן הדיקן לענייני הוראה).שממוצע ציוניהם ב-4 הסמסטרים הראשונים לפחות הוא 75 או יותר, המעונינים להתנסות בניתוח ביקורתי של נושא, תוך התבססות על מקורות ספרותיים וידע אישי של אנשי מקצוע.

נוהל
על התלמיד לבחור מנחה מבין מורי החוג שאליו משתייך התלמיד, או מחוג אחר בפקולטה באישור ראש החוג של התלמיד. מקרים חריגים ידונו עם סגן הדיקן לענייני הוראה. הסכמת המורה לשמש כמנחה שלו מותנית בכך שבדק ומצא, שהתלמיד זכאי לכלול את התרגיל בתוכנית הלימודים שלו.

המנחה והתלמיד יציעו נושא, וייפנו לראש החוג בבקשה לאשרו. את הקורס ירשום, התלמיד רק לאחר שראש החוג יאשר את הנושא.
עליו למסור עותקים מודפסים של התרגיל לו' הלימודים ולראש החוג.
התרגיל יזכה אותו ב-3 נ"ז. הציון ייקבע ע"י המנחה, אך יתקבל במזכירות רק בחתימת ראש החוג.
את התרגיל עליו לרשום כקורס שנתי. יוכל לרשמו לקראת סמסטר ב' באישור המזכירות. הנקודות תפוצלנה - 1.5 בכל סמסטר.

ב. "תרגיל מחקר" (71260  או 71266) מיועד לתלמידי "בוגר", המעוניינים להתנסות במחקר מקורי בהיקף קטן על נושא בעל זיקה לתחום ההתמחות של החוג בו הם לומדים העומדים בתנאים הבאים:
* ממוצע ציוניהם ב-4 הסמסטרים הראשונים הוא 81 או יותר
* סיימו את כל חובותיהם לשנה א' וב'
* מתעתדים לסיים את לימודיהם בשנה השלישית לתואר.
הפורסים תואר יכולים לבצע תרגיל מחקר בשנת הלימודים השלישית או הרביעית ובלבד שסיימו את כל חובות שנה א' וב' ועתידים לסיים את התואר בתום השנה הרביעית.
מקרים חריגים ידונו בוועדת הוראה.

נוהל
על התלמיד לבחור מנחה מבין מורי החוג שאליו משתייך התלמיד, או מחוג אחר בפקולטה באישור ראש החוג של התלמיד. מקרים חריגים ידונו עם סגן הדיקן לענייני הוראה. הסכמת המורה לשמש כמנחה שלו מותנית בכך, שהתלמיד הציג בפניו אישור מהמזכירות לענייני הוראה שהוא זכאי לכלול את התרגיל בתוכנית הלימודים שלו.

המנחה והתלמיד יבחרו נושא מתאים ויגישו לראש החוג תכנית מחקר בעברית או באנגלית בהיקף של 2 עד 3 עמ', כותרת,מבוא קצר,השערת המחקר, מטרות,שיטות, מהלך המחקר ורשימת ספרות. התכנית תלווה בדף שער הכולל את שם התכנית, שמות התלמיד,המנחה ויו"ר החוג עם מקום לחתימתם. רישום תרגיל מחקר בתכנית הלימודים של התלמיד מותנה בהצגת תכנית מחקר וטופס התקשרות עם מנחה לועדת הוראה במזכירות לענייני הוראה.
את התרגיל יש לרשום כקורס שנתי לקראת הסמסטר החמישי. רישום במהלך הסמסטר החמישי יהיה חריג ויתקבל במזכירות לענייני הוראה רק באישור ראש החוג, וסגן דיקן לענייני הוראה.
התרגיל יזכה אותו ב-8 נ"ז.

הדו"ח על תרגיל המחקר יכלול בצורה מאוזנת את כל המרכיבים של דו"ח מחקרי מקורי בהתחשב בהיקפו המצומצם: תקציר, מבוא וסקר ספרות, מטרות, שיטות, תוצאות, דיון ומסקנות ורשימת ספרות.הדו"ח יוגש על פי הנחיות החוג, בגרסה דיגיטלית או מודפסת משני צדי הדף ברווח וחצי, והיקפו יהיה עד 25 עמודים. מומלץ שכתיבת החלקים הראשונים בדו"ח תושלם במהלך הסמסטר החמישי כדי לאפשר לתלמיד להתרכז בצד המחקרי בפועל במהלך הסמסטר השישי. ממצאי תרגיל המחקר לא יוכלו לשמש כחלק של עבודת גמר לתואר שני.

על התלמיד למסור עותקים של הדו"ח המסכם של מחקרו לראש החוג ולוועדת הלימודים של החוג, לאחר אישור המנחה. הציון על הדו"ח ייקבע ע"י המנחה - (50%) וע"י יו"ר החוג ובוחן מקצועי נוסף, שימנה ראש החוג,יחד - (50%). הציון יועבר למזכירות ע"י ראש החוג.

מעבר חוג

תלמיד שהתקבל לאחד החוגים של הפקולטה לחקלאות מזון וסביבה, ומעוניין לעבור לחוג אחר:

1. אם טרם התחיל ללמוד, עליו להפנות בקשה למדור רישום וקבלה באמצעות טופס "שינוי עדיפות", שאותו יקבל במדור רישום וקבלה או באמצאות האינטרנט: http://info.huji.ac.il - רישום ומעקב - שינוי הרישום ושינוי עדיפות (פרטים. ב"מדריך לנרשם").

2 תלמיד של הפקולטה לחקלאות מזון וסביבה:
בשנה א' יהיה עליו לפנות בבקשה למדור רישום וקבלה באמצעות טופס שינוי עדיפות. מדור רישום וקבלה יטפלו בבקשות שיגיעו אליהם עד השבוע השלישי מתחילת שנת הלימודים. הבקשה תאושר, אם יתקיימו התנאים הבאים בקשר לחוג שאליו תלמיד מבקש לעבור:

א) יש מקום בחוג.
ב) התלמיד עומד בתנאי הקבלה העדכניים לחוג.

בשנה ב' יוכל לנסות לעבור חוג באחד משני התהליכים הבאים:

א) לחוגים 712,718,722, אם ירשם מחדש במדור רישום וקבלה כמקובל.
תלמיד שלא הגיע לסף הקבלה הנדרש על בסיס הממוצע המשוקלל של ציוני תעודת הבגרות שלו וציונו בבחינה הפסיכומטרית, תיבדק אפשרות לקבלו על-סמך היותו בעל "רקע אקדמי":
- סיים לימודי שנה אקדמית אחת לפחות בהיקף של 45 נ"ז או יותר.
- יש התאמה בין תוכנית לימודיו הקודמים ובין תוכנית הלימודים בחוג אליו מבקש להתקבל.
- בחינה פסיכומטרית בציון 550 לפחות.
- פטור ב"אנגלית" וב"עברית".

ב) לחוגים 710,715,716,726 אם יפנה בכתב לועדת הוראה, מלווה בחוות דעת יו"ר החוג שאליו התלמיד מעוניין לעבור.

ג) לחוגים 717,729 - המעבר אליהם כרוך בפניה לועדת הוראה - ראה תת סעיף ב'. סיים לימודי שנה אקדמית אחת לפחות בהיקף של 38 נ"ז או יותר.

ד) לחוגים 791,792,793,794,795 אם ירשם מחדש במדור רישום וקבלה כמקובל.
תלמיד שלא הגיע לסף הקבלה הנדרש על בסיס הממוצע המשוקלל של ציוני תעודת הבגרות שלו וציונו בבחינה הפסיכומטרית, תיבדק אפשרות לקבלו על-סמך היותו בעל "רקע אקדמי":
- סיים לימודי שנה אקדמית אחת לפחות בהיקף של 45 נ"ז או יותר ובממוצע של 85.
- יש התאמה בין תוכנית לימודיו הקודמים ובין תוכנית הלימודים בחוג אליו מבקש להתקבל.
- בחינה פסיכומטרית בציון 600 לפחות.
- פטור ב"אנגלית" וב"עברית".

ה) בחירת המועמדים: המועמדים העומדים בתנאים שפורטו לעיל, ידורגו לפי כלל הציונים האקדמיים שהשיג המועמד באוניברסיטה. יתקבלו בעלי ההישגים הטובים ביותר בהתאם למספר המקומות שיתפנו בשנה ב'.

ו) מי שאושרה בקשתו (ע"י מדור רישום וקבלה או ועדת הוראה) חייב למלא טופס "מעבר מחוג לחוג" (הנמצא במזכירות), להחתים את ראש החוג ולמסור את הטופס למזכירות.