כלכלת סביבה וניהול

לאתר החוג לכלכלת סביבה 

החוג לכלכלת סביבה וניהול של האוניברסיטה העברית מציע תכנית לימודים איכותית, מגוונת בעלת אוריינטציה יישומית בתחום הכלכלה והניהול, ברמת בוגר, מוסמך ודוקטור, וכל זאת באווירה הביתית של הפקולטה לחקלאות ברחובות. החוג בעל היסטוריה ומורשת של מצוינות ונחשב בין המובילים בתחומו בעולם.

החוג מונה כתריסר חברי סגל אקדמי בכיר. כולם בעלי תואר דוקטור מהטובות שבאוניברסיטאות העולם. רובם החלו את דרכם כתלמידים בחוג אותו הם מובילים כיום.

השכלה אקדמית היא נכס לכל החיים, ועל כן מטרתנו היא לאפשר לתלמידינו להפיק את המרב מלימודיהם. תכנית ההוראה כוללת מגוון של קורסים ברמה ובאיכות המקבילה למוסדות ההוראה המובילים בעולם, תוך שימת דגש על ההיבטים היישומיים הנדרשים מכלכלנים בשוק העבודה. אנו מכשירים כלכלנים בעלי ידע רחב בתחום הניהול, ובנוסף מציעים שילוב ייחודי של לימודי כלכלה וניהול עם מדעי החיים, תוך מתן אפשרות לתלמיד לקבוע את המשקל היחסי של תחומים אלו, על ידי בחירת מסלול לימודים התואם את העדפותיו. משרעת האפשרויות נעה בין מסלול הכולל לימודי כלכלה וניהול בלבד, עם התמחות אפשרית בשיווק ומימון או בהכנה ללימודי מוסמך במנהל עסקים בירושלים, עבור דרך חטיבות המשלבות לימודי סביבה או חקלאות, וכלה בתכנית מאתגרת המשלבת לימודי כלכלה וביו-טכנולוגיה.

כלכלה

בוגרי החוג מבוקשים מאוד בכל ענפי המשק - חברות פרטיות ומוסדות ממשלתיים - רבים מהבוגרים ומהמורים מילאו וממלאים תפקידי מפתח במשק כגון מנכ"לים של חברות ענק ("טבע", "תנובה") ושל משרדי ממשלה (אוצר, ביטחון, הגנת הסביבה), וכן תפקידי ניהול בכירים בבנק ישראל, בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בנקים מסחריים, חברות ביטוח, חברות פרסום, חברות השקעות וחברות ייעוץ.

בפני הבוגרים פתוחות גם אפשרויות רבות להמשך לימודים לתארים מתקדמים, במסגרת החוג או באוניברסיטאות אחרות בארץ ובעולם. אלו שבחרו במסלול האקדמי עשו זאת בהצלחה מרובה. החוג מציע אפשרות להתמחות ייחודית בכלכלת סביבה וניהול משאבי טבע, נושא המוגדר בפי כלכלנים רבים כ"הבעיה" של המאה ה-21. בישראל, העלייה בהכנסה וברמת החיים מובילים להחמרה מתמדת בתקנות השמירה על הסביבה, להטלת האחריות המשפטית על פירמות מזהמות, וכתוצאה מכך להטמעת סיכונים סביבתיים בשיקולי השקעה וניהול סיכונים בגופים מוסדיים פרטיים. הקורסים בכלכלת סביבה, כלכלת משאבי טבע וכלכלת אנרגיה וקיימות, ביחד עם קורסים רלוונטיים מתחום מדעי החיים, הופכים את החוג לכלכלת סביבה וניהול למוקד להכשרת כלכלנים בעלי ידע בתחום זה, שהביקוש אליו במשק הולך וגדל.

לאתר החוג לכלכלת סביבה וניהול

תוכנית הלימודים במסגרת החוג לכלכלת סביבה וניהול:

א. לימודי תשתית מקיפים במתמטיקה, סטטיסטיקה ומחשבים.

ב. לימודי יסוד ולימודים מתקדמים בכלכלה: מבואות לכלכלה ותיאוריה כלכלית (מיקרו ומאקרו) מבנה ענפי, כלכלת ישראל, כלכלה ציבורית, כלכלת אינפורמציה והחלטות בתנאי אי ודאות, כלכלת הצמיחה, והפיתוח, תורת המשחקים ועוד.

ג. לימודי יסוד ולימודים מתקדמים בתחומי הניהול: חשבונאות ותמחיר, מימון וניהול פיננסי, יסודות השיווק וחקר שווקים, חשיבה אסטרטגית וקבלת החלטות, משפט מנהלי ועוד.

ד. לימודים ייחודים בכלכלת סביבה ומשאבי טבע + ניצול ותמחור של משאבי טבע מתכלים ומתחדשים, ערך כלכלי של מוצרים ציבוריים סביבתיים. כלכלת אנרגיה וקיימות, פארקים ויערות, ריאות ירוקות, התערבות ממשלתית לעומת פתרון שוק של בעיות סביבתיות, דיני איכות הסביבה ועוד.

ה. לימודים ייחודיים בכלכלה חקלאות: תכנון חקלאי, כלכלת החקלאות הישראלית, כלכלת קואופרטיבים, כלכלת המשפחה הכפרית, תיירות כפרית, שיווק תוצרת חקלאית, משפט חקלאי ועוד.

ו. אפשרות ללימודי יסוד וקורסי בחירה בתחום מדעי החיים: ביוטכנולוגיה, אקולוגיה בחקלאות בתחומים של קרקע ומים, אגרואקולוגיה ובריאות הצמח, בעלי חיים ועוד.

החוג מציע שתי תכניות לימודים משולבות המיועדות למועמדים בעלי נתוני קבלה גבוהים במיוחד:

1. תואר "בוגר" בכלכלת סביבה וניהול ברחובות עם תואר "מוסמך" במנהל עסקים של האוניברסיטה העברית בירושלים. משך הלימודים 4-5 שנים.

2. תכנית משולבת עם לימודי ביוטכנולוגיה בחקלאות. בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בתפקידי ניהול בתעשיית הביוטכנולוגיה ו/או להמשיך ללימודים מתקדמים בכלכלת סביבה וניהול או בביוטכנולוגיה.

 

אתר החוג כלכלת סביבה וניהול

מידע  בשנתון על החוג: כלכלת סביבה וניהול (717)

 כל מסלולי הלימוד:

ראש החוג

ד"ר עידו קן
טלפון: 08-9489233

e-mail: Iddo.Kan@mail.huji.ac.il   

מזכירת החוג: גב' מירי ארזי
טלפון:08-9489230
פקס:08-9466267
e-mail: miriguy@savion.huji.ac.il