6b76acd05e18497c057639489560887e

d05b63b6578383b74f89f47a994168fd

34385b3706383b67e3189dccf189e608

802e0afa3f8cec82459401b3fc8cbfbf

אדר תשע"ז מרץ 2017

מידעון הפקולטה אדר תשע"ז - מרץ 2017
/Pulseem/ClientImages/2444///meidonbanner.jpg
 
ברכות וחידושים
ל זהר מרקוביץ , על מינויה  לתפקיד דיקן המשנה של הפקולטה, בתפקידה הקודם ניהלה זהר את  ביה"ס להנדסה ומדעי המחשב ע"ש רחל וסלים בנין, במשך 7 שנים.

ל דותן זיידל , דיקן המשנה היוצא, על מינויו  לתפקיד ראש אגף משאבי אנוש של האוניברסיטה .

לפרופ' אלי פיינרמן , מהמחלקה לכלכלת סביבה וניהול, ודיקן הפקולטה לחקלאות לשעבר, על מינויו ל מנהל מכון וולקני בבית דגן

לפרופ' זהבה אוני - על בחירתה ל סגן נשיא האגודה העולמית למדע העופות

לפרופ' ישראל רוזנבוים , על קבלת פרס על מחקריו בתחום העופות בכנס מדע העופות העולמי שנערך בסין.

לפרופ' סם שגיא , שהוזמן להעביר קורס אקדמי באיטליה בנושא " חדשנות ופתוח הקשר עם תעשיית המזון המקומית ". הקורס יאפשר יישום רעיונות להעמקת הקשר בין האקדמיה והתעשייה האיטלקית הקטנה והבינונית וכן ללמוד על מגוון ומכלול הנושאים המעסיקים את ה- SMEs באיטליה ובאירופה.

ל פרופ' ברוך רובין , על ההוקרה מטעם המועצה לייצור ושיווק כותנה על תרומתו לענף הכותנה בארץ. הטקס נערך במסגרת הכנס השנתי של הענף בו הוכתר פרופ' רובין כ" יקיר ענף הכותנה על מפעל חיים ".

לפרופ' מיכה נעים על קבלת פרס מפעל חיים אקדמי של תעשיית המזון בישראל

לפרופ' רון עפרי על זכייתו ב פרס הרקטור למורה/חוקר מצטיין לשנת תשע"ו.

לפרופ' בני חפץ ול פרופ' דוד וייס על זכייתם ב פרס ע"ש מיכאל מילקן למורים מצטיינים לשנת תשע"ו.

ברכות למורים החדשים שהצטרפו למשפחת הפקולטה לחקלאות:

ד"ר יאיר מאו במחלקה לקרקע ומים

ד"ר שילה רוזנווסר במכון למדעי הצמח וגנטיקה בחקלאות.

ד"ר נמרוד שוורץ במחלקה לקרקע ומים.


ה גב' מיה אנגל דוקטורנטית במחלקה למדעי הקרקע והמים בהנחייתו של פרופ' בני חפץ היא הזוכה ב מלגת קרן וולף לתשע"ז .
נושא המחקר של מיה: יחסי גומלין בין חומר אורגני מסיס לננו-חלקיקים בסביבה. מטרת המחקר היא לבחון כיצד אינטראקציות בין חומר אורגני מסיס לננו-חלקיקים משפיעים על גורלם וכן כיצד הם משפיעים על התנהגות מזהמים שונים בסביבה. במסגרת עבודתה מאיה בוחנת את השימוש הפוטנציאלי בננו-חלקיקים להרחקת חומר אורגני מסיס, חיידקים ומזהמים אורגניים ממים מזוהמים.
 
 
 
ספר חדש לפרופ' שחל עבו
 
המכון למדעי הצמח וגנטיקה בחקלאות
 
ביות הצמחים וראשית החקלאות במזרח הקרוב

עבו שחל, גופר אבי. ביות הצמחים וראשית החקלאות במזרח הקרוב. תל-אביב: רסלינג; 2015 'עמ. 340.
/Pulseem/ClientImages/2444///biut-abbo1.jpg
 
 

 

 

ספר חדש לפרופ' עמוס נוסינוביץ
 
 

המכון לביוכימיה, מדעי המזון והתזונה
 
הדבקה במזון עקרונות ושימושים

יצא לאור בהוצאת Wiley דצמבר 2016


 
/Pulseem/ClientImages/2444///adhesion-nussi.jpg
 
 
כנס הבוגרים
בחודש יוני האחרון קיימה הפקולטה מפגש בוגרים ומסיימים מכל הזמנים שעמד בסימן " נכבד את העבר וננביט את העתיד ". על מדשאותיה הירוקות של הפקולטה עם שולחנות ערוכים ולהקה שהנעימה בזמר, התכנסו בוגרים רבים, למפגשי מחזור.
 
/Pulseem/ClientImages/2444///kenesbogrim.png
 
פרופ' יובל נח הררי , מהאוניברסיטה העברית בירושלים הרצה על: " המהפכה החקלאית והשלכותיה על האדם, על בעלי חיים - על המערכת האקולוגית בכללותה "

בוועדת תא הבוגר בראשות פרופ' יעקב קטן , היו חברים כמה בוגרי הפקולטה מכל קשת העשייה החקלאית. בהפקת האירוע בראשות דיקן המשנה, מר דותן זיידל סייעו רות תמיר ומאיה כובאני .
 
הפקולטה לחקלאות תכריז השנה על פתיחת אירועי ה- 75 להיווסדה,
בוגרי הפקולטה מוזמנים לעקוב אחר הפירסומים ולקחת חלק באירועים.
 
אנשי הגיל השלישי חוזרים לחקלאות
לפני כשנה הקצתה הפקולטה לחקלאות חלקת קרקע בחוות הניסיונות, הנמצאת מעבר לכביש העוקף של רחובות, חלקה המיועדת לתושבי שכונת קריית משה ברחובות שתאפשר להם לחזור לעבודתם המסורתית בחקלאות. בני הקהילה המבוגרים יוצאי אתיופיה עסקו ברובם בחקלאות לפני עליתם ארצה. הגעגועים לאדמה ולעיסוק בחקלאות ניכרים עליהם.
/Pulseem/ClientImages/2444///farm2.jpg
 

בשנה שחלפה השתתפו במיזם 8 מבוגרים והשנה נוספו אליהם עוד 32 גברים ונשים. את הפרויקט מלווים סטודנטים מתנדבים, חלקם מארגון מהנדסים ללא גבולות, יחד עם פרופ' אלון סמך, מהמכון למדעי הצמח וגנטיקה בחקלאות בפקולטה ויוסקה גוטליב, האחראי על החווה וצוות חוות הניסיונות. הפרוייקט מתבצע בשיתוף צוות מוקד קליטה עירוני של עיריית רחובות, דוד אלעזר וחנה טמנו. חלק מהשתילים נתרמים ע"י חברת חיש-שתיל.
 
 
 ברכות לפורשות ולפורשים מהפקולטה
 גל פרישות גדול הסתיים לאחרונה בפקולטה לחקלאות. דרך צלחה לגמלאים החדשים:

אקרמן אסתר, אירנה פרי, גילה לבון, בתיה וינטרוב, משה סיבוני, רבקה קמיל, בת –שבע עבודי, זיוה נח, נעמי פז, רינהמעוז, עודד גבעוני, צביה דגן, רות תמיר, שרה פקץ', עדנה שמעוני, רות ראובן, ירדנה סער, צילה אביעד, אביבה גפני, רחל דרור, רינה בייר, מאיר ישראל, אריאלה ברק, נעמי גביש, איטה יעקובסון, נעמי משולם.
 
 
האקדמיה בשירות המריחואנה:
 תוכנה לטיפוח קנאביס רפואי איכותי
מתוך עיתון "מעריב" 14.2.2017

פיתוח חדש של פקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית אמור לעזור למגדלי המריחואנה לצורכי מרפא. ICanBreedIt תומכת בכל תהליך הגידול.
 
/Pulseem/ClientImages/2444///breedit.png
 
לאחר שהבינו את הצורך הנרחב בשימוש בקנאביס למטרות רפואיות ברחבי העולם, בפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית פיתחו תוכנה לטיפוח קנאביס ברמה גבוהה ולתמיכה בכל שלבי תהליך הגידול של הצמח, הגברת הייצור והיעילות של הצמח.

התוכנה ICanBreedIt פותחה על ידי מנתחת מערכות המידע דרורה בלגה , בשיתוף קבוצת המחקר של פרופ' חיים רבינוביץ , שכללה מומחים מכמה תחומים: פיטופתולוגיים, ביולוגים מולקולריים ואנשי מחשבים, והיא תאפשר טיפוח זנים חדשים ודיוק ביצירת זנים חדשים מכווני מטרה בהתאם לצורכי המטופלים.

בזכות התוכנה, טיפוח קנאביס רפואי יכול להתבצע תוך יישום כמה שיטות ובחירת השיטה היעילה ביותר. כמו כן, התוכנה תומכת בכל תהליך הגידול. כך אפשר לבחור את החומר הגנטי המתאים לשדה, להגדיר רשימת זריעה ולהפיק את כל הפלטים הנחוצים לשתילה.

נוסף לכך, התוכנה פועלת עם יישומון (אפליקציה) המאפשר למטפחים לאסוף את נתוני הצמחים בשדה ולשמור אותם בענן האחסון גם ללא תקשורת. לדברי בלגה, "האפליקציה משפרת את איכות ויעילות איסוף הנתונים ואת זמן הגעת המוצר המוגמר לשוק".
 
תערוכת "שדות המחר" במוזיאון המדע בירושלים
מול הצפי שבשנת 2050 תגיע אוכלוסיית העולם לכ-9 מיליארד בני אדם,
 איך ניתן יהיה להאכיל את כולם?
כיצד יתמודד העולם עם תשעה מיליון פיות שצריך להאכיל?
/Pulseem/ClientImages/2444///sdotmahar.png
 
 על כך עונה התערוכה החדשה בכל האמצעים האינטראקטיביים שעומדים לרשות המוזיאונים בימינו עם דגש על המצאות מדעיות והמחשות אמנותיות. וגם חושיות. למשל, מפגש עם 19 סוגי עגבניות בשלל צבעים, מכונת קרקרים המראה את התהליך מטחינה ולישה ועד אפייה, סדנת התנסות בצמחי תבלון, תצוגת טרקטורים, מכשיר המדגים השקיה חכמה בטפטוף שהילדים מפעילים בעצמם, כוורת חשופה שבה חיות דבורי בומבוס, סרטון וידיאו הממחיש בדקות מעטות תהליכים של חודשים רבים, כמו ההתפתחות דגן משלב הזריעה והבקיעה מהאדמה ועד ההבשלה והקציר. שולחן ובו עשרות סוגים וצבעים של קטניות, הדרכות בלשון לא עמוסה במונחים מדעיים בנושאים כמו אם החיטה, איך "מדברים" עם צמחים, והאם צמחים "מרגישים" (חיישנים חדשניים מדגימים זאת).

את שירותי פיתוח והייעוץ המדעי לתערוכה העניקו האוניברסיטה העברית – הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה מכון וולקני, מו"פ ערבה, מו"פ צפון ומיג"ל.
 
 והערה אישית קטנה – מרות תמיר , העורכת את המידעון:

זה הגיליון האחרון שאני מפיקה, פרשתי באחרונה לאחר שנים רבות ומרתקות בפקולטה לחקלאות. המידעון משמש מקור מידע על הנעשה אצלנו, והוא מופץ לכלל באי הפקולטה ולבוגריה. נשמח אם תמשיכו להעביר מידע וחומר לפירסום למחליפתי הגב' פניה אינגל, שפרטיה מופיעים בהמשך. מאחלת לפקולטה שתמשיך להיות מצטיינת בכל תחומי העשייה והמחקר החקלאי והמדעי.

שלכם, רות תמיר   ruth.tamir1970@gmail.com
 

אנא העבירו חומר למידעון הבא: ל גב' פניה אינגל , היחידה להסברה וליחסי ציבור,
 08-9489275 או במייל: fanyai@savion.huji.ac.il
/Pulseem/ClientImages/2444///meidonfooter.jpg
/Pulseem/ClientImages/2444///logo.png
הודעה זו נשלחה ל- deborahaw@savion.huji.ac.il על ידי fanyai@savion.huji.ac.il